Ekstrawertyzm i introwertyzm – Twoja najlepsza strona osobowości

Ekstrawertyzm i introwertyzm – Twoja najlepsza strona osobowości

Potrafisz jednoznacznie określić czy jesteś ekstrawertykiem czy introwertykiem? Sprawdź czym charakteryzuje się introwertyzm i ekstrawertyzm oraz jak możesz wykorzystać w codziennym życiu mocne strony swojej osobowości.

Introwertyk a ekstrawertyk

Pojęcie introwersji i ekstrawersji wprowadził szwajcarski psycholog i psychiatra Carl Gustav Jung w pracy „Typy psychologiczne” z 1921 roku. Uczony twierdził, że rodzaje osobowości wpływają na sposób przetwarzania informacji przez człowieka. W późniejszym czasie wyłoniono również typ mieszany czyli ambiwertyzm.

Jak kształtuje się typ osobowości u człowieka? Ma na to wpływ wiele czynników. Należy tu wymienić m.in. wydarzenia z przeszłości, środowisko, dom rodzinny, grupę rówieśników oraz uwarunkowania genetyczne. Przyjęło się, że ludzka osobowość kształtuje się do 20. roku życia, czasem nawet dłużej. Kluczową rolę odgrywa tutaj w każdym przypadku okres dzieciństwa, podczas którego człowiek przyswaja najwięcej. Ogromny wpływ na charakter człowieka ma też funkcjonowanie i budowa układu nerwowego.

Czym jest więc ludzka osobowość? Można stwierdzić, że jest to zespół cech człowieka, które wyodrębniają się w codziennych sytuacjach. Cechy te można zauważyć np. w tym jak dany człowiek reaguje na bodźce, w jaki sposób zdobywa informacje i jak podejmuje różne decyzje. Aby określić osobowość człowieka, warto też przyjrzeć się jaki styl życia preferuje. Utarło się, że ekstrawertyk to osoba otwarta na ludzi, zaś introwertycy często nie do końca dobrze czują się wśród ludzi. Czy jednak na pewno tak jest?

Ekstrawertyzm – cechy

Ekstrawertyka łatwo rozpoznasz pośród innych typów osobowości. To najczęściej osoba charyzmatyczna, którą cechuje duża energiczność i żywiołowość. Jeżeli jesteś tym typem osobowości z pewnością czerpiesz przyjemność i pewnego rodzaju siłę do działania z kontaktów z innymi ludźmi. Jesteś niezwykle otwarty na nowe doświadczenia i znajomości oraz bez trudu przychodzi Ci mówienie o sobie. W codziennym życiu możesz wykorzystać swoją skłonność do dynamicznego działania w celu realizacji rozmaitych pasji czy zawodowych zadań, a jeśli świadomie dołączysz do tego jeszcze swoją śmiałość do nawiązywania kontaktów i w prowadzeniu rozmów, to masz tu gotowy przepis na sukces. Ekstrawertyzm cechuje wyjątkowa łatwość do zjednywania sobie ludzi, optymizm i umiejętność radzenia sobie z przeciwnościami losu.

Ten typ osobowości nie posiada jednak samych pożądanych przez każdego człowieka cech, choć czytając opis ekstrawertyzmu często może wydawać się, że jest to wprost idealny typ osobowości, który ma w życiu z przysłowiowej górki. Otóż nie do końca tak jest. Zarówno ekstrawertyk, introwertyk czy każdy inny typ osobowości ma różne cechy czy skłonności, nad którymi można w odpowiedni sposób pracować. Cechy, które pojawiają się u ekstrawertyka to m.in.: pewność siebie, gadatliwość, beztroska, impulsywność, dynamiczne tempo życia, chęć dominacji w grupie, szybkość i łatwość nawiązywania nowych kontaktów, ale też np. zmęczenie przez natłok różnych obowiązków.

Introwertyzm – cechy

żelkiIntrowertyka często nazbyt stereotypowo opisuje się jako unikającego ludzi. Należy jednak pamiętać, że introwertyzm nie oznacza antropofobii czyli lęku przed ludźmi albo rozmowami, wystąpieniami publicznymi czy innymi sytuacjami społecznymi w ogóle. Introwertycy po prostu o wiele bardziej od ekstrawertyków doceniają spokój i możliwość przebywania w samotności. Lubią towarzystwo innych ludzi, ale do pewnego stopnia. Nadmiar bodźców i interakcji męczy ten typ osobowości.

Introwertyk może być często odbierany przez otoczenie jako osoba nieśmiała, wycofana, cicha, jednak badania wykazały, że świetnie pracuje on w grupie (najlepiej z innymi introwertykami). Przedstawiciel tego typu osobowości przemyśli wszystko dziesięć razy, zanim wypowie choćby jedno słowo. Warto wspomnieć, że introwertycy to doskonali słuchacze. Będąc introwertykiem możesz wykorzystać tę cechę w codziennym życiu, np. wybierając zawód, który tego wymaga. Świetnie zrozumiesz potrzeby i wymagania drugiego człowieka. Nie bez powodu mówi się, że ludzie z tym typem osobowości idealnie sprawdzają się na stanowisku sprzedawcy, programisty, księgowego, pisarza/redaktora. Będą się oni odnajdywał wszędzie tam, gdzie ceni się dokładność, skrupulatność, przygotowanie techniczne i merytoryczne.

Czy udało Ci się jednoznacznie i z łatwością zakwalifikować samego siebie do któregoś z powyższych typów osobowości? Jeśli masz trochę cech ekstrawertyka, ale również introwertyka, to być może jesteś ambiwertykiem. Takie osoby w pewnych momentach swojego życia potrafią być niezwykle pewne siebie, ale czasami zamykają się w sobie i wolą spędzać czas w samotności, podczas gdy inni nazwaliby je bez wątpienia duszami towarzystwa. Bez względu na to, którym typem osobowości jesteś pamiętaj, że posiadasz zestaw wspaniałych, niepowtarzalnych cech i zalet, które warto pielęgnować w sobie każdego dnia. Chcesz wiedzieć, jak robić to lepiej? Sprawdź warsztaty tozwoju osobistego organizowane przez SUPER-ego.