Accessibility tools panel
X

Testy osobowości – o co w nich chodzi?

W internecie na wielu stronach można spotkać przeróżne testy osobowości – niektóre na poważnie, inne mające charakter humorystyczny. Po co je wykonujemy? Koncepcja jest prosta – by lepiej poznać siebie, a dla psychologa, czy psychoterapeuty – by lepiej poznać klienta. Psychologiczne testy osobowości różnią się od tych internetowych ogólnodostępnych, a ich interpretacja nie sprowadza się wyłącznie do kilku, czy kilkunastu wariacji, w zależności od tego, ile punktów zdobędzie testowana osoba, lecz wymaga dogłębnej analizy przeprowadzonej przez doświadczonego psychologa. Mimo wszystko internetowe testy osobowości mogą być przydatne, by popracować nad własnym „ja”.

Dlaczego warto zrobić test na osobowość?

Darmowe testy psychologiczne to w większości przypadków nieszkodliwa, a czasami pożyteczna zabawa, dająca wiedzę na temat pewnych aspektów własnej osobowości, o których nie zdawaliśmy sobie sprawy. Powodów, dla których można wykonać taki internetowy test psychologiczny jest wiele:

  1. Przeprowadzając taką analizę, masz szansę lepiej poznać siebie, dowiedzieć się, skąd biorą się niektóre zachowania i jak na nas wpływają. Dzięki temu można lepiej przygotować się do niektórych sytuacji, sprawdzić jakie umiejętności są wiodące, a które aspekty wymagają pracy i udoskonalenia. Można znaleźć swoje dobre i słabe strony, i na podstawie tej wiedzy dokonywać pewnych zmian.
  2. Dzięki przeprowadzeniu testu osobowości i umiejętności można dokonywać świadomych wyborów kierunków studiów, ścieżek zawodowych i kariery. Mając wiedzę na temat swoich silnych stron, można skuteczniej dokonywać wyborów, które zaważą na przyszłości.
  3. Testy wskazujące typy osobowości i swoje mocne strony pomagają lepiej wypaść na rozmowach kwalifikacyjnych, mogą pomóc w nawiązywaniu kontaktów z innymi osobami i w lepszej komunikacji.
  4. Innym i wcale nie gorszym motywem jest po prostu rozrywka i chęć dowiedzenia się czegoś ciekawego o sobie, o czym być może nie wiedzieliśmy. To w większości niegroźna zabawa, o ile traktujemy takie sprawdziany luźno i z przymrużeniem oka.

Popularne darmowe testy osobowościowe

testy u psychologa badanie osobowościNajwiększym problemem z internetowymi, darmowymi testami osobowości i umiejętności jest to, że nie są idealne, a spory ich wybór sprawia, że ciężko się zdecydować na coś konkretnego, zwłaszcza gdy zależy nam na w miarę dokładnej analizie. Najważniejszą wskazówką jest to, by nie traktować ich przesadnie dosłownie. Warto odnosić się do nich jako do ciekawego doświadczenia i możliwości spojrzenia w głąb siebie, ale nie jako wyrocznię.

Skoro już wiemy, że darmowe testy osobowości służą przede wszystkim do lepszego zrozumienia siebie i powinny być traktowane w kategorii psychozabawy, to przedstawmy trzy ciekawe wersje.

  1. MBTI – to najpowszechniejszy wskaźnik psychologiczny służący do określania typu osobowości, który dzieli ludzi na introwertyków i ekstrawertyków oraz wyróżnia funkcje osobowości stanowiące pary percepcja – intuicja, myślenie – odczuwanie, ocenianie – obserwacja. Test wyróżnia 16 typów osobowości określanych 4-literowym kodem. Każda z liter określa 4 wymiary osobowości związane z preferencjami i naturalnymi skłonnościami; dzielą się na źródło energii życiowej, sposób przyswajania informacji, sposób podejmowania decyzji, styl życia.
  2. Ennegram – to kolejny bardzo popularny internetowy test osobowości, wyróżniający 9 podstawowych typów: perfekcjonista, dawca, zdobywca, indywidualista, obserwator, lojalista, entuzjasta, szef, rozjemca. System nie tylko określa same typy osobowości, ale też związki między nimi, dlatego Ennegram bywa wykorzystywany przez firmy do budowania zespołów.
  3. NEO-FFI – popularny, darmowy test osobowości uważany za najbardziej wiarygodny spośród wymienionej trójki. Zawiera aż 240 pytań i opiera się na modelu 5 czynników osobowości (neurotoksyczność, ekstrawersja, otwartość na doświadczenia, ugodowość, sumienność). Na podstawie procentowej liczby przypisanej do każdej z cech dowiesz się więcej o sobie.

