Wprowadzanie zmian w życiu

Wprowadzanie zmian w życiu

Zastosuj model biznesowy dla zmiany osobistej.

W życiu każdego z nas nadchodzi ten moment, gdy dochodzimy do wniosku, że musimy i chcemy coś zmienić. Zdrowo się odżywiać, więcej czasu spędzać z rodziną, realizować swoją pasję, wyeliminować telewizję, częściej spacerować, schudnąć itp. Sama myśl o tym, że należy coś zmienić to już pierwszy krok do dokonania tej zmiany. To dobry początek, ale to jeszcze nie wystarczy. Zmiany nie dokonają się same. Kiedy już zaczynamy wprowadzać je w życie, okazuje się, że nie jest to takie łatwe, że początkowy entuzjazm szybko opada, pojawiają się wątpliwości, zastanawiamy się, czy aby na pewno warto, czy damy radę.

Przedstawiamy model wprowadzania zmian autorstwa Johna Kottera, który de facto stworzył go dla przedsiębiorstw i korporacji, ale doskonale nadaje się również do wykorzystania w prywatnym życiu. Nasza interpretacja modelu pomoże Ci w zastosowaniu go dla zmian osobistych.

Po pierwsze – przygotuj teren

  1. Wywołaj poczucie niezwłoczności działań. Przeanalizuj potrzebę wprowadzenia zmian, zapisz wszystkie argumenty, które za nią przemawiają, przekonaj siebie, że konieczne jest rozpoczęcie działań natychmiast, pomyśl, co się stanie, jeśli już teraz nie zaczniesz się zmieniać.
  2. Stwórz zespół kierujący – tak proponuje Kotter w swoim modelu biznesowym. Pewnie zastanawiasz się, jak w pojedynkę możesz stworzyć zespół. Najpierw przeanalizuj swoje zasoby. Jakich umiejętności, wiedzy i kompetencji będziesz potrzebował? Co potrafisz, co możesz zrobić? A do czego potrzebujesz pomocy? Porozmawiaj z ludźmi, którzy będą mogli Cię wspierać wiedzą, doświadczeniem i motywacją.

Zdecyduj, co robić

  1. Opracuj wizje i strategię zmian, określ jasno na czym będzie polegała różnica pomiędzy przyszłością a przeszłością i w jaki sposób można urzeczywistnić wizję przyszłości. Zastanów się do czego dokładnie zmierzasz, jaki ma być efekt końcowy i zwizualizuj go sobie. Jeśli na przykład zamierzasz się odchudzać, wyobraź sobie siebie za kilka miesięcy w nowej, pięknie dopasowanej sukience.

Zapoczątkuj działania

  1. Przekaż wizję i zdobądź poparcie. Nie pozostawaj sam ze swoimi działaniami – powiedz innym, że coś się w Twoim życiu zmienia, zapoznaj ich ze swoją strategią. Wyjaśnij, jak wpłynie to na Wasze kontakty – może będziesz teraz rzadziej spotykać się ze znajomymi w mieście, a może chcesz prosić, by nie częstowali Cię papierosami? Upewnij się, że jak najwięcej osób rozumie i akceptuje Twoją wizję oraz strategię.
  2. Zmobilizuj zasoby. Usuń jak najwięcej barier, aby ci, których poprosisz o pomoc w urzeczywistnieniu wizji, mogli to zrobić. Przygotuj i zmobilizuj przede wszystkim siebie – zgromadź wszystkie „narzędzia”, które będą Ci potrzebne – jeśli przechodzisz na dietę – zbierz dietetyczne przepisy, jeśli chcesz uczyć się hiszpańskiego – kup słownik i przygotuj fiszki na słówka, sprawdź, jak najwygodniej będzie Ci dojechać na zajęcia itd. Postaraj się, by nikt i nic nie przeszkodziło Ci albo nie dało pretekstu do porzucenia podjęcia zmiany.
  3. Osiągaj krótkookresowe sukcesy. Zaplanuj działania tak, by szybko osiągnąć widoczny efekt, podziel realizację celu na małe etapy. Nie rzucaj palenia z dnia na dzień – ustal, że w pierwszej kolejności będziesz palić o trzy papierosy mniej. Jak najszybciej osiągnij widoczny, jednoznaczny sukces.
  4. Nie spoczywaj na laurach. Po pierwszych sukcesach motywuj się do dalszych, jeszcze efektywniejszych działań. Nie ustawaj w inicjowaniu kolejnych zmian, dopóki wizja nie przerodzi się w rzeczywistość.

Utrwal wyniki

  1. Stwórz nowa kulturę. Promuj nowe zachowania podziel się z innymi sukcesem, pochwal się, dokumentuj swoje wysiłki, wyznacz sobie punkty kontrolne już po osiągnięciu celu, zapisz kilka wskaźników, które za miesiąc, dwa, trzy od wprowadzenia zmiany pozwolą Ci sprawdzić, czy w pełni urzeczywistniła się ona w Twoim życiu.

Opracowane na podstawie: John Kotter, Holger Rathgeber, Peter Mueller, Gdy góra lodowa topnieje. Wprowadzanie zmian w każdych okolicznościach, One Press, Gliwice 2008.