Dzień dziecka – dlaczego warto go obchodzić i jakie ma znaczenie?

Dzień dziecka – dlaczego warto go obchodzić i jakie ma znaczenie?

Każdego roku 1 czerwca świętujemy w Polsce dzień dziecka. Ciekawostką jest to, że obchodzony jest na całym świecie, choć w różnych terminach. W Polsce odbywa się niemal od 70 lat, a Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Niezależnie od terminu i sposobu obchodzenia tego święta, warto pamiętać, że jest ono niezwykle ważne dla rozwoju podopiecznych.

Czy warto obchodzić dzień dziecka?

Raczej nie będzie zaskoczeniem, jeśli odpowiemy: tak, warto. Dzień dziecka to święto najmłodszych, możliwość przypomnienia jak ważny jest uśmiech i beztroska, i na pozwolenie dzieciom na bycie dziećmi. W tej dzień zazwyczaj skupiamy się na naszych pociechach, spędzamy z nimi więcej czasu, kupujemy prezenty, zabieramy na lody i robimy wszystko, by uszczęśliwić malca. Ma to duże znaczenie dla wzmacniania więzów rodzinnych i prawidłowego rozwoju psychicznego podopiecznego. Dziecko po prostu musi poczuć się wyjątkowo. Oczywiście ideałem byłoby, gdyby taka sytuacja miała miejsce na co dzień, jednak szczególnie tego dnia warto sprawić, by poczuło się ważne.

Istnieje też inne, głębsze znaczenie obchodzenia dnia dziecka. Warto uświadomić podopiecznych o problemach dzieci i uwrażliwić je na potrzeby innych. Wiele dzieci nie ma czasu na korzystanie w pełni z tego okresu, pewne sytuacje rodzinne czy życiowe wymuszają na nich bycie „dorosłymi dziećmi”, co niestety ma negatywny wpływ na ich rozwój.

Tego dnia zwraca się też uwagę na prawa dzieci, na to, że najmłodsi też mają ważny głos w społeczeństwie i nie można ich pomijać. Omawia się nieciekawą sytuację nieletnich w niektórych rejonach świata, ich trudne dzieciństwo związane z agresją, wychowywaniem w patologicznym środowisku czy brakiem edukacji.

Dzieciństwo jest najważniejszym okresem w życiu człowieka

dzieci zabawa na boisku To czas, gdy kształtuje się psychika, zachowania i przyzwyczajenia. Młodzież, która została pozbawiona dzieciństwa np. ze względu na konieczność wczesnego podjęcia obowiązków dorosłych, często gorzej sobie radzi w późniejszym życiu. Takie osoby cierpią z powodu depresji, zaburzeń nerwicowych i lękowych, są smutniejsze, mają problemy z nawiązywaniem relacji i wymagają pomocy psychologa dziecięcego.

Warto obchodzić dzień dziecka, ale trzeba robić to mądrze, skupić się przede wszystkim na wspólnej zabawie i spędzaniu czasu w rodzinnym gronie, a nie na prezentach na dzień dziecka, na spełnianiu zachcianek i wzmaganiu konsumpcyjno-roszczeniowych postaw, które rozwijają nieprawidłowe wzorce. Trzeba nadać odpowiednie znaczenie świętu.

Dzień dziecka – czy wiesz, że…?

Święto obchodzone jest inaczej w różnych rejonach świata i choć wydźwięk jest podobny, to jednak celebrowanie nieraz znacząco odbiega od naszego. Oto ciekawostki związane z dniem dziecka w różnych rejonach świata:

We Francji i we Włoszech obchodzi się Dzień Rodziny, skupiający się na pielęgnowaniu więzów rodzinnych.

  • W Szwecji dzień dziecka jest czasem, gdy głośno porusza się ważne społecznie kwestie związane z prawami dziecka, wychowywaniem czy szkolnictwem.
  • W Japonii dzień dziecka celebruje się jeszcze inaczej, bardziej tradycjonalistycznie. Właściwie obchodzi się 2 rodzaje świąt. Chłopcy spędzają czas z ojcami (święto odbywa się w maju), a dziewczynki obchodzą swój dzień w marcu. W tym czasie pielęgnowane są tradycje pochodzące aż z VIII wieku.
  • W Meksyku przygotowuje się specjalne zajęcia w szkołach, by celebrować czas z najmłodszymi.
  • Z kolei w Turcji oprócz zabaw i aktywności związanych z kulturą narodową, dzieci mają wstęp do parlamentu.

To tylko kilka przykładów na to, jak różnorodnie obchodzone jest to święto dnia dziecka na całym świecie. Niezależnie od czasu i rodzaju obchodzenia święta, jakim jest dzień dziecka, znaczenie tego święta jest uniwersalne. Celem jest uszczęśliwienie pociech i uświadomienie ludziom o potrzebach, przywilejach i prawach dziecka. Dlatego następnym razem, gdy będziecie wspólnie z rodziną spędzali 1 czerwca na zabawach i wręczaniu prezentów, pamiętajcie również o tym dodatkowym, często pomijanym aspekcie.

Twoje wewnętrzne dziecko – pielęgnuj je

rodzina zabawa dzień dzieckaNa zakończenie chcemy przypomnieć o tym, że każdy z nas trochę jest dzieckiem. Dorosłość bywa ciężka i przytłaczająca, ale jeżeli gdzieś tam w nas tkwi jeszcze ta niewinna radość i ciekawość świata, to wszystko będzie dobrze. Dziecko jest uosobieniem radości, spontaniczności i ekspresji, życie traktuje jako wielki plac zabaw i przygodę – nie ma dla niego rzeczy niemożliwych.

Dorośli często tracą zdolność do radości z małych rzeczy, kreatywności i wyobraźni, stąd biorą się depresje, nerwice, wypalenie zawodowe i inne zaburzenia psychiczne. Obchodzenie dnia dziecka w rodzinie może być świetną okazją do tego, by choć na chwilę, znów odkryć w sobie tę pierwotną radość życia.

Tego Wam życzymy – zespół Dolnośląskiego Centrum Psychiatrii i Psychoterapii SUPER-ego Wrocław.