Accessibility tools panel
X

Abulia, czyli brak motywacji

W dzisiejszym świecie, w którym wymagania i oczekiwania są bardzo wysokie, abulia stała się problemem, który dotyka wielu ludzi. Brak motywacji i uczucie bezsilności mogą niekorzystnie wpływać na codzienne życie i nasze cele. Sprawdź, czym jest i jak leczyć abulię.

Co to jest abulia?

Słowo abulia pochodzi z języka greckiego (przedrostek „a-” oznacza brak lub bez, a słowo „boulē” oznacza wolę). Abulia to więc dosłownie brak woli lub brak motywacji. To termin używany w dziedzinie psychologii i psychiatrii, opisujący stan, w którym osoba doświadcza trudności z podejmowaniem decyzji i brak motywacji do działania. Osoby cierpiące na abulię często odczuwają ciągłe zmęczenie i brak motywacji, a także brak zainteresowania swoimi celami. Mogą też wykazywać ogólny brak zaangażowania w aktywności, które jeszcze do niedawna były dla nich niezwykle istotne. Wszystko to może prowadzić do poczucia bezradności i frustracji (zobacz wpis: Frustracja – co to jest i do czego może prowadzić).

Abulia – przyczyny

Abulia jest często związana z różnymi stanami psychicznymi, takimi jak depresja lub zaburzenia afektywne. Odpowiedź na pytanie, dlaczego nie mam motywacji do niczego, może być także związana z sytuacjami, w których doświadcza się chronicznego stresu, nadmiernego obciążenia obowiązkami lub przeżywa trudności emocjonalne. Brak motywacji do działania może być także spowodowany zaburzeniami hormonalnymi lub nadużywaniem substancji odurzających. Do przyczyn abulii zalicza się również doświadczenie traumy emocjonalnej (śmierć kogoś bliskiego, bycie ofiarą przemocy lub świadkiem tragicznego wypadku). Po ciężkich doświadczeniach trudno zebrać siły. Pojawia się też brak chęci do podejmowania jakiejkolwiek inicjatywy, czy też brak motywacji do nauki. Przyczyny abulii dla każdego człowieka mogą być inne, dlatego warto sięgnąć po pomoc, aby odnaleźć prawdziwe źródło problemu i zadbać o własną psychikę.

Symbol abulii - drewniana figurka przyciśnięta kamieniem

Abulia – objawy

Objawy abulii mogą mieć różne nasilenie i przejawiać się w różnych obszarach życia jednostki. W dalszej części omówimy potencjalne objawy, które mogą być związane z brakiem motywacji do czegokolwiek.

  • Osoby cierpiące z powodu abulii mogą odczuwać znaczny spadek energii i tracić zainteresowanie nawet tymi czynnościami, które wcześniej wywoływały u nich entuzjazm.
  • Abulia często prowadzi do trudności w skupieniu uwagi i utrzymaniu koncentracji na wykonywanych zadaniach oraz brak motywacji do nauki.
  • Człowiek, którego dotknęła abulia, może mieć trudności z przeprowadzeniem nawet prostych czynności, co czasem doprowadza do frustracji i niezadowolenia z własnej produktywności.
  • Do tej listy można też dodać problem z podejmowaniem decyzji jako objaw abulii. Osoby z abulią często mają trudności z inicjowaniem nowych działań, projektów czy z inwestowaniem czasu i wysiłku w rozwijanie pasji.
  • Brak motywacji do życia może być widoczny zarówno w sprawach natury osobistej, jak i zawodowej. Abulia może prowadzić do obojętności emocjonalnej, co objawia się brakiem zaangażowania w interakcje społeczne, trudnościami w wyrażaniu uczuć czy brakiem reakcji na bodźce emocjonalne, które zwykle wywoływały u danej osoby silne emocje.

Co zrobić, gdy brak motywacji?

