Accessibility tools panel
X

Jak wytrzymać czas odosobnienia i izolacji? Kwarantanna i koronawirus

#Zostańwdomu – takie hasło towarzyszy nam, odkąd pandemia koronawirusa rozszalała się w Polsce na dobre. Rząd wprowadza coraz to kolejne restrykcje i zasady, mające zapewnić bezpieczeństwo i zmniejszyć tempo roznoszenia się koronawirusa SARS-CoV-2. Założenia te są słuszne i dające efekty, jednak dla wielu osób taka izolacja jest męcząca psychicznie i fizycznie. Przygotowaliśmy kilka porad jak znieść izolację i czas kwarantanny. Koronawirusa można przeczekać.

Narodowe: zostań w domu!

Z powodu koronawirusa przechodzimy narodową kwarantannę. Nawet jeżeli nie jesteśmy nią bezpośrednio objęci, to ogólne zalecenia i restrykcje nakładają ograniczenie kontaktów z innymi ludźmi. Dzieci nie chodzą do szkoły, wiele zakładów pracy i sklepów pozostaje nieczynnych, odwołane zostały wszystkie wydarzenia masowe, obowiązuje zakaz zgromadzeń, zakaz wstępu do lasów i parków oraz zakaz przemieszczania się bez potrzeby.

Te wszystkie obostrzenia mocno wpłynęły na jakość naszego życia i lifestyle, do jakiego do tej pory byliśmy przyzwyczajeni. Zostaliśmy zamknięci w domach i mieszkaniach i musimy sobie z tym jakoś poradzić. Czy wiesz, jak spędzić czas w izolacji?

To nie kara – uświadom sobie ryzyko

Aby łatwiej przetrwać kwarantannę, musisz zdać sobie sprawę z jednej bardzo ważnej rzeczy: izolacja z powodu koronawirusa to nie kara, a restrykcje i ograniczenia nie są zamachem na Twoją wolność, lecz podyktowane są dobrem ogólnym. Zarówno obowiązkowa kwarantanna (podejrzenie koronawirusa), jak i profilaktyczna izolacja każdego człowieka mają na celu spłaszczenie krzywej zachorowań i zmniejszenie ryzyka przenoszenia wirusa SARS-CoV-2 przez nosicieli – tych świadomych i tych nieświadomych.

Znając ryzyko, z jakim wiąże się roznoszenie wirusa (1 osoba zaraża średnio 2 lub więcej osób) i wiedząc, że przez bezmyślne złamanie zakazu i wyjście z domu, ryzykujemy czyjeś życie, znacznie leżeć możemy znosić rygorystyczne obostrzenia.

Planuj i realizuj plany

Życie zatrzymało się i przestało toczyć swym naturalnym rytmem. Nagle okazało się, że z pozoru nie masz nic do wykonania; pozostało Ci tylko leżeć w łóżku, chodzić smętnie po mieszkaniu i sprawdzać stan lodówki – to w wariancie, gdy nie masz dzieci w domu. Z dziećmi masz wprawdzie zajęty cały czas, ale pozostaje jakieś dziwne wrażenie, że godziny przeciekają przez palce. Znasz to uczucie? To dlatego, że brak Ci celu.

Spędzając czas w mieszkaniu podczas kwarantanny, warto mieć ułożony choćby ramowy plan dnia, by nie marnować cennych godzin na nic nierobienie. Nauka, sprzątanie, praca z dziećmi zabawa i pomoc w odrabianiu lekcji, aktywność fizyczna i realizowanie własnych pasji – na to wszystko można spokojnie znaleźć czas.

Postaw na aktywność

Mimo iż izolacja w domu sprzyja temu, by leżeć całymi dniami przed telewizorem i nic nie robić, a platformy streamingowe z filmami, serialami i grami zachęcają do długich sesji oglądania i grania, to jednak całkowity bezruch nie jest zdrowy. Warto więc poświęcić godzinę dziennie na aktywność fizyczną, na przykład na rozciąganie, jogę czy ćwiczenia cardio, które bezproblemowo można realizować w mieszkaniu.

Nie zaniedbuj również takich czynności jak sprzątanie mieszkania, znajdź trochę czasu na drobne naprawy i roboty przydomowe – izolacja to dobry czas, by wreszcie naprawić te drzwi od szafy, które od roku wymagają dokręcenia.

