Jak zachowuje się dziecko z autyzmem? Objawy

Jak zachowuje się dziecko z autyzmem? Objawy

Jako rodzic niepokoisz się, zauważając odbiegające od normy zachowania dziecka? Spokojnie, nie wszystkie sygnały muszą od razu zwiastować chorobę. Dowiedz się, jak zachowuje się dziecko z autyzmem i które symptomy powinny szczególnie obudzić Twoją czujność. Sprawdź w jakich okolicznościach można podejrzewać pojawienie się tego zaburzenia u dziecka oraz kiedy warto zgłosić się do psychologa, psychiatry lub neurologa.

Autyzm – objawy

Twoja pociecha nie reaguje, gdy wypowiadasz jej imię i nigdy nie patrzy w stronę osoby, która się do niej zwraca? Zupełnie nie interesuje się tym, na czym w danej chwili skupiają całą uwagę wszyscy domownicy? A może zauważyłeś, że jest nadwrażliwa na dotyk lub mocno wycofana, jeśli chodzi o relacje międzyludzkie? To może świadczyć o zaburzeniach ze spektrum autyzmu. Pamiętaj jednak, że nieprawidłowości te często przybierają bardzo różne formy i natężenie. Rozpoznanie autyzmu nie należy do najłatwiejszych zadań i zdecydowanie wymaga specjalistycznego podejścia, którym cechuje się m.in. Dolnośląskie Centrum Psychiatrii i Psychoterapii.

Jakie jest zachowanie dziecka z autyzmem? Zapoznaj się z poniższą charakteryzacją częstych symptomów, które mogą świadczyć o chorobie dziecka.

 • Brak jakiejkolwiek reakcji na bardzo donośne dźwięki (np. przejazd karetki pogotowia, krzyki, głośna muzyka), ale wyraźna nadwrażliwość na inny, łagodniejszy dźwięk (np. dziecko zasłania uszy i tupie nogami, gdy słyszy dźwięk odkurzacza lub szczekanie psa).
 • Mimika twarzy nieadekwatna do sytuacji, a także brak uśmiechu na widok innych ludzi.
 • Niestosowne, wybuchowe reakcje na uczucia innych, a także zachowania, które mocno kontrastują z daną sytuacją społeczną.
 • Specyficzne wykorzystywanie słów i zwrotów.
 • Charakterystyczna intonacja i barwa głosu (np. wypowiadanie zdań śpiewnym lub niezwykle monotonnym głosem).
 • Nietypowe zainteresowania (np. poświęcanie uwagi wyłącznie przedmiotom określonego kształtu lub koloru).
 • Napady furii jako reakcja na zmianę harmonogramu dnia.

Po więcej informacji na temat autyzmu i jego objawów sięgnij do tego artykułu.

Kiedy najczęściej następuje rozpoznanie autyzmu?

dziecko z autyzmemPierwsze objawy nieprawidłowości ze spektrum autyzmu zauważa się u dzieci przed 18. miesiącem życia. Dotyczy to około połowy przypadków. W ⅘ przypadków natomiast, następuje to dopiero przed ukończeniem 2. roku życia. Bardzo ważne jest, aby rozpocząć odpowiednie leczenie jak najszybciej. Im później nastąpi rozpoznanie autyzmu, tym niestety gorzej wpływa to na długoterminowe efekty terapii. Aby umożliwić jak najwcześniejsze rozpoznanie zaburzeń ze spektrum autyzmu, trzeba zwracać szczególną uwagę na bardzo konkretne cechy zachowania dziecka.

To, co na pewno powinno obudzić czujność rodziców i natychmiast zapalić u nich lampkę ostrzegawczą to:

 • brak gaworzenia u dziecka aż do 12. miesiąca,
 • nie posługiwanie się żadnymi gestami do ukończenia 12. miesiąca życia (np. brak umiejętności wskazania palcem interesującego przedmiotu, brak gestu machania dłonią do opiekunów),
 • nie wypowiadanie żadnych słów aż do 16. miesiąca,
 • brak zdolności do wypowiadania przynajmniej dwuwyrazowych zdań do czasu ukończenia 24. miesiąca,
 • utrata w jakimkolwiek okresie życia umiejętności społecznych czy językowych, które zostały już wcześniej u dziecka rozwinięte.

Specjaliści dążą do tego, aby dziecko z autyzmem mogło zostać zdiagnozowane już między 16. a 20. miesiącem życia. Niestety, jak wskazują statystyki, niepokojące objawy w rozwoju dzieci zauważa się dopiero w 2. roku życia i dopiero wówczas rodzice zgłaszają się po pomoc do psychologów i psychiatrów. Problemy w interakcjach społecznych, a także opóźnienie ich rozwoju są niejednokrotnie najwcześniejszym symptomem zaburzeń ze spektrum autyzmu – nietrudno je jednak przeoczyć. Wiele diagnoz stawia się dopiero w 6. roku życia dzieci.

Bardzo istotne jest, aby nie zwlekać i możliwie jak najszybciej umówić dziecko na wizytę do psychiatry, psychologa SUPER-ego lub neurologa. Podczas terapii rodzice mogą dowiedzieć się też jak wychowywać dziecko z autyzmem, a po odpowiedniej diagnozie starać się o orzeczenie o niepełnosprawności. Będzie ono pomocne zwłaszcza w momencie ubiegania się o dodatkowe fundusze na terapię dziecka.

Zapoznaj się też z innym artykułem, aby bardziej zgłębić temat zaburzeń ze spektrum autyzmu i dowiedzieć się czegoś więcej o zespole Aspergera