Nowa sytuacja dziecka po rozwodzie – jak pomóc się mu odnaleźć?

Nowa sytuacja dziecka po rozwodzie – jak pomóc się mu odnaleźć?

Jako rodzic z pewnością zdajesz sobie sprawę, jak dużą rolę w prawidłowym rozwoju dziecka mają relacje w rodzinie i bardzo starasz się, aby miało ono jak najlepsze dzieciństwo. W życiu jednak nie zawsze dzieje się tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Jak pomóc dziecku po rozwodzie? Co możesz zrobić, aby Twoja pociecha odnalazła się w nowej sytuacji. Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Rozwód rodziców a dziecko

Ktoś kiedyś napisał bardzo mądre zdanie: żoną lub mężem można przestać być, jednak matką lub ojcem jest się na zawsze. Mimo, że związek małżeński z różnych powodów przeżywa kryzys, może się rozpaść i dobiega końca, to zawsze trzeba pamiętać o dzieciach, dla których jest to bardzo trudny okres. Podział opieki nad dzieckiem po rozwodzie nie należy do łatwych wyzwań zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci, które tracą poczucie bezpieczeństwa i bardzo często nie do końca jeszcze rozumieją dlaczego mama i tata nagle przestają mieszkać w jednym domu.

Dziecko po rozwodzie rodziców jest zagubione, a często obwinia siebie za to, co się wydarzyło. Warto o tym rozmawiać z pociechą. O tym, w jaki sposób podjąć ten temat umiejętnie, pisaliśmy w tym artykule. Warto się z nim dokładnie zapoznać i jak najszybciej wcielić zawarte w nim wskazówki w życie, ponieważ skutki rozwodu dla dziecka mogą wpłynąć bardzo negatywnie na jego psychikę. Zachęcamy także do konsultacji ze specjalistami SUPER-ego. Psycholog dziecięcy pokaże w jaki sposób pracować z dzieckiem i przywrócić mu poczucie bezpieczeństwa.

Jak dziecko postrzega rozwód?

Rozwód rodziców z perspektywy dziecka niesie ze sobą najczęściej dwa rodzaje bardzo trudnych sytuacji.

  • Pierwszy z nich obejmuje wszystkie nieprzyjemne okoliczności, które poprzedzają rozpad małżeństwa opiekunów. Są to m.in. nieprzyjemna atmosfera pełna negatywnych emocji i kłótni lub brakiem jakiejkolwiek relacji między ojcem i matką dziecka. Takie warunki w domu niestety potrafią ciągnąć się tygodniami lub nawet miesiącami, a wtedy dziecko zaczyna czuć silny niepokój i przestaje czuć się w pełni bezpiecznie i swobodnie.
  • Drugi rodzaj sytuacji jest bezpośrednio związana z wychowaniem w niepełnej rodzinie, w której brakuje jednego z rodziców. Dziecko wówczas nieustannie tęskni za którymś z rodziców i nie zawsze rozumie dlaczego jest tak, a nie inaczej.

Musisz zdawać sobie sprawę, że każdemu dziecku, które doświadczyło rozwodu rodziców towarzyszy przede wszystkim złość. Złość, którą może różnie wyrażać. Mogą to być przykre słowa pod adresem rodziców, wyzwiska, krzyki, napady wściekłości i agresji. W ten sposób dziecko po rozwodzie rodziców chce wyrazić ogromne zranienie, cierpienie oraz fakt, że nie podoba mu się ta sytuacja i nie może sobie z nią poradzić. Nie wszystkie jednak dzieci wyrażają złość. Niektóre tłumią ją w sobie, a ich ból nie zostaje w porę dostrzeżony przez rodziców, co może przerodzić się w poważne problemy wychowawcze.

Jak pomóc dziecku po rozwodzie?

skutki rozwodu dla dzieckaAby ułatwić Twojemu dziecku odnalezienie się w nowej sytuacji przede wszystkim unikaj:

  • nadopiekuńczości,
  • przesadnej pobłażliwości,
  • ulegania każdym jego zachciankom.

Czasem rodzice tak bardzo chcą w jakiś sposób wynagrodzić dziecku krzywdę, że przesadzają w drugą stronę. Nie możesz całkowicie pobłażać dziecku po rozwodzie, gdy zrobi coś złego w szkole lub nieodpowiednio się zachowa i zasypywać go prezentami. To mu nie pomoże, a tylko zaszkodzi. Pewne ograniczenia i ponoszenie konsekwencji swoich czynów powinny dalej obowiązywać w wychowaniu Twojego dziecka, ponieważ są one niezbędne do prawidłowego rozwoju każdego młodego człowieka.

Nigdy nie łudź dziecka możliwością powrotu. Gdy dziecko po rozwodzie zapyta czy mama i tata znów będą razem, nie dawaj mu niepotrzebnej nadziei, tylko mów, że nie jest to możliwe, ale oboje nadal bardzo kochacie swoje dziecko i zawsze będziecie jego rodzicami.

Nie dopuszczaj też do tego, aby dziecko było posłańcem i przekazywało Twoje wiadomości byłemu partnerowi czy byłej partnerce.

Często ma też miejsce sytuacja, że jeden rodzic pozwala dziecku na więcej. Przykładowo dziecko widuje się z ojcem tylko w weekendy, które są wypełnione atrakcjami i rozrywką. Mama natomiast nie pozwala dziecku na wiele rzeczy. Tu rodzi się konflikt. Dziecko może powiedzieć “U taty jest super, tata mi na to pozwalał”. Jeżeli nie można dogadać się z byłym partnerem, to warto tutaj pogodzić się z takim stanem rzeczy i wytłumaczyć dziecku, że z mamą jest inaczej i przyzwyczajać je do istnienia niejako dwóch rodzajów obowiązujących norm.

Jeżeli nie wiesz w jaki sposób tłumaczyć dziecku trudne kwestie, pomoże Ci psycholog rodzinny. Najlepiej wybieraj takiego terapeutę, który specjalizuje się w temacie rozwód a dziecko. Psycholog z doświadczeniem w takich sprawach wesprze Cię i wytłumaczy jak sprawić, aby Twoje dziecko odnalazło się w nowej sytuacji.