Co to jest rozwój osobisty i jakie daje korzyści?

Co to jest rozwój osobisty i jakie daje korzyści?

Każdy z nas przez całe życie się zmienia – przeważnie na lepsze. Z biegiem lat przybywa nam doświadczenia i uświadamiamy sobie, że gdybyśmy wtedy wiedzieli to, co teraz, inaczej byśmy postąpili, zaplanowali karierę, bylibyśmy po prostu mądrzejsi. Rozwój osobisty i coaching to procesy dążące do maksymalizacji własnego potencjału i nauka na czyimś doświadczeniu, dzięki czemu można uniknąć wielu błędów. Co Tobie może dać rozwój osobisty i komu polecamy szkolenia?

Rozwój osobisty – definicja, co to jest?

Cały proces nauki i samodoskonalenia to właśnie rozwój osobisty. Zaczyna się już w dzieciństwie, gdyż wczesne doświadczenia wpływają na dorosłe życie. Na późniejszym etapie polega na podnoszeniu własnych kwalifikacji, umiejętności interpersonalnych, autoprezentacji, samoakceptacji, poprawie jakości życia prywatnego i zawodowego. Rozwój osobisty to wszystkie działania zmierzające do samodoskonalenia, prowadzone indywidualnie z coachem, grupowo podczas kursów i szkoleń, a także z książek oraz filmów szkoleniowych itd. Ty sam (sama) doskonalisz się w jakiejś umiejętności.

Czym w takim razie nie jest rozwój osobisty?

rozwój osobisty, szkolenie, roślinaZ pewnością nie jest słuchaniem mówców motywacyjnych, którzy mówią, mówią i mówią, ale z ich słów nic nie wynika, nakłaniają do samodoskonalenia, ale nie wskazują rozwiązań, albo przedstawiają metody ogólnikowe niedopasowane do konkretnej osoby. Rozwojem osobistym nie jest też uczestnictwo w szkoleniach, które nie dają żadnych realnych korzyści. W rozwoju chodzi o to, by stać się lepszym, więc wszystkie działania poprawiające zdolności będą mieściły się w definicji.

 

Rozwój osobisty – korzyści, czyli co na tym zyskasz?

Kto się nie rozwija, ten się cofa. Wprawdzie można przejść przez życie po linii najmniejszego oporu, nie inwestując w siebie, w swoje umiejętności i atrybuty, jednak takie życie nie będzie miało wiele wspólnego z satysfakcją i spełnieniem. Pragnąc być lepszą osobą, trzeba podjąć konkretne kroki.

Szkolenia z rozwoju lub coachingu osobistego pomogą w:

  • zwiększeniu samoświadomości,

  • wykorzystaniu własnego potencjału,

  • rozwijaniu talentów,

  • realizacji marzeń,

  • zaspokajaniu ambicji,

  • lepszej organizacji,

  • zdobywaniu wiedzy i umiejętności,

  • pokonywaniu osobistych barier i przeszkód,

  • poprawie zdrowia.

To zaledwie kilka korzyści rozwoju osobistego, ale za to tych najistotniejszych.

Rozwój osobisty – coaching

Coaching jest jedną z form pracy indywidualnej wspomagającej rozwój osobisty. Książki, szkolenia i inne metody skierowane do ogółu nigdy nie będą tak skuteczne jak indywidualne zajęcia, podczas których tryb pracy jest dopasowany do konkretnej osoby i ukierunkowany na określone potrzeby. Taka forma sprawia, że szkolenia są efektywniejsze i dostosowane do oczekiwań uczestnika.

szkolenie coaching sala pełna ludziNajważniejsze zalety rozwoju osobistego poprzez coaching to: indywidualny styl nauki, relacje polegające na wspólnym ustalaniu celów i rozwiązywaniu problemów, zwiększenie motywacji i zmniejszenie przeszkód w zdobywaniu nowych umiejętności. Korzystając z pomocy doświadczonych coachów zyskujesz szansę na prawdziwą samorealizację i spełnienie.

Szkolenia rozwoju osobistego w formie coachingu korzystają z różnorodnych narzędzi, opierających się na wiedzy psychologicznej i obejmują techniki znane m.in. z psychologii poznawczej czy behawioralnej. Coaching osobisty zapewnia efekty niemożliwe do zrealizowania przy pomocy metod ogólnych czy grupowych szkoleń z rozwoju osobistego.

Więcej na temat metod i sposobu realizacji przeczytasz tutaj: co to jest coaching osobisty?

Rozwój osobisty – czas na zmiany!

Być może przeczytałeś już jakąś książkę o coachingu, albo interesują Cię szkolenia z rozwoju osobistego i chcesz wziąć w nim udział, a może po prostu masz wrażenie, że stoisz w miejscu, a Twoje życie zmierza donikąd? Każdy powód jest dobry. Możesz zacząć na początku roku zgodnie z postanowieniami noworocznymi, albo w dowolnym momencie, gdy tylko uznasz, że chcesz zrealizować swoje marzenia. Sprawdź szkolenia (rozwój osobisty) realizowane przez SUPER-ego we Wrocławiu.