10 października – Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10 października – Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10 października na całym świecie obchodzony jest dzień zdrowia psychicznego, który jest także międzynarodowym dniem globalnej edukacji w zakresie zdrowia psychicznego, zwiększania świadomości i wspierania walki ze stygmatyzacją społeczną. Prowadzenie działań uświadamiających i zwracających uwagę na choroby psychiczne i ich wpływ na ludzi jest niezwykle ważne, dlatego co roku tworzone są specjalne kampanie społeczne w wielu miastach na świecie. Jaka jest historia Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego? Dlaczego o zdrowie psychiczne należy dbać przez cały rok? Sprawdź!

Historia Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego

Po raz pierwszy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony był 10 października 1992 roku. To właśnie wtedy z inicjatywą wyszedł zastępca sekretarza generalnego Richarda Huntera. Co ważne, aż do 1994 roku obchody tego dnia nie były poświęcone żadnemu konkretnemu tematowi, poza ogólną promocją działań edukacyjnych na rzecz zdrowia psychicznego. Drastyczne statystyki dotyczące chorób psychicznych, zaburzeń i związanych z nimi samobójstwami, doprowadziły do włączenia się w obchody wielu lekarzy i aktywistów, którzy wsparli działania i ustanowili tematy przewodnie, dla jeszcze lepszej edukacji. Od tej pory 10 października światowy dzień zdrowia psychicznego stał się inicjatywą wspieraną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Wykorzystuje ona silne relacje z ministerstwami zdrowia i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego na całym świecie, wspierając obchody także od strony technicznej i produkcji materiałów promocyjnych. Dzień zdrowia psychicznego zyskał takie motywy jak: „Kobiety i zdrowie psychiczne”, „Dzieci i zdrowie psychiczne”, „Zdrowie psychiczne i prawa człowieka”, „Zdrowie psychiczne i starzenie się”, „Zdrowie psychiczne i praca”, „Skutki traumy i przemocy u dzieci i młodzieży”, „Zaburzenia emocjonalne i behawioralne dzieci i młodzieży”, „Związek między zdrowiem fizycznym i psychicznym: współwystępujące zaburzenia”, „Zdrowie psychiczne i fizyczne w ciągu całego życia”, „Budowanie świadomości – zmniejszenie ryzyka: choroby psychiczne i samobójstwa”, „Depresja: globalny kryzys”, „Pierwsza pomoc psychologiczna” i wiele więcej.

Z uwagi na panującą pandemię, działania w ostatnich latach nieco różniły się od tych sprzed reżimu sanitarnego, jednak nadal były i będą prowadzone.

Co ma na celu obchodzenie takiego dnia?

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że zaburzenia psychiczne dotyczą aż 20% całej ludności na świecie. Najpowszechniejsza jest depresja, a cierpi na nią aż 100 milionów osób na świecie i co dziesiąty Polak. Skala problemu jest duża, dlatego Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego chce zwrócić szczególną uwagę ludzi na kwestie dbania o zdrowie psychiczne, a także przeciwdziałania stygmatyzacji osób cierpiących na choroby psychiczne. Duży nacisk kładziony jest także na potrzebę zmian w regulacjach prawnych i opiece medycznej wobec tych osób.

Niestety wciąż niewiele osób wie, jak dbać o zdrowie psychiczne, a szukanie pomocy wydaje się im czymś, czego należy się wstydzić. Z tego powodu Polska znajduje się na drugim miejscu w Europie pod względem samobójstw nieletnich. Przy pomocy odpowiednich narzędzi i dostępu do specjalistów można to zmienić. Taki właśnie jest cel i motywacja obchodzenia Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.

Dlaczego o zdrowie psychiczne należy dbać przez cały rok?

Światowy dzień zdrowia psychicznegoNa początek należy wyjaśnić, czym jest zdrowie psychiczne. Określa się je jako brak chorób oraz zdolność do rozwoju i samorealizacji. Osoba zdrowa ma dobre samopoczucie, jest pewna siebie, wierzy w siebie oraz wykazuje się poczuciem własnej wartości. Właściwa kondycja psychiczna u ludzi wpływa na sposób myślenia, odczuwania oraz działania. Bez niej, ciężko jest realizować plany i marzenia, a każdy dzień może okazać się ciężką walką.

Jak zadbać o zdrowie psychiczne? Przy pierwszych objawach obniżonej kondycji psychicznej warto udać się do specjalisty. Każda osoba nosi w sobie nierozwiązane problemy, które może poznać, zgłębić i rozwiązać. W takich działaniach wsparcie niosą wykwalifikowani pracownicy SUPER – ego (sprawdź ofertę). Skuteczna może okazać się terapia poznawczo – behawioralna, którą stosuje się w leczeniu m.in.: depresji, nerwicy, ataków paniki, fobii społecznych, stresu pourazowego i przewlekłego, a także zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Co wpływa na zdrowie psychiczne? Do niekorzystnych cech należą m.in.:

  • poczucie niższej wartości,
  • brak umiejętności radzenia sobie z zadaniami życiowymi,
  • brak umiejętności bronienia własnych spraw,
  • poczucie wyobcowania społecznego,
  • brak umiejętności nawiązywania kontaktów interpersonalnych,
  • nadmierne obciążanie się odpowiedzialnością,
  • wyuczona bezradność oraz poczucie zależności od otoczenia.

Każdy człowiek jest inny, dlatego wpływ na zdrowie psychiczne jest kwestią indywidualną, którą można rozpracować przy pomocy specjalisty na terapii.