Accessibility tools panel
X

Jak zacząć rok z zapałem i z uśmiechem na twarzy?

Początek nowego roku to doskonały czas, by z niektórymi rzeczami zacząć na nowo, a inne zostawić za sobą. W kolejny rok warto wejść z optymizmem i uśmiechem, a nie z bagażem przykrych doświadczeń; tylko jak to zrobić? Czy postanowienia noworoczne to rzeczywiście dobry pomysł, by zacząć od początku? I czy słynne stwierdzenie „nowy rok, nowa/-y ja” ma praktyczny wymiar?

Nowy Rok – wszystko od początku?

nowy rok postanowienia noworoczneKażdej zimy to samo – najpierw odliczanie do północy, a później, gdy już sylwestrowe emocje opadną, zastanawianie się, jak zacząć nowy rok, by poprawić błędy zeszłego. I szczerze mówiąc, jest to niezbyt mądre podejście, ponieważ łatwo wpaść w pułapkę pogoni za noworocznymi postanowieniami, zamiast faktycznie skupić się na tym, co istotne i co można poprawić.

Ważne, żeby kolejny etap zacząć optymistycznie, a nie od dokarmiania kompleksów, tworzenia nierealnych do wypełnienia list postanowień i wyrzucania sobie tego, co się nie udało. Choć kolejny rok daje okazję do nowego startu, to jednak nie odcina i nie przekreśla wszystkiego, co działo się wcześniej. Życie toczy się dalej niezależnie od tego, w którym jego momencie jesteśmy. Północ z 31 grudnia na 1 stycznia to symboliczna granica, pomagająca w osiąganiu i planowaniu celów.

Dlaczego robimy postanowienia noworoczne?

postanowienia noworoczne nowy rokCzy postanowienia noworoczne mają sens? I czy warto je stawiać? Jak najbardziej, jednak trzeba pamiętać o tym, że muszą być realne do spełnienia i warto podchodzić do nich z rozwagą, tylko wtedy mają wartość.

Koniec roku to dla wielu osób czas podsumowań, zestawień i krytycznego spojrzenia w przeszłość – co wyszło, co nie wyszło, co chcielibyśmy zmienić. Ważne, by w tych podsumowaniach zauważać zarówno dobre, jak i złe rzeczy. Niestety często zauważamy tylko porażki, rozczarowania i złe rzeczy, tych dobrych zupełnie nie doceniając (a przecież z pewnością jakieś były). To prosta droga do wyrzutów sumienia, braku pozytywnego podejścia do własnych działań, a nawet do depresji. W starorocznym podsumowaniu zestaw ze sobą plusy i minusy, a zobaczysz, że tych plusów też jest sporo.

Postanowienia noworoczne są odpowiedzią na to, co chcielibyśmy poprawić i zmienić w życiu. Sęk w tym, że statystycznie jedynie co 20. osoba realizuje w 100% swoje postanowienia. W czym tkwi problem?

Dlaczego łamiemy postanowienia noworoczne?

Przeważnie dlatego, że są one nierealne, zbyt trudne lub spisywane pod wpływem impulsu, albo dotyczą ogólników i zbyt szerokiego zakresu. Na przykład: „W nowym roku będę bardziej asertywny” – to właściwie nic nie znaczy i pozostawia zbyt duże pole do interpretacji. Z kolei „W przyszłym roku schudnę” to zbyt ogólnikowe postanowienie; „Schudnę 5 kg, 10 kg” to już konkret, ale schudnę 30 kg jest nierealne i od początku skazane na porażkę. Wystrzegaj się takich celów.

Postanowień nie może być zbyt dużo, ponieważ Twoja uwaga będzie rozproszona, a gdy polegniesz z jednym postanowieniem, bardzo szybko odpuścisz pozostałe, tak już po prostu jest.

Dlaczego Nowy Rok to dobry czas na postanowienia i dlaczego nie?

Pytanie bez sensu? Nie do końca, bo chociaż Nowy Rok sprzyja zaczynaniu z czystą kartą i realizowaniu celów, to wcale nie jest NAJLEPSZYM okresem. Ba! Jak wspominaliśmy wyżej aż 19 osób na 20 nie dotrzymuje tych obietnic.

Nowy Rok JEST dobrym czasem na zmiany, bo to symboliczna, psychologiczna granica oddzielająca to co było od tego co będzie. I to w zasadzie najważniejszy argument przemawiający za słusznością.

