Accessibility tools panel
X

DAMY RADĘ! – warsztaty kompetencji rodzicielskich

Miło nam ogłosić, że w kolejnym roku we współpracy z Fundacją PozyTYwka nasi specjaliści przygotowali kolejny, specjalny, całościowy kurs kompetencji wychowawczych dla rodziców i opiekunów.

Wychodząc naprzeciw potrzebom osób zmagających się z trudnościami wychowawczymi, Fundacja PozyTYwka rusza z projektem pomocy rodzinom. Program będzie obejmował zajęcia warsztatowe, coachingowe oraz indywidualne spotkania konsultacyjne.  Zajęcia realizowane będą przez doświadczonych psychologów i psychoterapeutów, którzy na co dzień pracują z rodzinami prowadząc terapie indywidualne, terapię dzieci oraz rodzin.

Okres rozwoju dzieci, to niełatwy czas dla rodziców jak i samych pociech. Dorośli mierzą się z nowymi zadaniami i próbują sprostać wymaganiom nowych członków rodziny. Jako, że zadanie nie należy do łatwych, potrzebna i wspomagająca jest edukacja oraz praktyczne wskazówki radzenia sobie w ciężkich sytuacjach, jakie mogą spotkać rodziców na każdym etapie rozwoju młodego człowieka. Program Fundacji został stworzony właśnie po to, by dostarczyć Wam odpowiednią wiedzę, wsparcie i przedstawić możliwości radzenia sobie z niełatwym zadaniem, jakim jest rodzicielstwo.

COACHING RODZICIELSKI – to pierwsza z sześciu propozycji, jakie przewiduje nasz projekt. W tym zadaniu stawiamy na naukę praktycznych technik, między innymi takich jak: jak budować więzi oparte na wzajemnych szacunku, szczerości, zrozumieniu i poczuciu bezpieczeństwa. Praca z coachem głównie opierać się będzie na doradztwie, które to ma pomóc nakierować rodziców na odpowiedni tor komunikacji z dziećmi i rozwiązywania problemów, poprzez określanie celu i zakresu działania. Analizie zostaje poddane to, co dzieje się w danym momencie oraz efekt, jaki chcemy osiągnąć. Coaching jest to również pogłębiona praca nad doświadczeniami, umiejętnościami oraz zasobami. Zajęcia będą skupiały się nie tylko na doświadczeniach i rozwoju waszych pociech, ale również na waszych doświadczeniach z dzieciństwa, dzięki czemu zostaną lepiej zrozumiane mechanizmy wzorcowe, a nowe nawyki staną się narzędziem lepiej wykorzystywanym w kontakcie z dziećmi. W projekcie przewidziane są 4 cykle spotkań. Jeden cykl zawiera 7 spotkań po 2 godziny zegarowe.

Warsztat „Sposób na buntownika, jak radzić sobie z zachowaniami opozycyjno – buntowniczymi”13 maja 2023, sobota, godz. 9:30 – 14:30

Warsztat skierowany jest do rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. W ramach warsztatów znajdą się:
Przedstawienie norm rozwojowych, wskazanie, że bunt i kryzysy są wpisane w rozwój człowieka, wskazanie niepokojących objawów i zachowań, które mogą zaburzyć rozwój.
Omówienie wpływu postaw rodzicielskich na wzmacnianie zespołu opozycyjno – buntowniczego u dzieci.
Praca z systemem rodzinnym, przekonaniami na temat pomysłów wychowawczych.
Przedstawienie programu poznawczo – behawioralnego do pracy nad niepożądanymi zachowaniami.
Wprowadzenie narzędzi pomagających w autoregulacji u dzieci takich jak techniki oddechowe, termometr uczuć, itd. nauka nazywania i rozpoznawania emocji u dzieci.

