Accessibility tools panel
X

Jak wspierać dziecko w trudnych czasach lockdownu?

Pandemia COVID-19 wpłynęła na każdy aspekt życia, dotknęła wszystkich, bez wyjątku i spowodowała, że lifestyle, jaki znaliśmy do tej pory, zmienił się diametralnie. Obostrzenia i konieczność pozostania w domu odbijają się na zdrowiu psychicznym nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Podopieczni równie dotkliwie odczuwają tę sytuację, a stres, depresja i poczucie zagrożenia nie są im obce. Jak wspierać dziecko w tym trudnym czasie i jak radzić sobie podczas izolacji?

Jak pandemia wpłynęła na dzieci?

Wprowadzenie obostrzeń, zamknięcie szkół i wdrożenie zdalnego nauczania, izolacja dzieci, zakaz spotkań, konieczność utrzymania dystansu społecznego – to działania, które nie pozostają obojętne dla samopoczucia psychicznego.

Badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców w Public Health England ukazały, że aż 1/3 dzieci w wieku od 5 do 18 lat odczuła lockdown bardzo boleśnie, a izolacja sprawiła, że były bardziej zestresowane, smutne i niespokojne niż zwykle. Badania obejmowały też rodziców – większość z nich zauważyła, że zachowanie dziecka się zmieniło, a połowa stwierdziła, że stan psychiczny dziecka był ich największym zmartwieniem podczas pandemii.

Badania te zostały przeprowadzone na terenie Wielkiej Brytanii, jednak z naszego doświadczenia i obserwacji wynika, że bardzo podobna sytuacja panuje w naszym kraju. Dzieci są zestresowane obecną sytuacją, a izolacja odbija się na ich zdrowiu psychicznym.

Jak pomóc dziecku w czasie izolacji i lockdownu?

smutne dziecko lockodown izolacjaNie ma jednoznacznej recepty na to, jak radzić sobie podczas izolacji i w jaki sposób wesprzeć dziecko. Wszystkie działania zależą od konkretnej sytuacji, czasami wystarczy szczera rozmowa i uczestniczenie w życiu dziecka, innym razem zauważalne efekty przyniesie spotkanie z psychologiem dziecięcym.

Polecaną metodą na pomoc dziecku w stresie jest przede wszystkim obecność, otwartość i wysłuchanie, a także zachęcanie do pozytywnych zachowań, w tym regularnych i rutynowych czynności, takich jak zdrowy sen, odżywianie i aktywność fizyczna. Ważne, aby rodzice byli pozytywnym wzorem do naśladowania zarówno pod względem dobrych nawyków, jak i radzenia sobie ze stresem w sytuacji odosobnienia.

Oto najważniejsze wskazówki:

  • Zachowaj spokój – dziecko bierze przykład z dorosłych, więc jeśli widzi, że rodzice zachowują się racjonalnie, jest większa szansa, że dziecko również będzie tak traktować całą sytuację. Należy wytłumaczyć, jakie są objawy COVID-19 i uświadomić, że chorobę można leczyć, a konieczność zostania w domu jest po to, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym.
  • Rutyna jest bardzo ważna – działa uspokajająco i pomaga znaleźć sobie miejsce w rzeczywistości. Jeżeli szukasz sposobu na to, jak radzić sobie podczas lockdownu i wspierać swoją rodzinę, stwórzcie własny harmonogram i nową rutynę.
  • Pozwól na odczuwanie emocji – nie tłum w dziecku emocji, pozwól mu na ich odczuwanie; okazuj wsparcie oraz zrozumienie dla smutku, złości czy żalu.
  • Spędzajcie wspólnie czas – najlepszym sposobem na to, by wspierać dziecko w trudnych sytuacjach są wspólne aktywności. Ważna jest równowaga pomiędzy rozmowami o uczuciach i problemach oraz znajdywaniem zajęć, które pozwolą rozproszyć niepokojące myśli. Wspólne spędzanie czasu to ważny element budowania relacji i wspierania dziecka.
  • Pomagaj w nauce – konieczność wprowadzenia nauczania zdalnego spowodowała, że niektóre dzieci mają kłopoty w nauce. Nie krzycz; pomóż w zrozumieniu, że to jest taka sama nauka jak w szkole. Tutaj przeczytasz jak to zrobić.
  • Filtruj informacje, jakie do was docierają – o Covidzie mówi się wiele rzeczy, a różne źródła podają odmienne informacje; w związku z czym można dojść do błędnych wniosków i przewrażliwienie lub odwrotnie – zupełnie lekceważyć problem. O tym zagadnieniu pisaliśmy szerzej w artykule o fake newsach i błędach poznawczych. Sprawdzaj jakie informacje docierają do was i czy są one prawdziwe, czy mają znamiona fake newsów. Wspólnie rozprawcie się z mitami i fałszywymi założeniami.
  • Kontroluj swoje zachowanie – dziecko obserwuje Ciebie i widzi, jak się zachowujesz. Jeżeli poddajesz się ogólnie panującej sytuacji nerwowości, agresji i lęków, to takie zachowanie odbije się na nim. Rodzic musi zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Gdzie zwrócić się po pomoc w czasie lockdownu?