Czym się różnią testy z internetu od testów z psychologiem?

Internetowe testy osobowości powinny być traktowane poglądowo, nie służą natomiast do diagnostyki, czy rozwiązywania problemów. Aby dokonać dogłębnej analizy osobowości, trzeba czegoś więcej niż darmowy test z internetu. Wyłącznie osoba z kwalifikacjami i wiedzą, w jaki sposób zadawać pytania i jak interpretować wyniki, może dokonać rzetelnej i wiarygodnej oceny. Jest to istotne zwłaszcza, jeżeli chodzi o test na zaburzenia osobowości, testy psychologiczne wymagane do wykonywania pewnych zawodów, czy funkcji. Psycholog ma kwalifikacje do tego, by ocenić nie tylko same suche wyniki, ale przede wszystkim człowieka, który przed nim stoi.

Wiarygodne testy osobowości, testy kwalifikacji, testy na zaburzenia osobowości, czy inne testy psychologiczne i diagnostyczne, muszą być przeprowadzane przez psychologa. Mając rzetelną ocenę i diagnozę, można wyciągnąć ogólne wnioski i otrzymać wyczerpujące informacje dotyczące dalszego postępowania, zależnego od wytyczonego celu.

Zobacz także

Kiedy udać się do psychologa lub psychiatry – 7 alarmujących znaków

Gorsze samopoczucie dopada każdego, a huśtawki nastrojów i lekkie dołki nie są niczym niezwykłym. Wszystko jest w porządku, pod warunkiem że takie sytuacje zdarzają się sporadycznie ...
więcej »

Jak budować pewność siebie u dziecka? Skuteczne sposoby

Pewność siebie to jedna z najważniejszych cech, które możemy pomóc rozwinąć naszym dzieciom. Dziecko, które wierzy w siebie, łatwiej radzi sobie z trudnymi sytuacjami, podejmuje wyzwania ...
więcej »

Lęk przed odrzuceniem – jak go rozpoznać i pokonać?

Lęk przed odrzuceniem to jedna z tych emocji, które potrafią znacząco wpływać na jakość naszego życia. Często działa z ukrycia – sabotując relacje, obniżając poczucie własnej ...
więcej »

Cierpisz na bezsenność? Poznaj możliwe przyczyny

Sen to jedna z podstawowych potrzeb człowieka, niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Gdy pojawiają się trudności z zasypianiem lub przerywanym snem, nasze ciało i umysł szybko ...
więcej »

Czy afirmacje mają zastosowanie w psychologii?

Afirmacje to krótkie, pozytywne twierdzenia, które mają na celu wzmacnianie poczucia własnej wartości, redukcję stresu i zmianę sposobu myślenia. W ostatnich latach afirmacje stały się niezwykle ...
więcej »

Krytyka konstruktywna a destruktywna. Czym się różnią?

Krytyka to część naszego życia – pojawia się w pracy, w relacjach, a nawet w naszym własnym dialogu wewnętrznym. Może być motywująca i pomagać w rozwoju, ...
więcej »

Samoakceptacja. Jak zaakceptować siebie? Porady i ćwiczenia

Czy kiedykolwiek czułeś, że jesteś swoim najbardziej surowym krytykiem? Choć inni dostrzegają w Tobie zalety, Ty widzisz głównie niedoskonałości? Samoakceptacja to nie tylko modny termin, ale ...
więcej »

Granice w psychologii. Stawianie zdrowych granic osobistych

Granice osobiste to fundament dobrostanu psychicznego. Są jak niewidzialne ogrodzenie – jeśli ich nie mamy lub są zbyt słabe, inni mogą swobodnie wchodzić w naszą przestrzeń, ...
więcej »

Proszę obrócić urządzenie