Dlaczego dziecko nie chce jeść?

Dlaczego dziecko nie chce jeść?

Brak apetytu u dziecka jest bardzo częstym zjawiskiem, które skłania rodziców do wizyty u lekarza pediatry lub też psychologa. Jakie mogą być tego przyczyny? W jaki sposób możesz upewnić się, że to nic poważnego? Co zrobić gdy dziecko nie chce jeść? Przeczytaj i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Dziecko niejadek – co robić?

Co robić, gdy Twoje dziecko nie chce jeść, a właściwie czego na pewno lepiej w takiej sytuacji nie robić? Niejadkiem nazywa się zwykle dziecko, które nie je posiłków tak, jak oczekiwaliby tego jego opiekunowie. Często trzeba je zachęcać do jedzenia. Dziecko niejadek z reguły je bardzo mało albo nie chce jeść wcale i nie ma ochoty próbować nowych potraw. Wszystko to sprawia, że rodzice, babcia czy niania starają się je za wszelką cenę przekonać do jedzenia. Niestety z odwrotnym skutkiem.

Pamiętaj, że zmuszanie do jedzenia i przesadne skupianie uwagi na diecie zdrowego dziecka nigdy nie jest dobrym pomysłem i nie jest wskazane. Zamiast poprawy, takie zachowanie opiekunów pogarsza całą sytuację. Dziecko jeszcze bardziej marudzi, sprzeciwia się, a niejednokrotnie również wymyśla coraz bardziej kreatywne sposoby na to, co zrobić, aby opóźnić moment, w którym musi usiąść przy stole nad talerzem.

Brak apetytu u dziecka – przyczyny

brak apetytu u dziecka co robić„Moje dziecko nie chce jeść” – to zdanie słyszy przynajmniej kilka razy w miesiącu każdy pediatra i psycholog dziecięcy. Denerwujesz się i martwisz, gdy dziecko nie chce jeść? Spokojnie. Jeśli oprócz tego nie występują żadne niepokojące objawy (jak np. bóle brzucha, gorączka czy problemy z wypróżnianiem), to zwykle nie ma powodów do obaw. Najczęściej nie oznacza to żadnej poważnej choroby. A więc dlaczego dziecko nie chce jeść? Otóż odmawianie jedzenia posiłków może być u niektórych dzieci próbą zwrócenia na siebie uwagi lub skutkiem tego, że dziecko zobaczyło u rówieśników czy kogoś bliskiego takie zachowanie i próbuje je naśladować.

Bardzo często jest to po prostu sytuacja tymczasowa, która minie samoistnie i nie trzeba nadmiernie się na niej skupiać. Jeśli jednak problem nie ustępuje, warto zastosować poniższe wskazówki, a jeżeli mimo wielokrotnych prób wdrożenia ich w życie, nic się nie zmienia – zachęcamy do konsultacji ze specjalistami SUPER-ego. Na pierwsze spotkanie zapraszamy tylko rodziców lub opiekunów, bez dziecka. A więcej o tym, jak wygląda w praktyce wizyta w naszym gabinecie pisaliśmy w tym artykule.

Co zrobić gdy dziecko nie chce jeść?

Poznaj kilka wskazówek, które możesz zastosować, gdy zauważysz długotrwały brak apetytu u dziecka. Co robić w takiej sytuacji, aby pomóc zarówno sobie, jak i dziecku przetrwać pory posiłków?

  • Zadbaj o to, aby wszystkie posiłki były spożywane w spokoju i przyjemnych warunkach.
  • Nigdy nie używaj jedzenia jako kary lub nagrody.
  • Unikaj podczas jedzenia dyskusji o tym, że dziecko nie chce jeść.
  • Postaraj się, aby w menu Twojego dziecka znalazła się przynajmniej jedna rzecz, którą lubi.
  • Nie proponuj dziecku więcej niż jednego nowego dania w jednym dniu.
  • Zrób tak, aby dziecko niejadek otrzymało mniejszą porcję. Najwyżej poprosi o dokładkę.
  • Serwuj dziecku nie więcej niż jedną, dwie zdrowe przekąski dziennie.
  • Jeżeli dany produkt lub potrawa wywołuje u Twojego dziecka odruch wymiotny, nie podawaj mu tego.
  • Nie denerwuj się i nie wpadaj w panikę jeśli Twoje dziecko nie chce jeść niektórych warzyw. Grunt, aby jadło jakiekolwiek warzywa. Jeśli przykładowo nigdy nie ma ochoty jeść brokułów i brukselki, ale je pomidory i sałatę to wszystko jest w porządku. Podobnie jest z owocami i innymi grupami produktów. Dziecko nie musi jeść wszystkiego.
  • Weź pod uwagę, że wszystkie zmiany w nawykach dzieci dotyczących spożywania posiłków wymagają czasu. Nie należy wymagać od dziecka natychmiastowej zmiany upodobań. Tutaj trzeba naprawdę uzbroić się w cierpliwość.

Jeżeli mimo regularnych prób wprowadzania w życie powyższych wskazówek nie widzisz żadnej poprawy i dziecko nie chce jeść nadal, to być może problem ukryty jest nieco głębiej w psychice Twojej pociechy. Warto wówczas skonsultować to ze specjalistą. Być może na tapet trzeba będzie wziąć relacje rodzinne i rówieśnicze. Istnieje także prawdopodobieństwo, że brak apetytu u dziecka jest rezultatem stresujących sytuacji związanych z inną sferą życia (np. nauką w szkole). Trzeba będzie wtedy popracować nad głębszą przyczyną, a nie objawem czyli brakiem chęci do jedzenia.