Accessibility tools panel
X

10 oznak, że małżeństwo przeżywa kryzys

Nie ma idealnie zgodnych rodzin, ani par jak z obrazka. Prędzej czy później miłość jak z bajki zmienia się w prozę życia. Kiedy pojawi się pierwszy kryzys w małżeństwie, to już kwestia indywidualna, niektórzy mówią, że pierwszy poważny kryzys pojawia się po 3 latach, a później jest już z górki, ale to nie reguła. Regułą za to jest to, że problemy się pojawiają i będą się pojawiały. Jak przetrwać kryzys w małżeństwie, a przede wszystkim, jak go rozpoznać i nie przegapić momentu, w którym da się uratować miłość?

Jak rozpoznać kryzys w małżeństwie? Tych sygnałów nie ignoruj!

Istnieje wiele różnych problemów, niektóre z nich są chwilowe, inne taki jak kryzys w małżeństwie po urodzeniu dziecka związane są z całkowitą zmianą dotychczasowego życia, a jeszcze inne wynikają z poważnych dysfunkcji rodziny. Oto 10 oznak, że kryzys w małżeństwie to fakt:

  1. miłość serce kłótnia para terapia malżeńskaOsobne życie – masz wrażenie, że oddaliliście się od siebie? Żyjecie razem, pod jednym dachem, ale prowadzicie osobne życia, rzadko się spotykacie, Ty w pracy on/ona w pracy. Gdy przychodzicie do domu zajmujecie się własnymi sprawami, macie osobnych przyjaciół i coraz częściej odnosisz wrażenie, że stajecie się obcymi ludźmi? To oznaka, że przechodzicie poważny kryzys w związku małżeńskim.

  1. Brak rozmów lub płytkie rozmowy – kiedy ostatnio rozmawialiście o Waszych pasjach, marzeniach, o rzeczach ważnych, ale niekoniecznie dotyczących spraw bieżących, rodziny, dzieci itd. Często to właśnie z brakiem rozmów pojawia się kryzys w małżeństwie po urodzeniu dziecka, gdyż wszystkie rozmowy i czynności skupiają się na domu i sprawach bieżących, a nie na tym co was interesuje.

  1. Brak wspólnych zainteresowań – czasami gdzieś po drodze okazuje się, że nie macie wspólnych tematów. Pasje, które Was łączyły wygasły lub zeszły gdzieś na dalszy plan i coraz częściej spędzacie czas osobno. To poważny znak, że dzieje się źle, a brak pasji może spowodować kryzys nawet w młodym małżeństwie.

  1. Mało seksu lub jego brak – seks w związku nie jest najważniejszy i nie powinien stanowić fundamentu rodziny. Niemniej jednak jest ważny, a spadek jakości życia intymnego, malejąca przyjemność, brak aktywności seksualnej itd. mogą być wskaźnikiem, że związek przeżywa kryzys, zwłaszcza jeżeli obniżenie libido nie wynika z przyczyn zdrowotnych.

  1. Narzekanie na partnera – jeżeli coraz częściej i coraz intensywniej narzekasz na partnera/partnerkę wśród znajomych, to wiedz, że dzieje się coś niedobrego. Okresowe wyżalenie się przed przyjacielem pomaga pozbyć się negatywnych emocji, jednak jeżeli Twój krytycyzm nieustannie się zwiększa i nie potrafisz mówić już o partnerze w pozytywach, to niestety jest to poważny objaw kryzysu w związku małżeńskim.

  1. Brak szacunku – szacunek w związku to podstawa. Można się kłócić, można się nie zgadzać, jednak jeżeli w tym wszystkim zachowane jest poszanowanie dla drugiej osoby, to można przetrwać kryzys w małżeństwie. Objawy takie jak lekceważenie, obwinianie, brak wsparcia, wypominanie, wyzywanie i tym podobne zachowania ranią obie strony i są powodem pogłębiania się negatywnych relacji pomiędzy partnerami.

  1. Brak zaufania – aby tworzyć udane małżeństwo musicie sobie ufać. Odrobina zdrowej zazdrości jest motywująca i dobrze działa, jednak przesada, całkowity brak zaufania, próby kontrolowania i ciągła podejrzliwość są oznaką tego, że związek wymaga naprawy. Aby uratować małżeństwo w kryzysie konieczna może być terapia par.

