Jak rozmawiać z dziećmi o rozwodzie?

Jak rozmawiać z dziećmi o rozwodzie?

Gdy rodzice podejmują decyzję o rozstaniu i rozwodzie, często trudno jest im okiełznać emocje i tym samym uchronić świat dziecka. Każda pociecha kocha zarówno mamę, jak i tatę. Trudno jej znieść konflikt, który się zaostrza, nawet bardziej niż sam rozwód. Dorośli, którzy przestają być dla siebie partnerami, nadal mają do odegrania rolę rodziców, a dobro dziecka zależy przede wszystkim od dobrego kontaktu emocjonalnego z rodzicami. Jak przygotować się do rozmowy z dzieckiem? O czym pamiętać w trakcie rozwodu, aby nie zaszkodzić dziecku? Jak może pomóc dziecku psycholog w trakcie rozwodu?

Jak przygotować się do rozmowy z dzieckiem?

Psychologowie na bieżąco badają wpływ rozwodu rodziców na ich potomstwo. Rozwód a dziecko jest tematem szczególnie ważnym i potrzebnym, ponieważ wyniki jasno pokazują, że najgorsze jest bycie świadkiem i uczestnikiem konfliktu między rodzicami. Te dzieci, które pochodzą z rodzin rozbitych, ale ominęły je konflikty, są lepiej przystosowane od tych z pełnych rodzin, które żyją w ciągłym napięciu z towarzyszącymi mu awanturami.

Nad tym, jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie również pochylają się specjaliści, aby zminimalizować straty i uchronić pociechy. Warto wiedzieć, że dzieci w wieku od 7 do 12 lat są w stanie same zauważyć pogarszające się relacje między rodzicami. Ponadto dzieci w tym wieku mogą wyrabiać sobie własne zdanie na temat zaistniałej sytuacji, a brak rozmowy tylko utwierdza je w często błędnych i krzywdzących przekonaniach. Ci rodzice, którzy nie podjęli jeszcze decyzji o rozwodzie, mogą skorzystać z terapii dla par. Każdy związek rozwija się jednocześnie na kilku poziomach, a po drodze mogą pojawiać się kryzysy również związane z rozwojem rodziny. Często pary boją się zmiany, jednak nie zauważają, że ich dzieci boją się jej jeszcze bardziej. Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie? Warto tu skorzystać z kilku cennych wskazówek.

  • Rozmowa z pociechą nie powinna być spontaniczna, ponieważ każde usłyszane słowo może wpłynąć na przyszłość dziecka.
  • Przed rozmową z dzieckiem rodzice powinni ustalić między sobą przebieg rozmowy.
  • Odpowiednie miejsce na przebieg rozmowy ma duże znaczenie – najlepiej, aby odbywała się tam, gdzie dziecko czuje się bezpiecznie, np. w domu.
  • Nie należy odwlekać rozmowy w nieskończoność – już małe dzieci są w stanie wyczuć, że coś jest nie tak.
  • Rozmowa z dzieckiem powinna odbyć się przed przeprowadzką jednego z rodziców, ponieważ nieświadomy maluch może obwiniać o to siebie.

O czym pamiętać w trakcie rozwodu, aby nie zaszkodzić dziecku?

skutki rozwodu dla dzieckaAby zminimalizować przykre skutki rozwodu dla dziecka, należy do tematu podejść niezwykle delikatnie, hamując złe emocje, które pojawiają się między partnerami. W przypływie strachu i nieznanych dotąd silnych bodźców emocjonalnych dzieci mogą interpretować słowa i zachowania rodziców na swój własny sposób, bardzo często mylny. Żeby tego uniknąć, rodzice powinni pamiętać o kilku ważnych sprawach.

Pierwsza z nich to ograniczenie do minimum liczby zmian, z jakimi musi uporać się pociecha. Druga sprawa dotyczy kontaktów dziecka z drugim rodzicem. Jeśli para jest skłócona, nie może zapominać o regularnych kontaktach dziecka z obojgiem rodziców. Kolejna sprawa to redukowanie konfliktów z byłym partnerem do minimum, zwłaszcza w obecności pociechy. Ponadto zabronione jest używanie dziecka jako posłańca, kontrolera, czy tym bardziej szpiega. Warto dużo rozmawiać z dzieckiem i rozwiewać jego wątpliwości, a także uzbroić się w cierpliwość. Rozwód dla pociechy to czas próby i dziecko może okazywać w tym okresie wzmożoną agresję.

Jak może pomóc dziecku psycholog w trakcie rozwodu?

W tym, jak przygotować dziecko do rozwodu, może pomóc doświadczony psycholog. Pociecha, niezależnie od wieku nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z rozstaniem rodziców. Bardzo duży wpływ na to, jak dziecko przejdzie przez etap rozwodu, mają rodzice. Przed rozstaniem rodzice mogą skonsultować się z psychologiem dziecięcym. W SUPER-ego, specjalista podczas terapii rodzin pokaże, jak pracować z dzieckiem i przywrócić mu poczucie bezpieczeństwa. W trakcie spotkań zapewniana jest niezwykle ważna w tym czasie atmosfera empatii i zrozumienia, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dzieci mają prawo do odczuwania lęku, strachu, żalu i złości. Mogą pojawiać się również gwałtowne reakcje. Odpowiednie reagowanie i wsparcie pomoże dziecku przejść ten trudny okres i sprawi, że rodzice będą się mniej zamartwiać.