Wyzwania XXI wieku – najczęstsze zaburzenia psychiczne

Wyzwania XXI wieku – najczęstsze zaburzenia psychiczne

Zaburzenia zdrowia psychicznego są poważnym i narastającym problemem zdrowotnym na całym świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dolegliwości psychiczne są najpoważniejszym zagadnieniem zdrowotnym ludzkości, zaraz po chorobach układu krążenia i nowotworach. Alarmujące jest to, że na różnego rodzaju dolegliwości psychiczne cierpi aż 38% Europejczyków, a zaledwie około 1/3 z nich otrzymuje niezbędne leczenie, tak wynika z badań przeprowadzonych m.in. przez profesora Hansa Ulricha Wittchena z Uniwersytetu w Dreźnie. W Polsce zaburzenia psychiczne dotyczą 8 milionów dorosłych Polaków i ok. 4 miliony dzieci oraz młodzieży.

Choroby i zaburzenia psychiczne w XXI wieku

równowaga psychicznaNa pierwszym miejscu wśród zaburzeń psychicznych znajduje się depresja uznana za chorobę cywilizacyjną. Jest też najbardziej kosztowną społecznie chorobą, zaraz po nowotworach. Do poważnych i często występujących zaburzeń należą: zaburzenia lękowe, somatyczne, spowodowane nadużywaniem alkoholu i substancji psychoaktywnych, bezsenność, ADHD i demencja, a najczęstszym powodem niepełnosprawności są: depresja, demencja (głównie choroba Alzheimera), alkoholizm i udar mózgu. Obawy budzi fakt, że choroby psychiczne coraz częściej występują u dzieci i młodzieży. Zaburzenia natury psychicznej stały się największym wyzwaniem zdrowotnym w XXI wieku.

Poznaj najczęstsze dolegliwości psychiczne i dowiedz się, kiedy należy reagować i udać się po pomoc do psychologa lub psychiatry.

Depresja

Depresja jest najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym na świecie. Choruje na nią kilkadziesiąt procent światowej populacji. To nie jest chwilowe obniżenie nastroju, lecz poważny problem, którego nie wolno zlekceważyć. Niestety ponad połowa przypadków pozostaje niezdiagnozowana. Depresja jest zaburzeniem psychicznym, które można skutecznie leczyć, a im wcześniej chory otrzyma pomoc, tym skuteczność terapii jest wyższa, a samo leczenie mniej obciążające.

Depresji nie da się przeczekać, sama nie przejdzie, a zwlekanie z leczeniem może jedynie pogorszyć sytuację. Do najważniejszych objawów choroby należą: utrata radości życia i odczuwania przyjemności, ograniczenie aktywności życiowej, myślenie depresyjne, lęki, poczucie utraty sensu życia, zaburzenia koncentracji i snu, spadek libido, dobowe wahania samopoczucia i wiele innych. Do psychiatry należy zgłosić się, gdy umiarkowane lub silne objawy depresji utrzymują się przez 2-4 tygodnie. Więcej na temat objawów depresji i jak ją rozpoznać przeczytasz w tym artykule.

Zaburzenia lękowe i nerwice

Dużą grupą często występujących schorzeń psychicznych są różnego rodzaju zaburzenia lękowe i nerwicowe. Mają wpływ na myślenie, emocje chorego oraz jego zachowanie. Cechą łączącą je jest doświadczanie przez pacjentów lęku napadowego lub przewlekłego, chorzy doświadczają nieustannego strachu, który staje się przeszkodą w normalnym, codziennym funkcjonowaniu. Wśród zaburzeń nerwicowych i lękowych można wyróżnić: zespół lęku uogólnionego, fobie, zaburzenia lękowe z napadami paniki, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zaburzenia adaptacyjne, ostre reakcje na stres, zaburzenia stresowe pourazowe.

Ponieważ każdy rodzaj zaburzeń psychicznych lękowych ma inne podłoże, mogą być wywoływane różnymi czynnikami, a także przebiegać z innym nasileniem, konieczne jest dobranie odpowiedniej, indywidualnej terapii u psychoterapeuty lub psychiatry. Czasami wystarczy terapia poznawczo-behawioralna, by pacjent nauczył się, jak radzić sobie z lękami, innym razem wymagana jest farmakoterapia lub połączenie obu tych metod. Dowiedz się więcej o nerwicy i jej leczeniu.

Uzależnienia

Do najczęstszych zaburzeń psychicznych w Polsce i w Europie trzeba zaliczyć uzależnienia, zwłaszcza uzależnienie od alkoholu oraz związane z przyjmowaniem środków psychoaktywnych. Alkohol, narkotyki czy leki prowadzą nie tylko do samego uzależnienia, ale też do specyficznych zachowań i zaburzeń. Mogą być przyczyną chorób psychicznych i nasilać dolegliwości, które ujawniły się w przeszłości. Część z nich występuje jako konsekwencja długotrwałego przyjmowania substancji degenerujących układ nerwowych. Należą do nich na przykład demencja, paranoja alkoholowa, zespół Otella, zespół Korsakowa. Niebezpieczne są zarówno uzależnienia psychiczne, jak i fizyczne. Uznawane są za przewlekłe i nawracające zaburzenia obejmujące procesy psychiczne, wegetatywne i somatyczne. Przeczytaj więcej na temat rodzajów uzależnień.

Zaburzenia snu

Zaburzenia snu, to dyssomnie związane z nieprawidłową ilością lub jakością snu (np. bezsenność, nadmierna senność, narkolepsja) oraz parasomnie, czyli zjawiska, do których dochodzi w czasie snu (lęki nocne, koszmary nocne). Organizm potrzebuje odpowiedniej ilości i jakości snu. W związku z dynamicznym i niezdrowym trybem życia, jaki wiele z nas prowadzi, organizm często nieustannie znajduje się w trybie walki i ucieczki, który powoduje między innymi zaburzenia snu. Długotrwały brak snu lub zaburzenia wywołują znaczne zmiany w osobowości, utrudniają normalne funkcjonowanie i mogą być przyczyną rozwoju innych chorób.

Dolegliwości natury psychicznej, z którymi zmagają się Polacy jest znacznie więcej, przeczytasz o nich w kolejnej części artykułu.

Jeżeli cierpisz na którekolwiek z powyższych zaburzeń, nie zwlekaj, koniecznie udaj się na konsultację do specjalisty w Dolnośląskim Centrum Psychiatrii i Psychoterapii we Wrocławiu SUPER-ego. Jesteśmy po to, aby Ci pomóc.