Czym jest i na czym polega terapia poznawczo-behawioralna?

Czym jest i na czym polega terapia poznawczo-behawioralna?

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych metod wykorzystywanych przy leczeniu zaburzeń psychicznych na tle emocjonalnym. Została opracowana na początku lat 60. XX wieku przez amerykańskiego psychiatrę Aarona Becka, a z biegiem czasu sukcesywnie była rozwijana, badana i przeszła niemałą ewolucję. Czym jest CBT, na czym polega i dlaczego jest tak skuteczna?

Terapia poznawczo-behawioralna CBT – co to jest?

Terapia poznawczo-behawioralna jest połączeniem dwóch metod terapeutycznych:

  • człowiek na rozdrożu terapia pomoc psychologaTerapia behawioralna, jej założeniem jest przekonanie o wpływie otoczenia i doświadczeń na zachowanie oraz myślenie człowieka. W terapii behawioralnej chodzi o zmianę wyuczonych, nieprawidłowych reakcji.
  • Terapia poznawcza oparta jest na założeniu, że każdy człowiek konstruuje własną rzeczywistość, a sposób interpretowania wydarzeń wpływa na to, jak się zachowujemy. Aktywność poznawcza oddziałuje na emocje i zachowania. Modyfikując określone przekonania człowieka, powodujemy zmianę w jego zachowaniu i eliminujemy dręczące go problemy.

Główne założenia tej formy leczenia:

  • poprzez modyfikację myślenia i nastawienia można osiągnąć zmianę nastroju i zachowania;
  • poprzez uświadomienie pacjenta o jego określonych reakcjach i zachowaniach, można zmienić zafałszowany lub wykrzywiony odbiór otoczenia i nauczyć pacjenta nowych reakcji na sytuacje.

Każdy człowiek utrwala pewne sposoby postrzegania świata. Gdy przekonania i zachowania te są niewłaściwe, konieczna jest terapia, w celu usunięcia fałszywych poglądów i wypracowania nowych. Na tym polega właśnie technika stosowana w naszym centrum terapii poznawczo-behawioralnej.

Komu polecana jest terapia poznawczo-behawioralna?

Psychoterapia w tym modelu najlepiej sprawdza się w celu leczenia wszelkiego rodzaju zaburzeń emocjonalnych i myślowych, bardzo skuteczna jest na przykład terapia poznawczo-behawioralna zaburzeń lękowych, ale model ten jest wykorzystywany również w leczeniu:

  • depresji,
  • nerwicy,
  • ataków paniki,
  • fobii społecznych,
  • stresu pourazowego i przewlekłego,
  • zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych,

Terapia poznawczo-behawioralna bywa stosowana wspomagająco u osób walczących z nałogiem i przy niektórych dolegliwościach fizycznych związanych z psychiką np. w zespole jelita drażliwego, migrenach, nawracających bólach głowy, zespole przewlekłego zmęczenia, nerwobólach.

Na czym polega terapia poznawczo-behawioralna?

terapia psycholog rozmowa ludziPodczas indywidualnych zajęć z terapeutą odkrywamy schematy myślenia, którymi kieruje się pacjent i reakcje utrudniające mu życie. Techniki terapii poznawczej pomagają odkryć, w jaki sposób ukształtował się dany sposób myślenia. Kluczem do wyleczenia jest uświadomienie sobie problemu i jego mechanizmów, czyli praca poznawcza, następnie pacjent musi podjąć decyzję o tym, czy chce zmienić schematy myślenia. Tutaj zaczyna się terapia behawioralna, wykorzystująca techniki pozwalające na oswojenie się z lękami i ich przezwyciężenie, oduczenie się negatywnych nawyków i wyrobienie sobie nowych. Leczenie zawsze musi być dobrane indywidualnie do pacjenta i stanowić przemyślany proces. Terapia poznawczo-behawioralna wykorzystuje zestawy ćwiczeń i „zadań domowych”, które pacjent wykonuje z terapeutą oraz samodzielnie. Pacjent musi odkryć źródło swoich przekonań, a terapeuta kieruje pacjenta w taki sposób, by ten sam doszedł do określonych wniosków.

Czy metoda ta jest skuteczna?

Metoda poznawczo-behawioralna jest skuteczna i potwierdzona wieloma badaniami, efekty terapii są stałe, a pacjent zostaje wyposażony w techniki radzenia sobie z problemami, również w przyszłości. Terapia ta należy do najlepiej zbadanych form psychoterapii.

Oprócz wysokiej skuteczności, zaletą terapii poznawczo-behawioralnej jest czas jej trwania. W porównaniu z innymi metodami (np. psychoanalityczną czy psychodynamiczną) jest krótkotrwała, trwa od kilku do kilkunastu tygodni; choć zdarzają się sytuacje, w których konieczne jest prowadzenie długoterminowych zajęć z pacjentem.

Pozytywne efekty przynosi zarówno terapia behawioralna dzieci, jak i dorosłych. Pacjent zyskuje większą samoświadomość, potrafi lepiej kontrolować swoje zachowania i zostaje wyposażony w zestaw narzędzi, które może wykorzystać w każdej chwili.

Zachęcamy do kontaktu i umówienia się na wizytę ze specjalistą psychoterapii indywidualnej SUPER-ego we Wrocławiu.