Problemy, z którymi mierzą się rodzice dorastających dzieci

Problemy, z którymi mierzą się rodzice dorastających dzieci

Im dziecko jest starsze, tym bardziej zaczyna oddalać się od rodziców. Wraz z wejściem w okres nastoletni, często zaczynają pojawiać się konflikty, kłopoty z komunikacją i liczne pretensje. Pamiętaj, że jest to naturalna część procesu dorastania i jako rodzic możesz się na ten czas przygotować, by nie stracić dobrych relacji z dzieckiem i pomóc mu w radzeniu sobie z różnymi problemami nastolatków, jakie na niego czekają.

Jak sobie radzić z problemami rodziców nastolatków

bunt nastolatka problemy dorastanieWiele rodziców musi poradzić sobie z problemami wychowawczymi, jakie towarzyszą codzienności z trudnym dzieckiem, które już w wieku wczesnoszkolnym czy szkolnym przejawia zachowania agresywne, kłamie lub wywołuje kłótnie. Wymaga to szczególnej pracy oraz cierpliwości i choć może być pomocnym doświadczeniem, gdy dziecko wejdzie w wiek nastoletni, może się też okazać, że problemy z nastolatkiem staną się dla rodziców zupełnie nowym wyzwaniem. Jeżeli Twoje dziecko wkracza właśnie w ten trudny okres, pamiętaj, że Twoje reakcje mogą mieć duże znaczenie na jego rozwój i psychikę. Należy być cierpliwym i sięgać po wszelkie dostępne porady wychowawcze dla rodziców nastolatków, aby wiedzieć, jak odpowiednio reagować na zastane kłopoty.

Odpowiedni rozwój psychiczny nastolatka jest ważny w kontekście budowania poczucia własnej wartości, świadomości swoich cech oraz właściwego funkcjonowania w społeczeństwie. Niestety, jest to czas, w którym młody człowiek chętniej rozmawia z rówieśnikami, niż z rodzicami. Przyjaciel wysłucha, ale nie skarci, czym często różni się od rodzica, który do problemów nastolatka od razu się odnosi, ocenia i wyraża opinię (nierzadko krytyczną), co u dziecka wywołuje irytację i niechęć. Aby więc uniknąć narastających problemów z nastolatkiem, najlepiej, gdy skupisz się przede wszystkim na spokojnej, pozbawionej ocen rozmowie, akceptacji i próbie zrozumienia.

Jakie są największe współczesne problemy nastolatków?

Każde pokolenie rządzi się swoimi prawami, ale ma też własne, specyficzne rozterki. Na pewno pamiętasz, jak wyglądał okres dorastania i jak Twoi rodzice reagowali na problemy z nastolatkiem w domu. I choć od pokoleń młodzi ludzie mierzą się z podobnymi trudnościami, to skala kłopotów, za sprawą powszechnego dostępu do internetu, stale się poszerza. Jakie więc problemy nastolatków można spotkać najczęściej?

  • Poczucie niezrozumienia – bagatelizowanie nastoletnich problemów przez dorosłych, odrzucenie przez rówieśników i buzujące hormony mogą spowodować, że młody człowiek zamknie się w sobie, czując się przez nikogo nierozumianym.
  • Zawód miłosny – problemy nastolatków często dotyczą sfery miłosnej – jest to czas pierwszych zauroczeń, związków i rozstań. Ważne, abyś jako rodzic nie bagatelizował tych trudności, ponieważ w młodym wieku emocje są bardzo silne, przez co odrzucenie może urosnąć do rangi prawdziwego dramatu.
  • Alkohol i narkotyki – sięganie po używki może być spowodowane namową rówieśników, chęcią poczucia się dorosłym lub zaimponowania kolegom czy ucieczką przed trudną rzeczywistością. Jeśli masz problemy z nastolatkiem z uzależnieniem, nie bój się sięgnąć po pomoc specjalisty.
  • Lęki i poczucie osamotnienia – dzieci i młodzież coraz częściej cały wolny czas spędzają przed ekranem komputera, telewizora czy smartfona, komunikując się z rówieśnikami głównie online. Sprzyja to budowaniu fałszywej wizji rzeczywistości, która w zderzeniu z prawdziwymi problemami wywołuje lęki i bezradność.
  • Brak samoakceptacji – powszechny problem nastolatków, który najczęściej dotyka dziewczynki, nieakceptujące swojego wyglądu i wagi. Duży wpływ mają na to ukazywane w mediach nierealne wizerunki kobiet oraz wyidealizowany świat obserwowany w social mediach.
  • Depresja – szacuje się, że ok. 900 tysięcy nastolatków w Polsce potrzebuje pomocy psychologicznej, rzadko jednak po nią sięga, bo nie potrafi nazwać swoich kłopotów i poprosić o pomoc. Jeśli podejrzewasz u swojego dziecka stany depresyjne, jak najszybciej umów go na wizytę u psychologa, który określi, jakie kroki najlepiej podjąć, by pomóc w walce z problemami nastolatka.

Gdzie szukać pomocy w pracy z trudnym nastolatkiem?

Pamiętaj, że szukanie porad wychowawczych dla rodziców nastolatków świadczy o odpowiedzialności i świadomości tego, jak ważne są właściwe reakcje na kłopoty dziecka. Nie należy się więc tego obawiać ani wstydzić. Jeśli zastanawiasz się, gdzie szukać pomocy z trudnym nastolatkiem, zastanów się nad rozpoczęciem terapii rodzin. Podczas takich spotkań każdy członek rodziny zostanie z empatią wysłuchany, z większym zrozumieniem spojrzy na bliskie osoby oraz odnajdzie w nich oparcie. Spotkania podczas terapii mogą być dużym wsparciem w radzeniu sobie z problemami rodziców nastolatków. Z pewnością pomogą Ci lepiej zrozumieć dorastające dziecko i kłopoty, z jakimi musi się mierzyć.