Czy pomoc psychologiczna na odległość ma sens?

Czy pomoc psychologiczna na odległość ma sens?

Praca psychologa i psychoterapeuty opiera się na bezpośredniej pracy z klientem. Taki sposób prowadzenia terapii jest preferowany i skuteczny. Jednak nie zawsze istnieje możliwość zorganizowania spotkania w gabinecie, zwłaszcza w czasach pandemii, gdy obowiązują restrykcje, ograniczenia, a część osób objęta jest ścisłą kwarantanną. Nawet niezależnie od pandemii zdarzają się sytuacje, w których możliwość bezpośredniego kontaktu jest utrudniona. Pojawia się więc pytanie, czy porady psychologiczne online lub przez telefon są skuteczne i czy mają sens?

Internetowy psycholog i psychoterapeuta – czy to może działać?

konsultacje online przez internetRozwój internetu i metod komunikacji sprawił, że wcześniej nieosiągalne formy kontaktu obecnie są na porządku dziennym. Oprócz rozmowy telefonicznej mamy do dyspozycji czaty i wideokonferencje, umożliwiające prowadzenie rozmów w czasie rzeczywistym i widzenie siebie nawzajem, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia pomocy. Sama rozmowa telefoniczna czy czat z psychologiem nie będą tak skuteczne jak możliwość rozmowy twarzą w twarz, obserwacja zachowań i możliwość odczytu mowy ciała. Oczywiście, najlepiej byłoby się spotkać w gabinecie, ale wideokonferencja może być dobrym zamiennikiem wizyty.

Konsultacje psychologiczne online nabierają popularności właśnie teraz, gdy panuje pandemia i są wprowadzone znaczne ograniczenia w przemieszczaniu się, a co za tym idzie, jest utrudniony dostęp do leczenia. Bezpośrednią wizytę można częściowo zastąpić wizytą online.

Porady psychologiczne online – skuteczność

Rozmowa z psychologiem przez internet może pomóc osobom dotkniętym depresją, sytuacjami stresowymi, skutkami lockdownu, kwarantanny i izolacji. Taka porada psychologiczna, a nawet regularna sesja z psychologiem są skuteczne w przypadku osób, które poszukują pomocy, a nie mają możliwości spotkania się osobiście ze specjalistą.

Czat z psychologiem lub rozmowa telefoniczna mogą stanowić ratunek dla rodziców, którzy nie wiedzą jak wspomóc dziecko w tych trudnych czasach. Psycholog może wytłumaczyć pewne zachowania, podpowiedzieć jak w danej sytuacji się zachować i na co zwrócić uwagę, a także jak pracować z dzieckiem, które wymaga pomocy, jak wspierać najbliższych i jakie zachowania czy sytuacje są alarmujące.

Wideorozmowa z psychologiem np. na Skypie lub innym czacie wideo to z kolei polecana forma prowadzenia terapii przez internet. Może być skuteczna jako kontynuacja regularnie prowadzonej, już wcześniej rozpoczętej terapii lub jako zupełnie nowa. Wielu psychologów, psychoterapeutów, czy psychiatrów udziela konsultacji online. Oczywiście wszystko w ograniczonym zakresie, ponieważ nie w każdej sytuacji pomoc psychologa online jest wystarczająca, a czasami potrzebne są bezpośrednie spotkania lub wręcz konieczność leczenia farmakologicznego.

Teleporady – tak, ale…

Termin teleporady znany jest nie tylko w środowisku medycznym, ale również i w wielu innych dziedzinach. Od wielu lat z takiej formy korzysta choćby coaching, a porady udzielane przez coachów przez internet, nie są niczym niespotykanym. Szkolenia, kursy, praca z coachami i z terapeutami – to wszystko aktywności, które mogą być realizowane przez internet. Trzeba jednak pamiętać, że psycholog, terapeuta lub coach musi mieć doświadczenie w tego typu pracy. Jeżeli zauważy niepokojące objawy lub uzna, że skuteczność terapii online będzie niewystarczająca, powinien zachęcić klienta do wzięcia udziału w tradycyjnych spotkaniach. Tu nie ma miejsca na „samoleczenie” przez internet i igranie z ludzką psychiką.

Pomoc w sytuacjach kryzysowych

Izolacja, lockdown i kryzys gospodarczy dotykający nasz kraj sprawiają, że coraz więcej osób ma depresję, nerwicę i zaburzenia lękowe, w związku z czym poszukują fachowej pomocy psychologicznej.

Konsultacje telefoniczne i online prowadzone przez SUPER-ego Dolnośląskie Centrum Psychiatrii i Psychoterapii we Wrocławiu są realną pomocą w sytuacjach kryzysowych. Nasi specjaliści wiedzą jak pomóc na odległość, służą poradą i konsultacjami zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci. Umów się na spotkanie lub e-wizytę.

Najlepsze i najbardziej zauważalne efekty obserwujemy podczas bezpośrednich spotkań, gdy możemy porozmawiać się twarzą w twarz, jednak gdy nie ma takiej możliwości, nasza poradnia psychologiczna działa również przez internet i jest otwarta dla każdego.