Brak motywacji do pracy to stan, którego każdy z nas czasami doświadcza. Można to pokonać poprzez małe, regularne kroki w kierunku wcześniej ustalonych celów. Czasem jednak to nie działa, a rozmowa o tym powoduje tylko irytację. Jeśli stan „nic mi się nie chce” i brak motywacji utrzymuje się dłuższy czas, warto skonsultować się ze specjalistą. Dolnośląskie Centrum Psychiatrii i Psychoterapii chętnie udzieli Ci dodatkowego wsparcia i porad na ten temat, sięgając głęboko do źródeł braku motywacji, a nie tylko tymczasowo łagodząc objawy. O tym, jak odzyskać motywację powstał już osobny wpis na blogu SUPER-ego.

Abulia – leczenie

Jak leczyć abulię? Leczenie obejmuje często terapię psychoanalityczną, terapię poznawczo-behawioralną lub farmakoterapię, w zależności od podstawowego stanu zdrowia psychicznego osoby oraz przyczyn, przez które pojawiła się abulia. Leczenie obejmuje również rozmowy terapeutyczne, które mogą pomóc jednostce zidentyfikować i zrozumieć czynniki prowadzące do braku motywacji oraz rozwijać strategie radzenia sobie z tym stanem. To najczęstsze objawy związane z abulią, a test na sprawdzenie, czy się z nią zmagasz, często polega właśnie po prostu na przyjrzeniu się, czy nie pojawiają się one u Ciebie. Jeśli obserwujesz u siebie lub u kogoś bliskiego powyższe objawy – ważne, aby skonsultować się z lekarzem lub specjalistą w celu ustalenia przyczyn braku motywacji oraz opracowania odpowiedniego planu leczenia.

Abulia może być trudnym doświadczeniem, ale istnieje wiele sposobów radzenia sobie z nią. Leki na brak motywacji nie rozwiązują problemu. Kluczem jest zrozumienie własnych emocji, ustalanie małych celów i wsparcie społeczne. Pamiętaj, że odwaga do zmiany i otwartość na pomoc są kluczowe w walce z abulią i odzyskaniu chęci do działania.

Zobacz także

Kryzys wieku średniego – kiedy się zaczyna, ile trwa, co robić?

Kryzys wieku średniego u mężczyzn, jak i u kobiet to temat, który wzbudza często wiele emocji i skłania do głębszych refleksji. Dla niektórych jest to okres, ...
więcej »

Hejt w internecie – czym jest i jaki może mieć skutek

W ostatnim czasie można odnieść wrażenie, że brak życzliwości, a czasem wręcz agresja to już pewnego rodzaju norma w internecie. Nieprzyjemne komentarze w mediach społecznościowych, na ...
więcej »

Syndrom Piotrusia Pana – przyczyny, objawy, pomoc

Syndrom Piotrusia Pana to zjawisko, które w dzisiejszym społeczeństwie budzi coraz większe zainteresowanie, zarówno wśród psychologów, jak i osób zmagających się z trudnościami dorosłości. Choć większość ...
więcej »

Trudne dziecko – czyli jakie?

Jak postępować z trudnym dzieckiem? W jakich okolicznościach można w ogóle stwierdzić, że nasza pociecha to„trudne dziecko”? Wraz z wejściem w okres nastoletni, często zaczynają pojawiać ...
więcej »

Zakończenie psychoterapii. Kiedy i jak rozstać się z terapeutą?

Zakończenie psychoterapii to ważny etap w procesie zdrowienia i rozwoju świadomości. Podjęcie tej decyzji wymaga zrozumienia własnych potrzeb i gotowości do samodzielnego radzenia sobie z życiowymi ...
więcej »

Jak radzić sobie z samotnością?

Samotność to stan emocjonalny, a nie obiektywny fakt. To, że ktoś siedzi sam w domu, nie oznacza od razu, że jest samotny. Podobnie – można też ...
więcej »

Wewnętrzny krytyk – jak sobie z nim radzić?

W każdym z nas mieszka wewnętrzny krytyk – ten subtelny głos, który potrafi podważyć każdą decyzję, ocenić nasze umiejętności, a czasem nawet zrujnować wiarę we własne ...
więcej »

Zaburzenia ze spektrum autyzmu. Autyzm i zespół Aspergera – objawy u dzieci i dorosłych

Autyzm jest zaburzeniem rozwijającym się na wczesnym etapie życia. Dotyczy funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, a ponieważ może objawiać się w różny sposób i mieć zróżnicowany stopień ...
więcej »

Proszę obrócić urządzenie