Accessibility tools panel
X

Jak wspierać dziecko w trudnych czasach lockdownu?

Pandemia COVID-19 wpłynęła na każdy aspekt życia, dotknęła wszystkich, bez wyjątku i spowodowała, że lifestyle, jaki znaliśmy do tej pory, zmienił się diametralnie. Obostrzenia i konieczność pozostania w domu odbijają się na zdrowiu psychicznym nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Podopieczni równie dotkliwie odczuwają tę sytuację, a stres, depresja i poczucie zagrożenia nie są im obce. Jak wspierać dziecko w tym trudnym czasie i jak radzić sobie podczas izolacji?

Jak pandemia wpłynęła na dzieci?

Wprowadzenie obostrzeń, zamknięcie szkół i wdrożenie zdalnego nauczania, izolacja dzieci, zakaz spotkań, konieczność utrzymania dystansu społecznego – to działania, które nie pozostają obojętne dla samopoczucia psychicznego.

Badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców w Public Health England ukazały, że aż 1/3 dzieci w wieku od 5 do 18 lat odczuła lockdown bardzo boleśnie, a izolacja sprawiła, że były bardziej zestresowane, smutne i niespokojne niż zwykle. Badania obejmowały też rodziców – większość z nich zauważyła, że zachowanie dziecka się zmieniło, a połowa stwierdziła, że stan psychiczny dziecka był ich największym zmartwieniem podczas pandemii.

Badania te zostały przeprowadzone na terenie Wielkiej Brytanii, jednak z naszego doświadczenia i obserwacji wynika, że bardzo podobna sytuacja panuje w naszym kraju. Dzieci są zestresowane obecną sytuacją, a izolacja odbija się na ich zdrowiu psychicznym.

Jak pomóc dziecku w czasie izolacji i lockdownu?

smutne dziecko lockodown izolacjaNie ma jednoznacznej recepty na to, jak radzić sobie podczas izolacji i w jaki sposób wesprzeć dziecko. Wszystkie działania zależą od konkretnej sytuacji, czasami wystarczy szczera rozmowa i uczestniczenie w życiu dziecka, innym razem zauważalne efekty przyniesie spotkanie z psychologiem dziecięcym.

Polecaną metodą na pomoc dziecku w stresie jest przede wszystkim obecność, otwartość i wysłuchanie, a także zachęcanie do pozytywnych zachowań, w tym regularnych i rutynowych czynności, takich jak zdrowy sen, odżywianie i aktywność fizyczna. Ważne, aby rodzice byli pozytywnym wzorem do naśladowania zarówno pod względem dobrych nawyków, jak i radzenia sobie ze stresem w sytuacji odosobnienia.

Oto najważniejsze wskazówki:

  • Zachowaj spokój – dziecko bierze przykład z dorosłych, więc jeśli widzi, że rodzice zachowują się racjonalnie, jest większa szansa, że dziecko również będzie tak traktować całą sytuację. Należy wytłumaczyć, jakie są objawy COVID-19 i uświadomić, że chorobę można leczyć, a konieczność zostania w domu jest po to, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym.
  • Rutyna jest bardzo ważna – działa uspokajająco i pomaga znaleźć sobie miejsce w rzeczywistości. Jeżeli szukasz sposobu na to, jak radzić sobie podczas lockdownu i wspierać swoją rodzinę, stwórzcie własny harmonogram i nową rutynę.
  • Pozwól na odczuwanie emocji – nie tłum w dziecku emocji, pozwól mu na ich odczuwanie; okazuj wsparcie oraz zrozumienie dla smutku, złości czy żalu.
  • Spędzajcie wspólnie czas – najlepszym sposobem na to, by wspierać dziecko w trudnych sytuacjach są wspólne aktywności. Ważna jest równowaga pomiędzy rozmowami o uczuciach i problemach oraz znajdywaniem zajęć, które pozwolą rozproszyć niepokojące myśli. Wspólne spędzanie czasu to ważny element budowania relacji i wspierania dziecka.
  • Pomagaj w nauce – konieczność wprowadzenia nauczania zdalnego spowodowała, że niektóre dzieci mają kłopoty w nauce. Nie krzycz; pomóż w zrozumieniu, że to jest taka sama nauka jak w szkole. Tutaj przeczytasz jak to zrobić.
  • Filtruj informacje, jakie do was docierają – o Covidzie mówi się wiele rzeczy, a różne źródła podają odmienne informacje; w związku z czym można dojść do błędnych wniosków i przewrażliwienie lub odwrotnie – zupełnie lekceważyć problem. O tym zagadnieniu pisaliśmy szerzej w artykule o fake newsach i błędach poznawczych. Sprawdzaj jakie informacje docierają do was i czy są one prawdziwe, czy mają znamiona fake newsów. Wspólnie rozprawcie się z mitami i fałszywymi założeniami.
  • Kontroluj swoje zachowanie – dziecko obserwuje Ciebie i widzi, jak się zachowujesz. Jeżeli poddajesz się ogólnie panującej sytuacji nerwowości, agresji i lęków, to takie zachowanie odbije się na nim. Rodzic musi zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Gdzie zwrócić się po pomoc w czasie lockdownu?