Prowadząca: psycholożka, psychoterapeutka systemowa Agnieszka Kalita

Warsztat „Jak wspierać dzieci z wysokim poziomem lęku w regulacji emocji” 3 czerwca 2023, sobota, godz. 9:30 – 14:30


Warsztat przeznaczony dla rodziców dzieci od 4 do 12 r.życia. Podczas warsztatu w części teoretycznej przybliżymy zagadnienia związane z regulacją emocji. Przyjrzymy się jak wygląda prawidłowa regulacja emocji w odniesieniu do wieku dziecka, a także poznamy podstawy koncepcji Self- Reg prof. Stuarta. Warsztat będzie miał też część praktyczną, podczas której poznamy konkretne sposoby i zabawy na obniżanie poziomu lęku, z których będzie można korzystać w domu.

Prowadząca: psycholożka, psychoterapeutka Małgorzata Hejna

Warsztat „Jak pomóc dzieciom przetrwać burzę rozwodu/ rozstania” – 30 września 2023, sobota, godz. 9:30-14:00.

Warsztat skierowany do rodziców, nauczycieli, pedagogów, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat wpływu rozwodu/ rozstania rodziców na dzieci oraz wyposażyć się w umiejętności wspierania dzieci podczas przechodzenia przez tą zmianę. Warsztat będzie składał się z następujących treści:
– Rozwód/ rozstanie – Przestajemy być parą, ale rodzicami będziemy zawsze i co z tego wynika.
– Rozwód/ rozstanie jako kryzys, strata, proces.
– Szczególne potrzeby dzieci w obliczu rozwodu/ rozstania.
– Jak dzieci przeżywają rozwód/rozstanie w zależności od wieku.
– Rodzaje opieki nad dziećmi po rozwodzie/rozstaniu.
– Umiem się zatrzymać, czyli jakie nasze zachowania szkodzą dzieciom.
– Pomagam, towarzyszę, bawię się, czyli co możemy zrobić, żeby ułatwić dzieciom przechodzenie przez zmianę .

Warsztat będzie zawierał elementy wykładu oraz pracy aktywnej, np. dyskusje, ćwiczenia.
Spróbujemy zobaczyć rozwód oczami dziecka, dzięki czemu możliwe będzie udzielenie im adekwatnego wsparcia. Nauczymy się jakich zachowań kategorycznie unikać przy dziecku, a jakie będą pomocne. Dzięki temu będziemy mogli zminimalizować negatywne skutki rozwodu/ rozstania i wspierać dzieci w budowaniu nowej równowagi.

Prowadząca: psycholożka, psychoterapeutka Małgorzata Hejna

Warsztat „Rodzina patchworkowa-to może się udać”- 7 października 2023, sobota, godz. 9:30-14:00.

Warsztat skierowany do osób, które funkcjonują w coraz dzisiaj częstszych tzw. rodzinach pachworkowych. Takie relacje stwarzają szczególne wyzwania, w ramach warsztatów znajdą się następujące zagadnienia:
• Omówienie konstelacji rodzin patchworkowych z przedstawieniem ról rodzicielskich, kto jest kim i jakie ma zadania w wychowawcze?
• Jak budować relacje aby uszanować granice własne i pozostałych członków rodziny?
• Jak komunikować się w sprawach rodzicielskich gdy mamy otwarte konflikty między sobą?
• Narzędzia wychowawcze, które pomagają radzić sobie z emocjami dzieci.
• Budowanie sieci wsparcia w rodzinie.
• Jak radzić sobie z konfliktem lojalnościowym?
• Sojusze rodzinne.

Prowadząca: psycholożka, psychoterapeutka systemowa Agnieszka Kalita

Warsztat „Kryzys dorastania – szanse i zagrożenia”- 25 listopada 2023, sobota, godz. 9:30-14:00.

