Accessibility tools panel
X

Jak zacząć rok z zapałem i z uśmiechem na twarzy?

Początek nowego roku to doskonały czas, by z niektórymi rzeczami zacząć na nowo, a inne zostawić za sobą. W kolejny rok warto wejść z optymizmem i uśmiechem, a nie z bagażem przykrych doświadczeń; tylko jak to zrobić? Czy postanowienia noworoczne to rzeczywiście dobry pomysł, by zacząć od początku? I czy słynne stwierdzenie „nowy rok, nowa/-y ja” ma praktyczny wymiar?

Nowy Rok – wszystko od początku?

nowy rok postanowienia noworoczneKażdej zimy to samo – najpierw odliczanie do północy, a później, gdy już sylwestrowe emocje opadną, zastanawianie się, jak zacząć nowy rok, by poprawić błędy zeszłego. I szczerze mówiąc, jest to niezbyt mądre podejście, ponieważ łatwo wpaść w pułapkę pogoni za noworocznymi postanowieniami, zamiast faktycznie skupić się na tym, co istotne i co można poprawić.

Ważne, żeby kolejny etap zacząć optymistycznie, a nie od dokarmiania kompleksów, tworzenia nierealnych do wypełnienia list postanowień i wyrzucania sobie tego, co się nie udało. Choć kolejny rok daje okazję do nowego startu, to jednak nie odcina i nie przekreśla wszystkiego, co działo się wcześniej. Życie toczy się dalej niezależnie od tego, w którym jego momencie jesteśmy. Północ z 31 grudnia na 1 stycznia to symboliczna granica, pomagająca w osiąganiu i planowaniu celów.

Dlaczego robimy postanowienia noworoczne?

postanowienia noworoczne nowy rokCzy postanowienia noworoczne mają sens? I czy warto je stawiać? Jak najbardziej, jednak trzeba pamiętać o tym, że muszą być realne do spełnienia i warto podchodzić do nich z rozwagą, tylko wtedy mają wartość.

Koniec roku to dla wielu osób czas podsumowań, zestawień i krytycznego spojrzenia w przeszłość – co wyszło, co nie wyszło, co chcielibyśmy zmienić. Ważne, by w tych podsumowaniach zauważać zarówno dobre, jak i złe rzeczy. Niestety często zauważamy tylko porażki, rozczarowania i złe rzeczy, tych dobrych zupełnie nie doceniając (a przecież z pewnością jakieś były). To prosta droga do wyrzutów sumienia, braku pozytywnego podejścia do własnych działań, a nawet do depresji. W starorocznym podsumowaniu zestaw ze sobą plusy i minusy, a zobaczysz, że tych plusów też jest sporo.

Postanowienia noworoczne są odpowiedzią na to, co chcielibyśmy poprawić i zmienić w życiu. Sęk w tym, że statystycznie jedynie co 20. osoba realizuje w 100% swoje postanowienia. W czym tkwi problem?

Dlaczego łamiemy postanowienia noworoczne?

Przeważnie dlatego, że są one nierealne, zbyt trudne lub spisywane pod wpływem impulsu, albo dotyczą ogólników i zbyt szerokiego zakresu. Na przykład: „W nowym roku będę bardziej asertywny” – to właściwie nic nie znaczy i pozostawia zbyt duże pole do interpretacji. Z kolei „W przyszłym roku schudnę” to zbyt ogólnikowe postanowienie; „Schudnę 5 kg, 10 kg” to już konkret, ale schudnę 30 kg jest nierealne i od początku skazane na porażkę. Wystrzegaj się takich celów.

Postanowień nie może być zbyt dużo, ponieważ Twoja uwaga będzie rozproszona, a gdy polegniesz z jednym postanowieniem, bardzo szybko odpuścisz pozostałe, tak już po prostu jest.

Dlaczego Nowy Rok to dobry czas na postanowienia i dlaczego nie?

Pytanie bez sensu? Nie do końca, bo chociaż Nowy Rok sprzyja zaczynaniu z czystą kartą i realizowaniu celów, to wcale nie jest NAJLEPSZYM okresem. Ba! Jak wspominaliśmy wyżej aż 19 osób na 20 nie dotrzymuje tych obietnic.

Nowy Rok JEST dobrym czasem na zmiany, bo to symboliczna, psychologiczna granica oddzielająca to co było od tego co będzie. I to w zasadzie najważniejszy argument przemawiający za słusznością.

