Accessibility tools panel
X

10 typów toksycznych ludzi

Toksycznych ludzi możesz spotkać właściwie wszędzie – w pracy, szkole, wśród znajomych czy nawet rodziny, choć nie musisz zdawać sobie z tego sprawy. Nic dziwnego, toksyczna osobowość może objawiać się na wiele sposobów, często trzeba dokładnie przeanalizować zachowania i słowa danej osoby, by ją zauważyć. Po czym więc poznać toksycznych ludzi?

Cechy toksycznych ludzi – czym się charakteryzują?

Prezentowane w tym artykule toksyczne osobowości mają charakter poglądowy i potoczny. Nie jest to charakterystyka psychologiczna, taką zajmiemy się w osobnym artykule. Tutaj prezentujemy uproszczony podział. Typy ludzi, z którymi prawdopodbnie każdy kiedyś się spotkał.

Cechy toksycznych ludzi są różne, można jednak wyróżnić kilka podobieństw. Toksyczne osoby to najczęściej zdolni manipulatorzy, którzy wykorzystują innych, by odnosić własne korzyści. Są zapatrzeni w siebie i skupieni na osiąganiu zamierzonych celów, często kosztem innych osób, na które nie zwracają uwagi. Lubią czuć siłę i przewagę, chętnie rządzą ludźmi i podejmują za nich decyzje.

Typy toksycznych ludzi

Toksyczna osobowość może przejawiać się na wiele sposobów, jeśli więc po spotkaniu z jakąś osobą czujesz się gorzej psychicznie, spróbuj przeanalizować jej zachowania. Poniżej przeczytasz o 10. typach ludzi toksycznych, których najczęściej można spotkać.

  1. Typ manipulatora – toksyczną osobę, która potrafi subtelnie manipulować innymi ludźmi ciężko jest rozpoznać. Ten typ kłamie i nagina rzeczywistość, bo zależy mu tylko na własnych korzyściach. Chce mieć kontrolę nad Twoimi decyzjami, zachowaniem i w konsekwencji całym życiem. Może np. denerwować się lub obrażać, gdy zachowasz się inaczej, niż by chciał.
  2. Typ narcyza – osoba, która przekracza granicę zdrowego dbania o siebie i swoje potrzeby, interesując się tylko i wyłącznie sobą oraz będąc przekonaną o swojej wyjątkowości czy nieomylności, staje się osobą toksyczną.
  3. Typ zazdrosny – zazdrość jest naturalnym uczuciem, które nie świadczy jeszcze o byciu toksycznym człowiekiem. Problemem jest notoryczna, nadmierna zazdrość i zawiść, np. o sukces kolegi, samochód sąsiada, czyjąś lepszą ocenę w szkole, sylwetkę, zamożność, związek itd. Typ zazdrosny będzie źle Ci życzył, jeśli tylko masz to, czego on nie ma. Nie będzie się cieszył z Twoich sukcesów, raczej postara się je umniejszyć lub przysłonić własnymi.

 

  1. Typ władcy – próbuje być szefem w każdej sytuacji, zarządzając znajomymi czy rodziną. Taki typ na kierowniczym stanowisku może nadmiernie wykorzystywać władzę, narzucając bezwzględnie swoje zdanie, manipulując i wywołując strach u pracowników.
  2. Typ pesymisty – widzi wszystko w najciemniejszych barwach, często narzeka, przedstawiając się jako ofiarę zaistniałych sytuacji. Od takiej toksycznej osoby zarazisz się negatywnym myśleniem i szybko stracisz entuzjazm, zawsze bowiem znajdzie argumenty, by przekonać Cię, że coś może pójść źle lub nie ma w ogóle sensu.
  3. Typ socjopatyczny – taki toksyczny człowiek jest chorobliwie ambitny, dąży „po trupach do celu”, nie myśląc o innych ludziach i wyrządzanych krzywdach. Nie przeprosi, bo nie widzi w sobie winy. Może być sympatyczny i chętnie Cię wysłucha, ale powie to, co chcesz usłyszeć, zbierając informacje, które będzie mógł wykorzystać.
  4. Typ umniejszający – toksyczni ludzie przejawiają się też przez dyskredytowanie zdania czy osiągnięć innych, zawsze szukając okazji, by „wbić szpilę”. Taka osoba powie np. Gratuluję, że to w końcu zrobiłeś, szkoda, że tak późno. Będzie Cię krytykować, by obniżyć Twoje poczucie własnej wartości.
  5. Typ fałszywy – możesz znać taką osobę wiele lat, ale nie wiedzieć jaka jest naprawdę, ponieważ zawsze przybiera maski. Mówi ludziom to, co chcą usłyszeć, często oszukuje i udaje kogoś, kim nie jest, by dotrzeć do pożądanych informacji lub osiągnąć sukces.
  6. Typ plotkujący – nadmiernie interesuje się życiem innych, chętnie wtrąca się w nie swoje sprawy i opowiada o nich, czerpiąc przyjemność z bycia słuchanym. Powiela plotki i nie przejmuje się tym, że mogą być nieprawdziwe i wyrządzać krzywdę.
  7. Typ agresora – to osoba niepanująca nad własnymi emocjami i niebezpieczna, nawet jeśli agresję przejawia tylko werbalnie. Łatwo wpada w wielką złość, obraża, przeklina, wyzywa i upokarza innych, zyskując władzę poprzez krzyk i strach.