Nowy Rok NIE JEST dobrym czasem na zmiany, ponieważ:

  • Decyzje często podejmowane są pod wpływem impulsu i nacisku ze strony otoczenia;

  • Stawiamy sobie nierealne cele;

  • Zimowa aura nie sprzyja realizowaniu wielu z przyjętych założeń, a odstawianie ich na później zmniejsza szansę na ich faktyczne wykonanie;

  • Nowy Rok jest dniem jak każdy inny. Również każdy inny równie dobrze nadaje się do tego, by zacząć realizować swoje postanowienia.

Jeżeli naprawdę zależy Ci na jakimś celu i chcesz go osiągnąć, stawiaj realne założenia. Pomóc może też rozmowa z psychologiem lub osobistym coachem, który nakieruje Cię i pomoże w wytrwaniu w postanowieniach.

Jak wejść w Nowy Rok z uśmiechem i optymizmem?

nowy rok optymizm uśmiech postanowieniaPrzede wszystkim na luzie. To co było złe i smutne zostaw za sobą, a zabierz miłe wspomnienia. Zrób podsumowanie, ale nie zwracaj uwagi tylko na negatywy. Pamiętaj, by się docenić i pochwalić siebie za to, co się udało. Pamiętaj też, że życie toczy się dalej.

Mamy styczeń 2020 roku, może czytasz to później, na przykład w 2021 roku? To bez znaczenia – liczy się, żeby Twój Nowy Rok był szczęśliwy i optymistyczny. I tego Ci życzymy.

Jeżeli natomiast potrzebujesz wsparcia, by zmienić swoje życie na lepsze, zapraszamy na wizytę we Wrocławiu w SUPER-ego, gdzie pomożemy Ci dostrzec plusy i zrealizować nowe cele. Tym razem realne, które pozwolą Ci zacząć nowy rok z uśmiechem na twarzy.

Zobacz także

Warsztaty dla dorosłych 2024!

Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach dla dorosłych, które są organizowane przez Fundację PozyTYwka i jej wieloletnich współpracowników, a finansowane z budżetu miasta Wrocław. W tegorocznej ...
więcej »

Dekompensacja w psychoterapii. Czym jest dekompensacja psychotyczna?

Zdarzają się w życiu nieoczekiwane i naładowane potężnym ładunkiem emocjonalnym sytuacje, które są w stanie przekroczyć możliwości adaptacyjne psychiki człowieka. Może wtedy dojść do tak zwanej ...
więcej »

Aleksytymia – jak z nią żyć? Poznaj przyczyny, objawy, sposoby leczenia 

Aleksytymia, czyli trudność w rozpoznawaniu i wyrażaniu własnych emocji to problem, z którym zmaga się coraz więcej osób. Według szacunków psychiatrów może dotyczyć blisko 10 procent ...
więcej »

Zaburzenia integracji sensorycznej – skąd się biorą i jak je leczyć?

Zaburzenia integracji sensorycznej (SI) stanowią wyzwanie, które coraz częściej stawiają przed nami różnorodne grupy wiekowe – od dzieci po dorosłych. Ponieważ zaburzenia integracji sensorycznej mogą znacząco ...
więcej »

Terapia skoncentrowana na przeniesieniu (TFP). Czym jest i dla kogo jest przeznaczona? 

Terapia skoncentrowana na przeniesieniu (TFP), znana również jako terapia Kernberga jest zaawansowaną formą terapii psychodynamicznej. Jest ona szczególnie skuteczna w leczeniu zaburzeń osobowości, w tym zaburzenia ...
więcej »

Przebodźcowanie dziecka i osoby dorosłej – objawy i wpływ na psychikę

Nadmiar bodźców, które docierają do nas każdego dnia, może mieć poważne konsekwencje dla psychiki i ogólnego samopoczucia. W tym wpisie wyjaśniamy, czym jest przebodźcowanie dziecka oraz ...
więcej »

Overthinking, czyli nadmierne myślenie. Jak sobie radzić?

Jak przestać nadmiernie myśleć? Overthinking to nie tylko przesadna analiza sytuacji czy problemów, ale także stan umysłu, który może prowadzić do chronicznego stresu, lęków i trudności ...
więcej »

FOMO, czyli strach przed tym, co nas omija. Czy to choroba?

FOMO (fear of missing out) szczególnie daje się we znaki w dobie, gdy informacje napływają do nas szybciej niż kiedykolwiek. Dziś życie społeczne odbywa się w ...
więcej »

Kryzys wieku średniego – kiedy się zaczyna, ile trwa, co robić?

Kryzys wieku średniego u mężczyzn, jak i u kobiet to temat, który wzbudza często wiele emocji i skłania do głębszych refleksji. Dla niektórych jest to okres, ...
więcej »

Proszę obrócić urządzenie