Accessibility tools panel
X

Blue Monday. Najbardziej depresyjny dzień w roku?

Mówi się, że Blue Monday jest najbardziej depresyjnym dniem w roku. Czy to prawda? Czy określenie wprowadzone w 2004 roku przez Cliffa Arnalla ma jakieś podstawy naukowe, czy jest pseudonauką? W tym artykule wyjaśniamy: kiedy przypada Blue Monday w 2020 roku, a także, dlaczego depresja nie jest problem jednego dnia?

Nie lubię poniedziałków

Dla niektórych poniedziałki już same w sobie są smutne i depresyjne. Dlaczego tak ich nie lubimy? Wtedy zaczyna się tydzień, czas po weekendzie, gdy znów trzeba iść do pracy. Poniedziałki są po prostu ciężkie, a gdy jeszcze dochodzi do tego kilka innych czynników mających wpływ na nastrój i samopoczucie, wtedy nadciąga najbardziej depresyjny dzień w roku. A przynajmniej tak nam się wydaje.

Blue Monday – prawda czy mit?

Tak zwany Blue Monday jest popularnym (niemedycznym) terminem określającym teoretycznie najsmutniejszy dzień w roku. Piszemy teoretycznie, ponieważ słuszność tezy postawionej przez Cliffa Arnalla nie została potwierdzona, a sam jej twórca podkreśla, że to mit. Niemniej jednak idea niebieskiego poniedziałku zakorzeniła się w ludzkiej świadomości na tyle, że co roku media ostrzegają o nadchodzącym najbardziej depresyjnym dniu w roku, sprawiając przy tym więcej szkody niż pożytku. Co to jest Blue Monday, skąd się wziął, kiedy wypada w 2020 roku?

Blue Monday – teoria, która powstała przypadkiem

blue monday poniedziałek depresjaTeoria o niebieskim poniedziałku była zabiegiem PR-owym dla biura podróży, a nie medycznym terminem popartym naukowymi dowodami. Chodziło o to, by wymyślić najlepszy dzień na rezerwację wycieczki, a punktem wyjścia była kwestia motywacji do rezerwacji urlopu. W rezultacie eksperymentu myślowego powstał nienaukowy wzór, biorący pod uwagę takie elementy jak: czynniki meteorologiczne, psychologiczne i ekonomiczne.

W – pogoda

D – dług, debet

d – miesięczne wynagrodzenie

T – czas od Bożego Narodzenia

Q – niedotrzymanie postanowień noworocznych

M – niski poziom motywacji

Na – poczucie konieczności podjęcia działań

Na podstawie wzoru można obliczyć, że najbardziej depresyjny dzień w roku wypada w trzeci poniedziałek stycznia. W 2020 roku Blue Monday wypada 20 stycznia.

Trzeba być jednak świadomym tego, że wzór ten w rzeczywistości nie wyznacza niczego i jest tylko sprytną manipulacją. Teoria o niebieskim poniedziałku nie ma podstaw naukowych. Czy to oznacza, że cała idea jest bezsensowna? Nie do końca.

Depresyjny styczeń

Styczeń rzeczywiście jest miesiącem, w którym można zaobserwować u wielu osób spadek nastroju (pamiętajmy, że obniżenie nastroju nie jest równe z depresją).

depresja w blue monday poniedziałek smutekPoczątek roku wiąże się z podsumowaniami poprzedniego roku i tworzeniem list postanowień noworocznych. To niestety sprzyja rozczarowaniom i wyolbrzymianiu porażek. Styczeń to również miesiąc, kiedy wiele osób pozostaje bez oszczędności, gdyż wydano je na Boże Narodzenie i zabawę Sylwestrową, a brak pieniędzy to brak humoru. Jeszcze gorzej, gdy po Świętach pozostaje już tylko kredyt do spłacenia. Dodajmy do tego konieczność powrotu do pracy po długiej przerwie; krótkie i mało słoneczne dni, częste zachmurzenie nieba i niesprzyjającą pogodę, by uzyskać odpowiedź, dlaczego styczeń jest tak depresyjny.

