Accessibility tools panel
X

Psycholog rodzinny

Dlaczego terapia par, rodzin w nurcie systemowym?

Terapia systemowa skupia się na teraźniejszości i przyszłości, co pozwala na osiągnięcie pożądanych efektów w dużo krótszym czasie niż w innych nurtach terapeutycznych, które dotykają bolesnych treści z przeszłości. Dzięki takiemu podejściu psycholog rodzinny podąża za Klientem, który sam decyduje jakimi treściami chce się z nim podzielić i sam wyznacza cele terapii. W pracy zawsze koncentrujemy się na zasobach i mocnych stronach Klienta, co często stanowi bazę do tworzenia przez niego rozwiązań. Sesje terapeutyczne w tym nurcie często prowadzone są przez dwóch terapeutów. Sprzyja to większej uwadze na Klienta, poszerzeniu pola widzenia problemu i możliwości jego rozwiązania.

Terapia systemowa kierowana jest zarówno do indywidualnego klienta, do par, a także do całych rodzin.

Bycie w związku wiąże się z braniem odpowiedzialności zarówno za siebie, jak i za związek. Łączy się to z pielęgnowaniem bliskości z drugą osobą przy jednoczesnej umiejętności bycia sobą i posiadaniem własnej przestrzeni oraz autonomii. To wielkie wyzwanie utrzymać stabilny związek chcąc to pogodzić, dlatego tak często dochodzi do wielu konfliktów i sytuacji kryzysowych pomiędzy dwojgiem ludzi. Ponadto każda z osób przybywa z własnym bagażem doświadczeń oraz przekonań, które dostała od rodziny pochodzenia. Terapia małżeńska/par pozwala przeanalizować trudności pojawiające się w budowaniu wspólnej przestrzeni, a psycholog rodzinny pomaga odnaleźć takie rozwiązania, które pozwolą zbudować nową, wspólną historię w poszanowaniu historii rodzinnych po obu stronach.

Psychoterapia indywidualna pomaga w zdobyciu wiedzy o swoich potrzebach, pragnieniach, motywach działań i regułach, które nimi kierują, przekazach rodzinnych. Zdobycie tej wiedzy oraz odkrycie własnych zasobów czerpiąc siły z korzeni pomoże w nawiązaniu i utrzymaniu satysfakcjonujących relacji z ludźmi, w spełnieniu się w różnych rolach społecznych, a także w przezwyciężeniu trudności oraz kryzysów.

Terapia rodzinna natomiast pozwala na opowiedzenie swojej historii, na stworzenie własnego opowiadania przez każdego członka systemu rodzinnego (mąż, żona, córka, syn) z osobna. Ponadto każdy z członków ma szansę tę historię usłyszeć oraz się do niej odnieść w warunkach, gdzie każda z osób ma takie same prawo zabrania głosu,a głos ten dla psychologa rodzinnego jest równie ważny, natomiast opowiedziana historia równie prawdziwa. Dzięki tak prowadzonej sesji rodzina niekiedy po raz pierwszy ma szansę się wzajemnie usłyszeć, spojrzeć na poszczególne osoby oraz problemy z innej perspektywy. Psycholog rodzinny sprawi, że możliwe stanie się nabranie do własnej rodziny jako systemu szacunku, znalezienia w niej oparcia i siły do przezwyciężenia kryzysu, czy choroby.

Nie bój się, bo na pewno:

  • uważnie i z empatią wysłuchamy Cię
  • nie ocenimy Cię
  • zrozumiemy, że masz dobre intencje i chcesz je przełożyć na umiejętności
  • niczego Ci nie narzucimy
  • powiesz nam tyle, ile będziesz chciał
  • wydobędziemy Twoje zasoby – czyli to, co masz w sobie oraz to, co dobrego i sprzyjającego Tobie Cię otacza
  • poprowadzimy Cię w stronę dobrego dla Ciebie rozwiązania

Znajdź swojego psychologa rodzinnego we Wrocławiu i umów się na spotkanie 71 361 04 77

Zapraszamy, zarówno osoby indywidualne, jak i pary zamieszkujące Wrocław, do kontaktu z naszymi specjalistami. Mieścimy się w dogodnej lokalizacji w centrum miasta. Ul. Gajowicka 164/1, Wrocław – zachęcamy do umówienia wizyty.


Proszę obrócić urządzenie