Koła ratunkowe – czyli strategie radzenia sobie w trudnych chwilach

Koła ratunkowe – czyli strategie radzenia sobie w trudnych chwilach

W trudnych dla nas sytuacjach często doświadczamy zalewu wysokich emocji, które przesłaniają nam racjonalne myślenie i blokują dostęp do znalezienia dobrych rozwiązań. Łatwo wtedy o popełnienie błędów i ponoszenie niechcianych kosztów. Dzieci często działają impulsywnie, miewają trudności z autoregulacją emocji, dlatego warto jest z nimi popracować nad zbudowaniem systemu strategii, po które będą mogły sięgać, gdy pojawią się trudne momenty w ich życiu.

Zachęcam do wykonania ćwiczenia i stworzenia wraz z dzieckiem zestawu kół ratunkowych, po które będzie mogło sięgnąć w sytuacjach awaryjnych. Zaprośmy dziecko do wspólnego zastanowienia się, co pomaga, gdy czujemy złość, gniew, smutek, wstyd, strach, zazdrość. Zapiszcie, narysujcie te strategie. Można je potem spiąć razem w formie broszurki i nosić przy sobie. Jedna kartka =jedno koło ratunkowe= jedna strategia.

Samo posiadanie takiego „pakietu” rozwiązań przy sobie sprawia, że dziecko staje się spokojniejsze i pewniejsze siebie. Nawet jeśli zdarzy się, że emocje w dziecku eksplodują to dzięki kołom ratunkowym, które są pod ręką łatwiej będzie je okiełznać. Korzystanie z takich strategii może przyczyniać się także do odnoszenia przez dziecko sukcesów, oddaje mu poczucie sprawstwa i mocy nad własnym życiem.

Miłej zabawy 🙂

Agnieszka Kalita – psycholog, psychoterapeuta