Okres dorastania to intensywny czas poszukiwania swojej tożsamości w wielu obszarach, a także wyznaczania sobie celów i konstruowania pierwszych planów dotyczących przyszłości.
Rodzice są bardzo ważnym głosem doradczym, jak również przykładem realizowania konkretnej drogi życiowej – osobistej i zawodowej. Ukierunkowują dzieci m.in. poprzez stawianie im wymagań. Nieoczekiwanie od dziecka niczego z pewnością mu nie służy!
Z drugiej strony oczekiwania te muszą być dostosowane do poziomu rozwoju dziecka i wyjątkowości jego cech. W stawianiu wymagań ważne jest uwzględnienie potrzeb, możliwości, predyspozycji, zainteresowań i sytuacji dziecka. Rodzice mimo tego, że znają swoje dziecko bardzo dobrze, ze względu na duże zaangażowanie emocjonalne i pragnienie, aby miało ono jak najlepsze życie, nie zawsze potrafią obiektywnie ocenić jego predyspozycje i wziąć pod uwagę preferencje, które sygnalizuje. Dodatkowym utrudnieniem może być pryzmat ambicji i doświadczeń rodziców, które dziecku są zupełnie obce. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że jest to również czas buntu, częstych i skrajnych zmian emocjonalnych oraz testowania własnych i cudzych możliwości, to stwierdzenie, że to istne czas dojrzewania to istne „pole minowe”nie jest przesadą. Zapraszamy na warsztat, który pozwoli lepiej zrozumieć potrzeby i lęki nastolatków, ale również obawy i trudności rodziców. Wypracujemy skuteczne sposoby na lepszą komunikację i budowanie relacji z młodym człowiekiem, co pozwoli na pozytywne przejście tego kryzysowego etapu.

Prowadzący: psycholog, psychoterapeuta, socjoterapeuta Kazimierz Ździebło

Wszystkie działania tego projektu są DARMOWE !

Cykl współfinansowany jest ze środków Miasta Wrocławia | www.wroclaw.pl

Zobacz także

Warsztaty dla dorosłych 2023!

Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach dla dorosłych, które są organizowane przez Fundację PozyTYwka i jej wieloletnich współpracowników, a finansowane z budżetu miasta Wrocław. W tegorocznej ...
więcej »

Rozwój mowy dziecka – etapy i co może niepokoić?

Rozwój mowy dziecka to fascynujący i dynamiczny proces pełen zdumiewających etapów, które dostarczają rodzinie niezapomnianych chwil. Istnieją jednak sytuacje, które mogą wywołać zaniepokojenie u rodziców. Jakie ...
więcej »

Dzień świadomości autyzmu. Poznaj historie ludzi z autyzmem

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to doskonała okazja, aby odpowiedzieć na pytanie: jakie są znane osoby z autyzmem? Autyzm często jest określany „chorobą geniuszy”. U niektórych wybitnych ...
więcej »

Sposoby na wychowywanie dziecka bez kar

Wychowywanie dzieci to element, który na swój sposób przeraża wielu rodziców. Życie w ciągłym stresie, praca i obowiązki domowe sprawiają, że wielu z nich reaguje złością ...
więcej »

Anhedonia – poznaj przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Anhedonia jest zjawiskiem, dotykającym coraz większą liczbę osób. Współcześnie towarzyszą nam różnorodne problemy i wyzwania, a zdolność do czerpania przyjemności z życia staje się coraz cenniejszym ...
więcej »

Abulia, czyli brak motywacji

W dzisiejszym świecie, w którym wymagania i oczekiwania są bardzo wysokie, abulia stała się problemem, który dotyka wielu ludzi. Brak motywacji i uczucie bezsilności mogą niekorzystnie ...
więcej »

Co to jest rozwój osobisty i jakie daje korzyści?

Każdy przez całe życie się zmienia – przeważnie na lepsze. Z biegiem lat człowiekowi przybywa doświadczenia i uświadamia sobie, że gdyby wtedy wiedział to, co teraz, ...
więcej »

Jak odzyskać motywację? Sprawdź motywacyjne triki

Motywacja może wynikać ze świadomych lub nieświadomych pobudek i często jest definiowana jako energia do działania. Motywacja nazywana jest również stanem pełnej gotowości do wykonania konkretnego ...
więcej »

Co wpływa na rozwój psychiczny i emocjonalny dziecka?

Człowiek rozwija się i zmienia przez całe życie, jednak to w okresie niemowlęctwa oraz dzieciństwa kształtuje się psychika i zachodzą największe, najbardziej zauważalne zmiany. Wiele ze ...
więcej »

Proszę obrócić urządzenie