Accessibility tools panel
X

10 kroków do tego, by być lepszym rodzicem

Bycie tatą i mamą to nie lada wyzwanie. W każdej rodzinie zdarzają się wzloty i upadki, lepsze i gorsze dni; momenty, gdy czujemy się wspaniale i chwile, gdy nie mamy już na nic siły. I to jest całkowicie normalne. Jeżeli dobrych emocji jest więcej niż negatywnych, a w rodzinie panuje wzajemny szacunek i zrozumienie, wszystko jest w porządku. Mimo tego zastanawiasz się „czy jestem dobrym rodzicem?”. Pamiętaj, że nie ma ludzi idealnych, a dążenie do ideału zwykle kończy się katastrofą. Można jednak podjąć działania ukierunkowane na to, by być jak najlepszym rodzicem – nie idealnym, nie bez skazy, ale najlepszym jak to możliwe. Oto 10 kroków na to, jak wychować szczęśliwe dziecko.

Jak być dobrym rodzicem? Trzymaj się tych zasad

Interpretacja powyższego pytania jest szeroka, a bycie dobrym/złym rodzicem nie jest jednoznaczne, o ile nie mówimy o skrajnościach. Nie ma rodziców idealnych, można za to być dobrym ojcem, świetną mamą i wychowywać szczęśliwe dziecko. Jak?

1. Przede wszystkim kochaj

szczęśliwa rodzina z dzieckiemMiłość jest najważniejszą potrzebą każdego człowieka, zwłaszcza dzieci. Dobry ojciec, kochająca matka nie wstydzi się okazywać dziecku miłości, wręcz przeciwnie – przytula je, mówi „kocham Cię” i pomaga mu budować pozytywne relacje. Wiele badań udowodniło, że ukazywanie dziecku miłości jest niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju. Osoby, które były wychowywane w modelu tzw. zimnego chowu, czyli w chłodnych relacjach, w dorosłym życiu radziły sobie znacznie gorzej niż dzieci obdarzone miłością.

2. Wykaż cierpliwość i elastyczność

Dzieci bywają kapryśne, irytujące i problematyczne. Jednak dobra mama i dobry tata wiedzą, że w trzeba wykazać się cierpliwością. Co oczywiście nie oznacza, że można podopiecznemu na wszystko pozwalać. Takie przypadki jak choroba malucha, złe samopoczucie, kłótnie rodzeństwa, długie zasypianie czy konieczność wyjścia to nie powód do frustracji i irytacji. Elastyczność to otwartość na nieplanowane zmiany, gdy to zrozumiesz, z pewnością staniesz się lepszym rodzicem.

3. Słuchaj co dziecko ma do powiedzenia

Chcesz lepiej wychowywać dziecko? Słuchaj tego, co do Ciebie mówi, interesuj się i zdaj sobie sprawę, że dziecko też czuje i myśli, jest autonomicznym człowiekiem, z którym trzeba się liczyć. Dziecko wyraża swoje uczucia na różne sposoby, również te negatywne.

4. Chwal i zachęcaj

Pochwały i sposoby na zachęcanie malca do rozwoju są znacznie lepszą metodą wychowawczą niż strofowanie, karanie i zmuszanie. Relacje rodzinne oparte na szacunku i zachęcaniu do rozwoju są zdrowe i pozwalają wychować szczęśliwe dziecko. Jeżeli więc szukasz recepty na to, jak być lepszym rodzicem, mów częściej, że go kochasz i wspierasz.

5. Ustal zasady i wyznaczaj granice

W rodzinie bardzo ważny jest wzajemny szacunek. A mówiąc wzajemny, mamy na myśli obustronne relacje rodzic-podopieczny. Jeżeli chcesz być dobrym rodzicem i lepiej wychowywać dziecko, musisz ustalić określone granice i zasady panujące w rodzinie. A co zrobić, gdy dziecko się nie słucha i jest agresywne? O tym przeczytasz tutaj.

6. Pamiętaj, że kiedyś też byliśmy mali

uśmiechnięta rodzina z dzieckiemI nigdy o tym nie zapominaj. Chcesz być lepszym rodzicem, dobrą matką, kochającym ojcem i wychować szczęśliwe dziecko? Postaw się na jego miejscu i zastanów się, w jakiej rodzinie chciałbyś lub chciałabyś żyć, a potem stwórz taką rodzinę. Nie zapominaj przy tym o swoim wewnętrznym dziecku.

