Psycholog, psychoterapeuta i psychiatra. Czy wiesz, kto jest kim i czym się zajmuje?

Psycholog, psychoterapeuta i psychiatra. Czy wiesz, kto jest kim i czym się zajmuje?

Ludzka psychika jest niezwykle skomplikowana, i do dziś nie poznano wszystkich jej mechanizmów. Prawdopodobnie nigdy nie będzie to w pełni możliwe. W związku z tą złożonością różni specjaliści zgłębiają odrębne jej składowe, prezentując odmienne podejście do pomocy i leczenia. Psycholog, psychiatra i psychoterapeuta to zawody zajmujące się eksploracją ludzkiej psychiki oraz pomocą w rozwiązywaniu problemów. W tym artykule opowiemy na pytania: kim jest psycholog, psychoterapeuta i psychiatra, czym się zajmują, co ich łączy i jakie są różnice pomiędzy wskazanymi zawodami.

Do kogo się zgłosić, gdy potrzebujesz pomocy?

psychiatra kiedy dla kogoProblemy emocjonalne, psychologiczne, psychiczne lub społeczne przybierają różne formy, a początkowo niegroźne objawy z czasem mogą eskalować. Nie wolno ich bagatelizować ani udawać, że nie istnieją; warto umówić się na wizytę z odpowiednim specjalistą. Czasami wystarczy zwykła rozmowa, innym razem konieczne są ćwiczenia i zmiana stylu życia, a w poważniejszych przypadkach niezbędna jest farmakoterapia. I tu właśnie pojawia się pytanie – psycholog, psychiatra czy psychoterapeuta? Różnice dla wielu nie są jasne, a istotne jest, by szybko trafić pod opiekę właściwego specjalisty.

Psycholog – kto to jest i czym się zajmuje?

Aby sprawować stanowisko psychologa trzeba ukończyć 5-letnie studia magisterskie z psychologii, zapewniające kwalifikacje m.in. do udzielania pomocy doradztwa z zakresu wychowywania, pracy, psychoedukacji, relacji międzyludzkich, a także do posługiwania się testami psychologicznymi, do wydawania orzeczeń czy stawiania diagnozy psychologicznej. Ten specjalista nie może natomiast leczyć, zapisywać środków farmakologicznych ani prowadzić psychoterapii, chyba że ma dodatkowe uprawnienia.

Co robi psycholog – kiedy się do niego umówić?

 • Gdy odczuwasz problemy w życiu codziennym, z którymi nie potrafisz sobie poradzić.

 • Gdy potrzebujesz jakiejś zmiany w życiu.

 • Gdy nie radzisz sobie z emocjami, stresem.

 • Gdy Twoje relacje z rodziną, najbliższymi, współpracownikami itd. nie układają się.

 • Gdy masz problemy z uzależnieniami.

 • W innych sytuacjach związanych z negatywnymi zmianami w życiu Twoim lub bliskich osób. Nawet jeżeli psycholog nie może Ci pomóc, z pewnością skieruje do konkretnego specjalisty.

 • Dowiedz się więcej na temat tego, kiedy zgłosić się do psychologa.

Absolwenci psychologii często odbywają dodatkowe szkolenia specjalistyczne, nabywając uprawnienia psychoterapeutyczne lub specjalizacje psychologii klinicznej.

Psychoterapeuta – kto to jest i czym się zajmuje?

Psychoterapeuta to osoba, która ukończyła specjalne szkolenie. Często zostają nimi psycholodzy przeszkoleni w zakresie terapii psychodynamicznej, behawioralno-poznawczej, Gestalt, humanistycznej, egzystencjalnej i systemowej, a każda z nich różni się pewnymi założeniami. Psychoterapia, oprócz zdiagnozowania problemu, ma również na celu pomóc w jego rozwiązaniu. Stosowane są więc odpowiednie metody oraz aktywności poprawiające samopoczucie pacjenta.

psychiatra kto to jest Co robi psychoterapeuta – kiedy się do niego umówić?

 • Gdy masz problemy prywatne, społeczne lub zawodowe i nie potrafisz sobie z nimi poradzić.

 • Gdy relacje z innymi Cię nie satysfakcjonują.

 • Gdy odczuwasz problemy z rozwojem osobistym i zawodowym.

 • Gdy odczuwasz dysfunkcje zdrowotne niewynikające z przyczyn medycznych.

 • Gdy zmagasz się z traumą, bolesnymi wspomnieniami.

 • Gdy otrzymasz skierowanie od psychologa lub psychiatry.

 • Poznaj też inne przypadki, kiedy wybrać psychoterapię.

Psychoterapeuta zajmuje się poznaniem i określeniem problemu pacjenta, a następnie wypracowywaniem odpowiedniego modelu postępowania. Jeżeli specjalista uzna, że konieczny jest inny rodzaj leczenia oraz farmakoterapia, skieruje pacjenta do psychiatry.

Psychiatra – kto to jest i czym się zajmuje?

Ta specjalizacja wymaga ukończenia studiów medycznych. Wiele osób tak naprawdę nie wie, co robi psychiatra, a leczenie psychiatryczne kojarzone jest negatywnie. Takie podejście jest błędne i niestety opóźnia skuteczną pomoc. Psychiatra tym się różni od pozostałych specjalistów, że jako jedyny może stosować farmakologiczne formy leczenia, wypisywać recepty, zwolnienia oraz skierowania do szpitala. Postępowanie nie ogranicza się do stosowania leków, ale łączy również elementy psychoterapii, aczkolwiek psychiatra (o ile nie skończył szkoły psychoterapeutycznej) nie prowadzi psychoterapii.

Co robi psychiatra i kiedy się do niego umówić?

 • Gdy masz depresję o różnym stopniu nasilenia i myśli samobójcze.

 • Gdy odczuwasz obniżenie nastroju, napady złości, drażliwość.

 • Gdy zauważasz niepokojące zmiany w osobowości.

 • Gdy Twoje myśli, nawyki i uczucia zaczynają przeszkadzać Tobie lub Twojemu otoczeniu.

 • Gdy nie masz na nic ochoty.

 • W każdej sytuacji, gdy zostaniesz skierowany przez lekarza, psychologa lub psychoterapeutę. Dowiedz się: czym jeszcze zajmuje się psychiatra.

Wskazane specjalizacje ściśle ze sobą współpracują, uzupełniając się wzajemnie tak, by leczenie było najskuteczniejsze. Mimo iż różnice w postępowaniu psychologa, psychoterapeuty i psychiatry są znaczące, to każdy z nich ma wspólny cel – pomóc pacjentowi w odzyskaniu równowagi psychicznej. SUPER-ego jest Wrocławskim Centrum Psychiatrii i Psychoterapii, w którym ściśle współpracują ze sobą specjaliści różnych dziedzin, zapewniając skuteczną pomoc.