Accessibility tools panel
X

Dziecko a śmierć rodzica

Jak pomóc dziecku poradzić sobie ze śmiercią rodzica? Co zrobić, aby w tym trudnym okresie być dla niego jak najlepszym oparciem? Jak się zachować, co mówić i gdzie szukać ewentualnej pomocy? Przeczytaj ten artykuł i poznaj odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Dziecko a śmierć rodzica

Śmierć bliskiej osoby to bardzo trudne doświadczenie dla każdego człowieka. Jeżeli śmierć rodzica musi przeżyć małe dziecko, trzeba zapewnić maluchowi odpowiednie wsparcie i pomoc, aby jak najbardziej ułatwić mu przejście przez to traumatyczne wydarzenie. Trzeba zdawać sobie sprawę, że dziecko w swój własny, indywidualny sposób będzie przeżywało żal, a czasem strach i osamotnienie. Może zamknąć się w sobie lub zwracać na siebie uwagę dorosłych i rówieśników. Może przejść ze śmiercią bliskiej osoby do porządku dziennego lub też długo nie godzić się z tym, że już jej nie ma. Trzeba być przygotowanym na różne reakcje malucha. Co jako rodzic lub opiekun możesz zrobić dla dziecka? Poniżej przedstawiamy jak pomóc dziecku poradzić sobie ze śmiercią rodzica i co w zachowaniu dziecka może być sygnałem alarmowym.

Strata rodzica – pomoc dla dziecka

Po traumatycznym przeżyciu, dziecko szczególnie będzie wymagać Twojego wsparcia i uwagi. Jak pomóc dziecku poradzić sobie ze śmiercią rodzica?

 • Zwróć uwagę czy dziecko nie obwinia się za śmierć bliskiej osoby i poświęć mu w pierwszych miesiącach po stracie więcej czasu.
 • Jeśli jako opiekun dziecka także mocno przeżywasz żałobę, postaraj się odnaleźć kogoś, kto pomoże Ci w opiece nad maluchem i odciąży Cię nieco w wypełnianiu codziennych obowiązków.
 • Zawiadom także nauczycieli dziecka w przedszkolu lub szkole, do której uczęszcza. Pedagodzy muszą mieć na uwadze, że maluch przeżywa teraz trudny czas i może mieć problemy ze skupieniem się na lekcji. Bądź w kontakcie z nauczycielami i dopytuj o zachowanie dziecka w szkole. Sprawdzaj, czy nie dzieje się nic niepokojącego. Pozwól też maluchowi na swobodne zadawanie pytań.
 • Bądź cierpliwy i wyrozumiały. Postaraj się lepiej zrozumieć mu czym jest śmierć. W razie potrzeby, możesz zachęcić pociechę do dyskusji, sam wyrażając swoje uczucia.
 • Oprócz tego zadbaj o to, aby nie zaburzyć mocno codziennej rutyny dziecka. To zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Postaraj się, aby godziny snu, posiłków i innych czynności pozostały bez zmian.
 • Wsparcie dziecka to też Twoja obecność i czułość. Przytulaj dziecko, jeśli tego potrzebuje lub zostaw mu nieco przestrzeni. Obserwuj, co będzie dla niego w tym czasie najlepsze.
 • Nie zmuszaj dziecka do chodzenia na cmentarz i nie zakazuj mu zabawy z rówieśnikami w okresie żałoby. Pozwól mu uwalniać trudne emocje.
 • Nie denerwuj się, jeśli w zabawach lub rysunkach dziecka pojawią się trumny, groby, wieńce i zmarła osoba. Niektóre dzieci w ten sposób przeżywają śmierć rodzica.