7. Śmiej się i baw

Śmiech to zdrowie a wspólne zabawy to najlepszy sposób na wychowywanie malca w zdrowych warunkach. Nigdy o tym nie zapominaj. Zabawa pozwala na budowanie więzi pomiędzy rodzicem a podopiecznym, a śmiech rozładowuje napięcie, wprowadza pozytywne emocje i jest zdrowy dla ciała oraz umysłu.

8. Szanuj i nie oszukuj

Dziecko to niezależny człowiek. Wzajemny szacunek, respektowanie granic i uczciwość pozwolą Wam na zbudowanie zdrowej rodziny. Nic nie podburza tak autorytetu rodziców, jak oszukiwanie dziecka, brak szacunku czy wzajemne okłamywanie. Pamiętaj, że zdrowe relacje buduje się całe życie, ale można wszystko zaprzepaścić kilkoma błędnymi decyzjami.

9. Zadawaj pytania i odpowiadaj

Dobra mama i dobry ojciec słuchają tego, co dziecko ma do powiedzenia, ale też potrafią zadawać odpowiednie pytania, a także odpowiadać na kwestie podnoszone przez podopiecznego, nawet te problematyczne. Wszystko to prowadzi do wzajemnego zrozumienia, zwłaszcza w sferze emocjonalnej.

10. Pamiętaj o własnych potrzebach

Ostatnim krokiem do tego, by stać się lepszym rodzicem, jest to, aby nie zapominać o sobie i swoich potrzebach. Idealne matki to nie te, które poświęcają wszystko dziecku, a same nic nie mają od życia. To takie, które potrafią znaleźć równowagę pomiędzy wychowywaniem a życiem osobistym i własnym szczęściem. Gdy to zrozumiesz, jesteś już 10 kroków bliżej do tego, by być lepszą matką, lepszym ojcem i lepiej wychowywać dziecko.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każda rodzina jest idealna i zawsze pojawiają się jakieś problemy. Pomożemy Ci je rozwiązać podczas terapii rodzin.

Zobacz także

Kryzys wieku średniego – kiedy się zaczyna, ile trwa, co robić?

Kryzys wieku średniego u mężczyzn, jak i u kobiet to temat, który wzbudza często wiele emocji i skłania do głębszych refleksji. Dla niektórych jest to okres, ...
więcej »

Hejt w internecie – czym jest i jaki może mieć skutek

W ostatnim czasie można odnieść wrażenie, że brak życzliwości, a czasem wręcz agresja to już pewnego rodzaju norma w internecie. Nieprzyjemne komentarze w mediach społecznościowych, na ...
więcej »

Syndrom Piotrusia Pana – przyczyny, objawy, pomoc

Syndrom Piotrusia Pana to zjawisko, które w dzisiejszym społeczeństwie budzi coraz większe zainteresowanie, zarówno wśród psychologów, jak i osób zmagających się z trudnościami dorosłości. Choć większość ...
więcej »

Trudne dziecko – czyli jakie?

Jak postępować z trudnym dzieckiem? W jakich okolicznościach można w ogóle stwierdzić, że nasza pociecha to„trudne dziecko”? Wraz z wejściem w okres nastoletni, często zaczynają pojawiać ...
więcej »

Zakończenie psychoterapii. Kiedy i jak rozstać się z terapeutą?

Zakończenie psychoterapii to ważny etap w procesie zdrowienia i rozwoju świadomości. Podjęcie tej decyzji wymaga zrozumienia własnych potrzeb i gotowości do samodzielnego radzenia sobie z życiowymi ...
więcej »

Jak radzić sobie z samotnością?

Samotność to stan emocjonalny, a nie obiektywny fakt. To, że ktoś siedzi sam w domu, nie oznacza od razu, że jest samotny. Podobnie – można też ...
więcej »

Wewnętrzny krytyk – jak sobie z nim radzić?

W każdym z nas mieszka wewnętrzny krytyk – ten subtelny głos, który potrafi podważyć każdą decyzję, ocenić nasze umiejętności, a czasem nawet zrujnować wiarę we własne ...
więcej »

Zaburzenia ze spektrum autyzmu. Autyzm i zespół Aspergera – objawy u dzieci i dorosłych

Autyzm jest zaburzeniem rozwijającym się na wczesnym etapie życia. Dotyczy funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, a ponieważ może objawiać się w różny sposób i mieć zróżnicowany stopień ...
więcej »

Proszę obrócić urządzenie