Wsparcie emocjonalne i psychiczne w czasie pandemii jest bardzo ważne, abyście wszyscy, jako rodzina, wyszli z tej sytuacji bez szwanku na zdrowiu psychicznym. Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki nieco pomogą w tym, jak radzić sobie podczas izolacji i jak zmniejszyć poziom stresu u dziecka; a jeżeli potrzebujesz porady specjalisty, zachęcamy do kontaktu (w SUPER-ego udzielamy pomocy również on-line i przez telefon) lub do odwiedzenia Punktu Interwencji Kryzysowej.

Zobacz także

Kryzys wieku średniego – kiedy się zaczyna, ile trwa, co robić?

Kryzys wieku średniego u mężczyzn, jak i u kobiet to temat, który wzbudza często wiele emocji i skłania do głębszych refleksji. Dla niektórych jest to okres, ...
więcej »

Hejt w internecie – czym jest i jaki może mieć skutek

W ostatnim czasie można odnieść wrażenie, że brak życzliwości, a czasem wręcz agresja to już pewnego rodzaju norma w internecie. Nieprzyjemne komentarze w mediach społecznościowych, na ...
więcej »

Syndrom Piotrusia Pana – przyczyny, objawy, pomoc

Syndrom Piotrusia Pana to zjawisko, które w dzisiejszym społeczeństwie budzi coraz większe zainteresowanie, zarówno wśród psychologów, jak i osób zmagających się z trudnościami dorosłości. Choć większość ...
więcej »

Trudne dziecko – czyli jakie?

Jak postępować z trudnym dzieckiem? W jakich okolicznościach można w ogóle stwierdzić, że nasza pociecha to„trudne dziecko”? Wraz z wejściem w okres nastoletni, często zaczynają pojawiać ...
więcej »

Zakończenie psychoterapii. Kiedy i jak rozstać się z terapeutą?

Zakończenie psychoterapii to ważny etap w procesie zdrowienia i rozwoju świadomości. Podjęcie tej decyzji wymaga zrozumienia własnych potrzeb i gotowości do samodzielnego radzenia sobie z życiowymi ...
więcej »

Jak radzić sobie z samotnością?

Samotność to stan emocjonalny, a nie obiektywny fakt. To, że ktoś siedzi sam w domu, nie oznacza od razu, że jest samotny. Podobnie – można też ...
więcej »

Wewnętrzny krytyk – jak sobie z nim radzić?

W każdym z nas mieszka wewnętrzny krytyk – ten subtelny głos, który potrafi podważyć każdą decyzję, ocenić nasze umiejętności, a czasem nawet zrujnować wiarę we własne ...
więcej »

Zaburzenia ze spektrum autyzmu. Autyzm i zespół Aspergera – objawy u dzieci i dorosłych

Autyzm jest zaburzeniem rozwijającym się na wczesnym etapie życia. Dotyczy funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, a ponieważ może objawiać się w różny sposób i mieć zróżnicowany stopień ...
więcej »

Proszę obrócić urządzenie