Wsparcie emocjonalne i psychiczne w czasie pandemii jest bardzo ważne, abyście wszyscy, jako rodzina, wyszli z tej sytuacji bez szwanku na zdrowiu psychicznym. Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki nieco pomogą w tym, jak radzić sobie podczas izolacji i jak zmniejszyć poziom stresu u dziecka; a jeżeli potrzebujesz porady specjalisty, zachęcamy do kontaktu (w SUPER-ego udzielamy pomocy również on-line i przez telefon) lub do odwiedzenia Punktu Interwencji Kryzysowej.

Zobacz także

Warsztaty dla dorosłych 2024!

Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach dla dorosłych, które są organizowane przez Fundację PozyTYwka i jej wieloletnich współpracowników, a finansowane z budżetu miasta Wrocław. W tegorocznej ...
więcej »

Dekompensacja w psychoterapii. Czym jest dekompensacja psychotyczna?

Zdarzają się w życiu nieoczekiwane i naładowane potężnym ładunkiem emocjonalnym sytuacje, które są w stanie przekroczyć możliwości adaptacyjne psychiki człowieka. Może wtedy dojść do tak zwanej ...
więcej »

Aleksytymia – jak z nią żyć? Poznaj przyczyny, objawy, sposoby leczenia 

Aleksytymia, czyli trudność w rozpoznawaniu i wyrażaniu własnych emocji to problem, z którym zmaga się coraz więcej osób. Według szacunków psychiatrów może dotyczyć blisko 10 procent ...
więcej »

Zaburzenia integracji sensorycznej – skąd się biorą i jak je leczyć?

Zaburzenia integracji sensorycznej (SI) stanowią wyzwanie, które coraz częściej stawiają przed nami różnorodne grupy wiekowe – od dzieci po dorosłych. Ponieważ zaburzenia integracji sensorycznej mogą znacząco ...
więcej »

Terapia skoncentrowana na przeniesieniu (TFP). Czym jest i dla kogo jest przeznaczona? 

Terapia skoncentrowana na przeniesieniu (TFP), znana również jako terapia Kernberga jest zaawansowaną formą terapii psychodynamicznej. Jest ona szczególnie skuteczna w leczeniu zaburzeń osobowości, w tym zaburzenia ...
więcej »

Przebodźcowanie dziecka i osoby dorosłej – objawy i wpływ na psychikę

Nadmiar bodźców, które docierają do nas każdego dnia, może mieć poważne konsekwencje dla psychiki i ogólnego samopoczucia. W tym wpisie wyjaśniamy, czym jest przebodźcowanie dziecka oraz ...
więcej »

Overthinking, czyli nadmierne myślenie. Jak sobie radzić?

Jak przestać nadmiernie myśleć? Overthinking to nie tylko przesadna analiza sytuacji czy problemów, ale także stan umysłu, który może prowadzić do chronicznego stresu, lęków i trudności ...
więcej »

FOMO, czyli strach przed tym, co nas omija. Czy to choroba?

FOMO (fear of missing out) szczególnie daje się we znaki w dobie, gdy informacje napływają do nas szybciej niż kiedykolwiek. Dziś życie społeczne odbywa się w ...
więcej »

Kryzys wieku średniego – kiedy się zaczyna, ile trwa, co robić?

Kryzys wieku średniego u mężczyzn, jak i u kobiet to temat, który wzbudza często wiele emocji i skłania do głębszych refleksji. Dla niektórych jest to okres, ...
więcej »

Proszę obrócić urządzenie