Jak poznać, że masz do czynienia z toksyczną osobą?

brak zaufaniaNajpewniej masz do czynienia z toksycznym człowiekiem, jeśli w jego towarzystwie czujesz się niepewnie, Twoja samoocena spada i zaczynasz kwestionować własne wybory. Na początku znajomości taka osoba może co prawda wydawać się przyjazna i godna zaufania – to typowe dla toksycznych ludzi, których najłatwiej rozpoznać dopiero po jakimś czasie. W końcu zaczniesz zauważać kłamstwa i egoizm, dużą łatwość do oceniania i krytykowania innych osób, a także arogancję czy fałsz. Po spotkaniu z taką osobą możesz czuć zmęczenie, wyrzuty sumienia lub niepewność, ponieważ toksyczna osoba często wywołuje poczucie winy u innych, szantażując i przejmując w ten sposób nad nimi kontrolę. Toksyczni ludzie dążą do tego, by uzależnić od siebie bliskich. Chcąc uwolnić się z takiej relacji lub nauczyć się z nią radzić (np. gdy chodzi o kontakt z toksycznym rodzicem), nie bój się sięgnąć po pomoc specjalisty, który odpowiednio Cię pokieruje.

Zobacz także

Warsztaty dla dorosłych 2024!

Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach dla dorosłych, które są organizowane przez Fundację PozyTYwka i jej wieloletnich współpracowników, a finansowane z budżetu miasta Wrocław. W tegorocznej ...
więcej »

Dekompensacja w psychoterapii. Czym jest dekompensacja psychotyczna?

Zdarzają się w życiu nieoczekiwane i naładowane potężnym ładunkiem emocjonalnym sytuacje, które są w stanie przekroczyć możliwości adaptacyjne psychiki człowieka. Może wtedy dojść do tak zwanej ...
więcej »

Aleksytymia – jak z nią żyć? Poznaj przyczyny, objawy, sposoby leczenia 

Aleksytymia, czyli trudność w rozpoznawaniu i wyrażaniu własnych emocji to problem, z którym zmaga się coraz więcej osób. Według szacunków psychiatrów może dotyczyć blisko 10 procent ...
więcej »

Zaburzenia integracji sensorycznej – skąd się biorą i jak je leczyć?

Zaburzenia integracji sensorycznej (SI) stanowią wyzwanie, które coraz częściej stawiają przed nami różnorodne grupy wiekowe – od dzieci po dorosłych. Ponieważ zaburzenia integracji sensorycznej mogą znacząco ...
więcej »

Terapia skoncentrowana na przeniesieniu (TFP). Czym jest i dla kogo jest przeznaczona? 

Terapia skoncentrowana na przeniesieniu (TFP), znana również jako terapia Kernberga jest zaawansowaną formą terapii psychodynamicznej. Jest ona szczególnie skuteczna w leczeniu zaburzeń osobowości, w tym zaburzenia ...
więcej »

Przebodźcowanie dziecka i osoby dorosłej – objawy i wpływ na psychikę

Nadmiar bodźców, które docierają do nas każdego dnia, może mieć poważne konsekwencje dla psychiki i ogólnego samopoczucia. W tym wpisie wyjaśniamy, czym jest przebodźcowanie dziecka oraz ...
więcej »

Overthinking, czyli nadmierne myślenie. Jak sobie radzić?

Jak przestać nadmiernie myśleć? Overthinking to nie tylko przesadna analiza sytuacji czy problemów, ale także stan umysłu, który może prowadzić do chronicznego stresu, lęków i trudności ...
więcej »

FOMO, czyli strach przed tym, co nas omija. Czy to choroba?

FOMO (fear of missing out) szczególnie daje się we znaki w dobie, gdy informacje napływają do nas szybciej niż kiedykolwiek. Dziś życie społeczne odbywa się w ...
więcej »

Kryzys wieku średniego – kiedy się zaczyna, ile trwa, co robić?

Kryzys wieku średniego u mężczyzn, jak i u kobiet to temat, który wzbudza często wiele emocji i skłania do głębszych refleksji. Dla niektórych jest to okres, ...
więcej »

Proszę obrócić urządzenie