Z drugiej strony to wcale nie oznacza, że nagle wszyscy zapadają na styczniową chandrę, o nie. Obniżenie nastroju dosięga niewielkiej części osób, niestety media propagując mit o niebieskim poniedziałku przyczyniają się do rozpowszechniania efektu placebo:

Skoro Blue Monday jest depresyjnym dniem, to musi mi być smutno.”

Blue Monday a depresja

Niebieski poniedziałek jest więc mitem, jednak sama idea, ukazuje pewien istotny problem, na który warto zwrócić uwagę. Na to, że depresja to nie jest jakieś epizodyczne obniżenie nastroju, które ujawnia się w poniedziałek, a we wtorek przechodzi, tylko że jest to realna dolegliwość. W społeczeństwie pokutuje jeszcze myślenie, że depresja nie jest chorobą. Zwracając uwagę na prawdziwy problem depresji zwiększamy świadomość społeczną.

Dowiedz się więcej na ten temat z artykułów:

20 stycznia 2020 – Blue Monday

Niech ten dzień nie będzie najsmutniejszym dniem w roku, lecz dniem w którym zwrócimy baczniejszą uwagę na osoby z naszego otoczenia. Może ktoś, kogo znasz wykazuje objawy depresji, może do tej pory tego nie zauważałeś? Zamiast smucić się i poddawać się sennej atmosferze niebieskiego poniedziałku, rozejrzyj się dookoła.

Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich potrzebuje pomocy w depresji, zgłoście się do SUPER-ego we Wrocławiu. Zapewniamy fachową pomoc i kompleksową terapię.

Zobacz także

Kryzys wieku średniego – kiedy się zaczyna, ile trwa, co robić?

Kryzys wieku średniego u mężczyzn, jak i u kobiet to temat, który wzbudza często wiele emocji i skłania do głębszych refleksji. Dla niektórych jest to okres, ...
więcej »

Hejt w internecie – czym jest i jaki może mieć skutek

W ostatnim czasie można odnieść wrażenie, że brak życzliwości, a czasem wręcz agresja to już pewnego rodzaju norma w internecie. Nieprzyjemne komentarze w mediach społecznościowych, na ...
więcej »

Syndrom Piotrusia Pana – przyczyny, objawy, pomoc

Syndrom Piotrusia Pana to zjawisko, które w dzisiejszym społeczeństwie budzi coraz większe zainteresowanie, zarówno wśród psychologów, jak i osób zmagających się z trudnościami dorosłości. Choć większość ...
więcej »

Trudne dziecko – czyli jakie?

Jak postępować z trudnym dzieckiem? W jakich okolicznościach można w ogóle stwierdzić, że nasza pociecha to„trudne dziecko”? Wraz z wejściem w okres nastoletni, często zaczynają pojawiać ...
więcej »

Zakończenie psychoterapii. Kiedy i jak rozstać się z terapeutą?

Zakończenie psychoterapii to ważny etap w procesie zdrowienia i rozwoju świadomości. Podjęcie tej decyzji wymaga zrozumienia własnych potrzeb i gotowości do samodzielnego radzenia sobie z życiowymi ...
więcej »

Jak radzić sobie z samotnością?

Samotność to stan emocjonalny, a nie obiektywny fakt. To, że ktoś siedzi sam w domu, nie oznacza od razu, że jest samotny. Podobnie – można też ...
więcej »

Wewnętrzny krytyk – jak sobie z nim radzić?

W każdym z nas mieszka wewnętrzny krytyk – ten subtelny głos, który potrafi podważyć każdą decyzję, ocenić nasze umiejętności, a czasem nawet zrujnować wiarę we własne ...
więcej »

Zaburzenia ze spektrum autyzmu. Autyzm i zespół Aspergera – objawy u dzieci i dorosłych

Autyzm jest zaburzeniem rozwijającym się na wczesnym etapie życia. Dotyczy funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, a ponieważ może objawiać się w różny sposób i mieć zróżnicowany stopień ...
więcej »

Proszę obrócić urządzenie