Aby święta były wesołe. O roli wsparcia rodziny i bliskich

Aby święta były wesołe. O roli wsparcia rodziny i bliskich

Święta Bożego Narodzenia to radosny czas, który większość z nas spędza z rodziną. Ma wymiar duchowy, jest okazją do zjazdów familijnych, zakopania sporów i zapomnienia o troskach życia codziennego… A przynajmniej tak powinno być. Nie da się ukryć, że nie dla każdego są wesołe, o czym pisaliśmy w poprzednim artykule na temat samotności i depresji w święta.

Każdy może sprawić, że Boże Narodzenie dla kogoś stanie się tym, czym powinno być. Pomoc na święta to nie tylko szlachetne paczki, datki i prezenty dla potrzebujących, to również wsparcie psychiczne, zwłaszcza dla osób, które są samotne, mają depresję i nie odczuwają radości świąt.

Święta, święta to rado… depresyjny czas

O świątecznej depresji pisaliśmy wcześniej, przypomnijmy jednak, że spadek nastroju jest zjawiskiem dość częstym i to nie tylko w czasie Bożego Narodzenia. Frazesy padające z ust najbliższych: „weź się w garść”, „przecież nie ma się czym martwić”, „no uśmiechnij się wreszcie” itp. itd. nie działają, co więcej mogą wprowadzić więcej szkody niż pożytku, ponieważ osoby chore na depresję mogą odczuwać poczucie winy, z tego że nie potrafią się cieszyć tak jak inni. To tylko potęguje negatywne emocje.

Zmuszanie do „ogarnięcia się” i serwowanie złotych rad nie działa. W takim razie jakpomóc osobie z depresją w czasie świąt? Przede wszystkim potrzebne jest wsparcie ze strony rodziny. W święta to jest najważniejsze. Nikt nie powinien czuć się wyobcowany i osamotniony. Ważna jest akceptacja i wsparcie otoczenia. Zamiast ciągłego powtarzania „weź się w garść” lepiej przypomnieć, że można na Ciebie liczyć, że zawsze jesteś do pomocy.

Rodzino, pamiętaj o krewnych, również tych dalszych

święta przy rodzinnym stole z rodzinąOgromnym problemem jest samotność i poczucie odrzucenia przez rodziny. Zmaga się z tym wiele osób, zwłaszcza seniorów. Grono ludzi samotnie spędzających święta jest spore, a wielu wbrew pozorom, ma rodziny. Przynajmniej na tych kilka dni warto jest się zjednoczyć, odwiedzić rodzinę i odświeżyć więzy. Czasami jeden drobny gest, wpadnięcie z wizytą do dawno nieodwiedzanej ciotki czy wujka ma moc naprawy świątecznej atmosfery.

Przykrą, ale niestety istniejącą praktyką jest „oddawanie” starszych i schorowanych osób do szpitala na okres świąteczny. Pod różnym pretekstem rodziny podrzucają starszych ludzi na oddziały szpitalne, by zapewnić sobie w święta trochę spokoju.

Inną grupą są osoby, które celowo chcą trafić do szpitala na ten okres, by zyskać możliwość jakiejkolwiek socjalizacji i pomocy na święta. Często są to ludzie z sąsiedztwa, może nawet najbliżsi sąsiedzi, dla nich choćby mały gest życzliwości może oznaczać naprawdę wiele. Niejednokrotnie to nie prezenty dla potrzebujących, a właśnie gesty ludzkiej życzliwości wystarczą, by sprawić, że dla kogoś święta staną się wyjątkowe.

Rola wsparcia rodziny i bliskich

Osoby chore na depresję, cierpiące z powodu nerwic, chorób psychicznych, czy będące po różnego rodzaju przejściach, traumach lub przykrych wydarzeniach, potrzebują wsparcia ze strony najbliższych. Jednak zazwyczaj same o tym nie powiedzą, dlatego trzeba pamiętać, że inicjatywa leży po naszej stronie. Nawet najdrobniejsze gesty, takie jak zaproszenie na kolację wigilijną, wręczenie prezentu czy częste telefony są czymś, co utrzymuje osoby z depresją przy życiu. Już sama świadomość, że nie jest się osamotnionym, znacząco pomaga.

Rolą rodziny jest obserwacja chorej osoby i wyciąganie wniosków. Pamiętajmy, że depresja to nie obniżenie nastroju, lecz choroba wymagająca profesjonalnej pomocy. Warto zachęcić takiego człowieka do wizyty u specjalisty i to jak najwcześniej, ponieważ pomoc psychologiczna na święta jest utrudniona.

Pomoc psychologiczna na święta

święta samotność smutek pomocNiezależnie od tego, jak dobrą opieką objęta jest chora osoba, jeżeli pojawiają się niepokojące objawy takie jak zobojętnienie, izolowanie się, czarnowidztwo, myśli lub próby samobójcze, konieczna będzie wizyta u psychiatry. Boże Narodzenie to czas, gdy objawy depresji i nerwic mogą się nasilać. W święta pomoc psychoterapeuty lub psychiatry jest ograniczona, dlatego już wcześniej należy zadbać o to, by zapewnić odpowiednie leczenie farmakologiczne. Oczywiście w tym czasie dyżurują oddziały szpitalne, jednak szpital należy traktować jak ostateczność.

Aby bożonarodzeniowy okres był wesoły, radosny i optymistyczny, zapraszamy już teraz na konsultacje w Dolnośląskim Centrum Psychiatrii i Psychoterapii SUPER-ego. Dzięki pomocy psychiatry przed świętami istnieje spora szansa, że Wigilię spędzicie wspólnie, w dobrym humorze i z nadzieją w duchu.