Znajdź sobie hobby

Dobrym sposobem na to, jak poradzić sobie z izolacją i samotnością jest poświęcenie się jakiejś pasji. Dla każdego to może być coś innego, naprawdę warto poszukać czegoś, co zajmie czas i odwróci uwagę od stresu.

Wyłącz telewizję!

W tekście o mechanizmach paniki pisaliśmy na temat wpływu przekazu medialnego na społeczeństwo. Oglądając w telewizji, słuchając w radiu i czytając w internecie non stop informacje o zagrożeniu, można dojść do błędnych wniosków i popaść w paranoję oraz panikę, co z pewnością nie jest ani zdrowe, ani nie sprzyja psychice. Poświęć na oglądanie wiadomości w telewizji krótki czas, tylko tyle by dowiedzieć się o bieżącej sytuacji, następnie wyłącz telewizję – lub przynajmniej wiadomości – i po prostu oddaj się czynnością życia codziennego. Zobaczysz, że wyjdzie Ci to na zdrowie, a kwarantanna z powodu koronawirusa przestanie być tak uciążliwa.

Jak poradzić sobie psychicznie podczas izolacji?

izolacja kwarantanna samotnośćZagrożeniem jest samotność oraz stres, który negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne. Brak kontaktu z innymi ludźmi, często najbliższymi potrafi mocno doskwierać. Na szczęście mamy internet, narzędzia komunikacyjne, możliwość zorganizowania wideokonferencji. Zamknięcie w czterech ścianach i oddalenie od przyjaciół oraz najbliższych nie jest całkowitym odosobnieniem, no, chyba że na własne życzenie. #Zostańwdomu nie oznacza bezwzględnej izolacji i zerwania więzów z innymi, lecz zmianę formy kontaktu.

Jeżeli masz trudność z odnalezieniem się w nowej sytuacji, nie potrafisz poradzić sobie ze stresem i kwarantanną z powodu koronawirusa i potrzebujesz fachowej porady psychologicznej, skontaktuj się z nami. W SUPER-ego działamy również on-line i telefonicznie. Jesteśmy dla Was.

Zobacz także

Kryzys wieku średniego – kiedy się zaczyna, ile trwa, co robić?

Kryzys wieku średniego u mężczyzn, jak i u kobiet to temat, który wzbudza często wiele emocji i skłania do głębszych refleksji. Dla niektórych jest to okres, ...
więcej »

Hejt w internecie – czym jest i jaki może mieć skutek

W ostatnim czasie można odnieść wrażenie, że brak życzliwości, a czasem wręcz agresja to już pewnego rodzaju norma w internecie. Nieprzyjemne komentarze w mediach społecznościowych, na ...
więcej »

Syndrom Piotrusia Pana – przyczyny, objawy, pomoc

Syndrom Piotrusia Pana to zjawisko, które w dzisiejszym społeczeństwie budzi coraz większe zainteresowanie, zarówno wśród psychologów, jak i osób zmagających się z trudnościami dorosłości. Choć większość ...
więcej »

Trudne dziecko – czyli jakie?

Jak postępować z trudnym dzieckiem? W jakich okolicznościach można w ogóle stwierdzić, że nasza pociecha to„trudne dziecko”? Wraz z wejściem w okres nastoletni, często zaczynają pojawiać ...
więcej »

Zakończenie psychoterapii. Kiedy i jak rozstać się z terapeutą?

Zakończenie psychoterapii to ważny etap w procesie zdrowienia i rozwoju świadomości. Podjęcie tej decyzji wymaga zrozumienia własnych potrzeb i gotowości do samodzielnego radzenia sobie z życiowymi ...
więcej »

Jak radzić sobie z samotnością?

Samotność to stan emocjonalny, a nie obiektywny fakt. To, że ktoś siedzi sam w domu, nie oznacza od razu, że jest samotny. Podobnie – można też ...
więcej »

Wewnętrzny krytyk – jak sobie z nim radzić?

W każdym z nas mieszka wewnętrzny krytyk – ten subtelny głos, który potrafi podważyć każdą decyzję, ocenić nasze umiejętności, a czasem nawet zrujnować wiarę we własne ...
więcej »

Zaburzenia ze spektrum autyzmu. Autyzm i zespół Aspergera – objawy u dzieci i dorosłych

Autyzm jest zaburzeniem rozwijającym się na wczesnym etapie życia. Dotyczy funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, a ponieważ może objawiać się w różny sposób i mieć zróżnicowany stopień ...
więcej »

Proszę obrócić urządzenie