  1. Częste kłótnie lub ciche dni – w każdej rodzinie zdarzają się różnice zdań i kłótnie, a sam fakt niezgadzania się nie jest jeszcze oznaką kryzysu. Jednak jeżeli awantury pojawiają się coraz częściej, związane są z krzykami, wyzywaniem się, brakiem szacunku, a nawet przemocą, to oznaka, że w małżeństwie źle się dzieje. Przeciwieństwem są „ciche dni”, czyli okresy, gdy małżonkowie ze sobą nie rozmawiają. To nie wpływa pozytywnie na oczyszczenie atmosfery, a przedłużające się ciche dni mogą być powodem rozłamu rodziny.

  1. Nieuczestniczenie we wspólnym życiu – wolisz spędzać czas sam/sama we własnym towarzystwie lub ze znajomymi, a w domu jesteś tylko gościem? Unikasz konfrontacji, nie uczestniczysz w życiu rodziny i chyłkiem przemykasz pomiędzy pokojami? To nie wróży zbyt dobrze.

  1. Brak „Kocham Cię” – ostatni zwiastun tego, że pojawił się kryzys w małżeństwie. Drobnostka, ale jakże istotna. Kiedy ostatni raz wyznaliście sobie miłość? Kiedy powiedzieliście sobie „Kocham Cię”?

Przetrwać kryzys w małżeństwie – to możliwe

kryzys w związku terapia parPrzyjrzyj się uważnie swojemu związkowi. Ile z tych oznak dostrzegasz? Im więcej powyższych przesłanek jest spełnionych, tym problem jest poważniejszy. Należy szybko zareagować, być może uda się jeszcze uratować miłość.

Zapraszamy na terapię rodzinną lub terapię par we Wrocławiu w Centrum Psychiatrii i Psychoterapii SUPER-ego. Wspólnie zidentyfikujemy przyczynę problemu i spróbujemy naprawić to, co z pozoru jest nienaprawialne; a jeżeli okaże się, że kryzys w związku małżeńskim zaszedł już za daleko, wskażemy możliwe ścieżki i rozwiązania.

Zobacz także

Kryzys wieku średniego – kiedy się zaczyna, ile trwa, co robić?

Kryzys wieku średniego u mężczyzn, jak i u kobiet to temat, który wzbudza często wiele emocji i skłania do głębszych refleksji. Dla niektórych jest to okres, ...
więcej »

Hejt w internecie – czym jest i jaki może mieć skutek

W ostatnim czasie można odnieść wrażenie, że brak życzliwości, a czasem wręcz agresja to już pewnego rodzaju norma w internecie. Nieprzyjemne komentarze w mediach społecznościowych, na ...
więcej »

Syndrom Piotrusia Pana – przyczyny, objawy, pomoc

Syndrom Piotrusia Pana to zjawisko, które w dzisiejszym społeczeństwie budzi coraz większe zainteresowanie, zarówno wśród psychologów, jak i osób zmagających się z trudnościami dorosłości. Choć większość ...
więcej »

Trudne dziecko – czyli jakie?

Jak postępować z trudnym dzieckiem? W jakich okolicznościach można w ogóle stwierdzić, że nasza pociecha to„trudne dziecko”? Wraz z wejściem w okres nastoletni, często zaczynają pojawiać ...
więcej »

Zakończenie psychoterapii. Kiedy i jak rozstać się z terapeutą?

Zakończenie psychoterapii to ważny etap w procesie zdrowienia i rozwoju świadomości. Podjęcie tej decyzji wymaga zrozumienia własnych potrzeb i gotowości do samodzielnego radzenia sobie z życiowymi ...
więcej »

Jak radzić sobie z samotnością?

Samotność to stan emocjonalny, a nie obiektywny fakt. To, że ktoś siedzi sam w domu, nie oznacza od razu, że jest samotny. Podobnie – można też ...
więcej »

Wewnętrzny krytyk – jak sobie z nim radzić?

W każdym z nas mieszka wewnętrzny krytyk – ten subtelny głos, który potrafi podważyć każdą decyzję, ocenić nasze umiejętności, a czasem nawet zrujnować wiarę we własne ...
więcej »

Zaburzenia ze spektrum autyzmu. Autyzm i zespół Aspergera – objawy u dzieci i dorosłych

Autyzm jest zaburzeniem rozwijającym się na wczesnym etapie życia. Dotyczy funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, a ponieważ może objawiać się w różny sposób i mieć zróżnicowany stopień ...
więcej »

Proszę obrócić urządzenie