Śmierć rodzica – psycholog

Czy dziecko po śmierci rodzica zawsze powinno udać się na konsultacje psychologiczne? Nie zawsze. W SUPER-ego zawsze tłumaczymy, że to zupełnie naturalne, że dziecko będzie odczuwało smutek i na swój sposób przeżywało śmierć rodzica. Dlatego na pewno należy się wstrzymać z decyzją o skierowaniu go do terapeuty i nie podejmować jej na krótko po tym trudnym wydarzeniu. Ważne jest wówczas odpowiednie wsparcie dziecka. Gdy okres żałoby minie, dziecko odzyska siły i powinno na nowo wrócić do rzeczywistości. Jeżeli jednak od śmierci rodzica minęło już sporo czasu (np. kilka miesięcy), a Ty nie wiesz jak pomóc dziecku, które zachowuje się w nieprawidłowy sposób, możesz umówić je do specjalisty. Wówczas psycholog dziecięcy pomoże rozwiązać wszystkie niepokojące kwestie i wesprzeć malucha w tym trudnym czasie.

Niepokojące symptomy

Co powinno szczególnie zwrócić Twoją uwagę w zachowaniu dziecka i skłonić Cię do rozważenia terapii psychologicznej? Sygnałem alarmującym będzie utrzymywanie się nieprawidłowości w reakcjach czy sposobie bycia dziecka przez kilka miesięcy od śmierci rodzica. Może to być m.in.:

 • udawanie, że nic się nie stało,
 • głośna krytyka siebie,
 • agresja,
 • bezsenność,
 • obojętność,
 • brak zainteresowania swoim wyglądem,
 • unikanie kontaktów z innymi,
 • osłabienie, zmęczenie lub brak apetytu.

Jeżeli nie jesteś pewien co robić, skontaktuj się z poradnią SUPER-ego, podpowiemy Ci co będzie najlepszym rozwiązaniem i jak się zachować w danej sytuacji.

Zobacz także

Kryzys wieku średniego – kiedy się zaczyna, ile trwa, co robić?

Kryzys wieku średniego u mężczyzn, jak i u kobiet to temat, który wzbudza często wiele emocji i skłania do głębszych refleksji. Dla niektórych jest to okres, ...
więcej »

Hejt w internecie – czym jest i jaki może mieć skutek

W ostatnim czasie można odnieść wrażenie, że brak życzliwości, a czasem wręcz agresja to już pewnego rodzaju norma w internecie. Nieprzyjemne komentarze w mediach społecznościowych, na ...
więcej »

Syndrom Piotrusia Pana – przyczyny, objawy, pomoc

Syndrom Piotrusia Pana to zjawisko, które w dzisiejszym społeczeństwie budzi coraz większe zainteresowanie, zarówno wśród psychologów, jak i osób zmagających się z trudnościami dorosłości. Choć większość ...
więcej »

Trudne dziecko – czyli jakie?

Jak postępować z trudnym dzieckiem? W jakich okolicznościach można w ogóle stwierdzić, że nasza pociecha to„trudne dziecko”? Wraz z wejściem w okres nastoletni, często zaczynają pojawiać ...
więcej »

Zakończenie psychoterapii. Kiedy i jak rozstać się z terapeutą?

Zakończenie psychoterapii to ważny etap w procesie zdrowienia i rozwoju świadomości. Podjęcie tej decyzji wymaga zrozumienia własnych potrzeb i gotowości do samodzielnego radzenia sobie z życiowymi ...
więcej »

Jak radzić sobie z samotnością?

Samotność to stan emocjonalny, a nie obiektywny fakt. To, że ktoś siedzi sam w domu, nie oznacza od razu, że jest samotny. Podobnie – można też ...
więcej »

Wewnętrzny krytyk – jak sobie z nim radzić?

W każdym z nas mieszka wewnętrzny krytyk – ten subtelny głos, który potrafi podważyć każdą decyzję, ocenić nasze umiejętności, a czasem nawet zrujnować wiarę we własne ...
więcej »

Zaburzenia ze spektrum autyzmu. Autyzm i zespół Aspergera – objawy u dzieci i dorosłych

Autyzm jest zaburzeniem rozwijającym się na wczesnym etapie życia. Dotyczy funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, a ponieważ może objawiać się w różny sposób i mieć zróżnicowany stopień ...
więcej »

Proszę obrócić urządzenie