Nowy Rok NIE JEST dobrym czasem na zmiany, ponieważ:

  • Decyzje często podejmowane są pod wpływem impulsu i nacisku ze strony otoczenia;

  • Stawiamy sobie nierealne cele;

  • Zimowa aura nie sprzyja realizowaniu wielu z przyjętych założeń, a odstawianie ich na później zmniejsza szansę na ich faktyczne wykonanie;

  • Nowy Rok jest dniem jak każdy inny. Również każdy inny równie dobrze nadaje się do tego, by zacząć realizować swoje postanowienia.

Jeżeli naprawdę zależy Ci na jakimś celu i chcesz go osiągnąć, stawiaj realne założenia. Pomóc może też rozmowa z psychologiem lub osobistym coachem, który nakieruje Cię i pomoże w wytrwaniu w postanowieniach.

Jak wejść w Nowy Rok z uśmiechem i optymizmem?

nowy rok optymizm uśmiech postanowieniaPrzede wszystkim na luzie. To co było złe i smutne zostaw za sobą, a zabierz miłe wspomnienia. Zrób podsumowanie, ale nie zwracaj uwagi tylko na negatywy. Pamiętaj, by się docenić i pochwalić siebie za to, co się udało. Pamiętaj też, że życie toczy się dalej.

Mamy styczeń 2020 roku, może czytasz to później, na przykład w 2021 roku? To bez znaczenia – liczy się, żeby Twój Nowy Rok był szczęśliwy i optymistyczny. I tego Ci życzymy.

Jeżeli natomiast potrzebujesz wsparcia, by zmienić swoje życie na lepsze, zapraszamy na wizytę we Wrocławiu w SUPER-ego, gdzie pomożemy Ci dostrzec plusy i zrealizować nowe cele. Tym razem realne, które pozwolą Ci zacząć nowy rok z uśmiechem na twarzy.

Zobacz także

Kiedy udać się do psychologa lub psychiatry – 7 alarmujących znaków

Gorsze samopoczucie dopada każdego, a huśtawki nastrojów i lekkie dołki nie są niczym niezwykłym. Wszystko jest w porządku, pod warunkiem że takie sytuacje zdarzają się sporadycznie ...
więcej »

Jak budować pewność siebie u dziecka? Skuteczne sposoby

Pewność siebie to jedna z najważniejszych cech, które możemy pomóc rozwinąć naszym dzieciom. Dziecko, które wierzy w siebie, łatwiej radzi sobie z trudnymi sytuacjami, podejmuje wyzwania ...
więcej »

Lęk przed odrzuceniem – jak go rozpoznać i pokonać?

Lęk przed odrzuceniem to jedna z tych emocji, które potrafią znacząco wpływać na jakość naszego życia. Często działa z ukrycia – sabotując relacje, obniżając poczucie własnej ...
więcej »

Cierpisz na bezsenność? Poznaj możliwe przyczyny

Sen to jedna z podstawowych potrzeb człowieka, niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Gdy pojawiają się trudności z zasypianiem lub przerywanym snem, nasze ciało i umysł szybko ...
więcej »

Czy afirmacje mają zastosowanie w psychologii?

Afirmacje to krótkie, pozytywne twierdzenia, które mają na celu wzmacnianie poczucia własnej wartości, redukcję stresu i zmianę sposobu myślenia. W ostatnich latach afirmacje stały się niezwykle ...
więcej »

Krytyka konstruktywna a destruktywna. Czym się różnią?

Krytyka to część naszego życia – pojawia się w pracy, w relacjach, a nawet w naszym własnym dialogu wewnętrznym. Może być motywująca i pomagać w rozwoju, ...
więcej »

Samoakceptacja. Jak zaakceptować siebie? Porady i ćwiczenia

Czy kiedykolwiek czułeś, że jesteś swoim najbardziej surowym krytykiem? Choć inni dostrzegają w Tobie zalety, Ty widzisz głównie niedoskonałości? Samoakceptacja to nie tylko modny termin, ale ...
więcej »

Granice w psychologii. Stawianie zdrowych granic osobistych

Granice osobiste to fundament dobrostanu psychicznego. Są jak niewidzialne ogrodzenie – jeśli ich nie mamy lub są zbyt słabe, inni mogą swobodnie wchodzić w naszą przestrzeń, ...
więcej »

Proszę obrócić urządzenie