Accessibility tools panel
X

Czy istnieje dieta na dobre samopoczucie? Jedz na zdrowie!

O wpływie diety na zdrowie psychiczne i samopoczucie mówi się dużo, a jednak ten aspekt wciąż pozostaje niedoceniany. Niesłusznie, ponieważ dobrze skomponowana, zbilansowana dieta, bogata w odpowiednie proporcje składników odżywczych, makro- i mikroelementów ma pozytywny wpływ na zdrowie i dobry humor. Dieta może zapobiegać wielu chorobom, dlatego zamiast łykać tabletki, suplementy „na wszystko”, witaminy na zdrowie i kapsułki na lepsze samopoczucie, lepiej dokładnie przyjrzeć się temu, co znajduje się na talerzu. Z artykułu dowiesz się jak regulować dietą samopoczucie oraz które witaminy i minerały są niezbędne dla zachowania zdrowia psychicznego.

Jak dieta wpływa na zdrowie i samopoczucie

Jedzenie dieta zdrowieJedzenie, oprócz tego, że ma dostarczać energii, musi być pełnowartościowe, a posiłki powinny być tak skomponowane, by zaspokajały zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. Przeciętne zapotrzebowanie kaloryczne dla osób o umiarkowanej aktywności fizycznej wynosi 2000 kcal dla kobiety i 2500 kcal dla mężczyzny. W tym 50-70% wartości energetycznej powinny stanowić węglowodany (ale cukry proste tylko 10-20%), minimalna zawartość tłuszczu w diecie to 15–20%, maksymalnie 30–35%, białko natomiast 10-15%. Są to wartości uśrednione, a proporcje zależą od stylu życia, aktywności fizycznej i celu diety. Odpowiednia ilość białka, tłuszczu i węglowodanów umożliwia prawidłowy rozwój mięśni i innych tkanek, również mózgu oraz całego układu nerwowego.

W posiłkach nie może zabraknąć żadnych istotnych mikro- i makroelementów, do których należą witaminy i minerały odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i hormonalnego. Do tych najistotniejszych mających wpływ na psychiczne samopoczucie zaliczamy: witaminy z grupy B, witamina E, kwasy omega-3, magnez, cynk, selen, mangan i wiele innych.

Wszystkie witaminy i minerały są istotne dla zdrowia, a ich niedobory mają wpływ na funkcjonowanie organizmu i mogą mieć udział w rozwoju depresji, nerwicy, lęków, problemów z koncentracją, a u dzieci wad rozwojowych układu nerwowego.

Dieta a samopoczucie – dlaczego zdrowe odżywianie się jest ważne?

System nerwowy jest bardzo skomplikowanym układem, a jednocześnie niezwykle podatnym na rozchwianie i niedobory. Regulowanie samopoczucia dietą jest możliwe, a w niektórych przypadkach to jeden z elementów terapii. Oczywiście sama dieta nie może zastąpić leczenia, jednak jest jego istotnym aspektem.

  • Zdrowe jedzenie a psychika samopoczucieWszystkie produkty zawierające węglowodany złożone są paliwem dla mózgu, zapewniającym mu energię. Wskazane są zwłaszcza produkty pełnoziarniste i razowe zawierające oprócz węglowodanów również dużo witamin z grupy B.

  • Mięso oraz ryby dostarczają tryptofan i fenyloalaninę, czyli aminokwasy niezbędne do powstawania neuroprzekaźników m.in. dopaminy, noradrenaliny, adrenaliny czy serotoniny, odpowiedzialnych za regulację między innymi nastroju, odczuwanie przyjemności lub motywacji do działania.

  • Ryby zawierają dużo cynku i selenu, pierwiastków odpowiedzialnych za wydzielanie endorfin, a kwasy omega-3 są niezbędne dla prawidłowej pracy mózgu.

  • Dieta na dobry humor musi być też wzbogacona o kasze gruboziarniste, orzechy, migdały, pestki dyni i sezamu. Wskazane produkty są bogate w magnez i mangan, pierwiastki które są niezbędne do wytwarzania neuroprzekaźników.

  • W rybach, jajach, produktach pełnoziarnistych oraz w niektórych warzywach i owocach znajdziesz wiele witamin z grupy B. Witaminy te mają ogromny wpływ na system nerwowy, a jeżeli mielibyśmy wymienić najważniejsze składniki diety regulującej samopoczucie, byłyby to właśnie witaminy z grupy B: witamina B1, B2, PP (B3), B6, B12 i kwas foliowy (B9).

Regulowanie samopoczucia – dieta i czynności, których należy unikać.

Jeżeli istnieją składniki pokarmowe wpływające pozytywnie na nastrój i zdrowie, to rzecz jasna są i takie o negatywnym wpływie. Niehigieniczny tryb życia, brak aktywności fizycznej i zła dieta wystarczą, by psychika zaczęła szwankować. O tym, jak dbać o psychiczną higienę pisaliśmy między innymi tutaj. A czego unikać?

  • Palenia papierosów i nadużywania alkoholu.

  • Przebywania w słabo oświetlonych i dusznych pomieszczeniach.

  • Nadużywania napojów energetycznych i kawy. Kawa ma pozytywny wpływ na samopoczucie, ale nie powinna być nadużywana.

  • Spożywanie nadmiernej ilości słodyczy i prostych węglowodanów.

  • Spożywanie tłustych potraw i żywności fast-food.

Wprowadzając w życie dietę na dobre samopoczucie, nie trzeba narzucać sobie rygorystycznych ram i wyszukiwać skomplikowanych przepisów kucharskich, wymagających wielu godzin spędzanych w kuchni. Witaminy i minerały na dobre samopoczucie znajdują się przede wszystkim w warzywach i owocach, a zdrowe menu powinno obejmować również ryby, nabiał, produkty pełnoziarniste oraz chude mięso.

W przypadku diet wegetariańskich i wegańskich należy poszukać pełnowartościowych nieodzwierzęcych zamienników, które dostarczą wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dopiero w razie niedoborów można sięgnąć po suplementy diety, jednak te nie powinny zastępować racjonalnej i zbilansowanej diety.

Jedz zdrowo, na zdrowie i na dobry humor!

Zobacz także

Kiedy udać się do psychologa lub psychiatry – 7 alarmujących znaków

Gorsze samopoczucie dopada każdego, a huśtawki nastrojów i lekkie dołki nie są niczym niezwykłym. Wszystko jest w porządku, pod warunkiem że takie sytuacje zdarzają się sporadycznie ...
więcej »

Jak budować pewność siebie u dziecka? Skuteczne sposoby

Pewność siebie to jedna z najważniejszych cech, które możemy pomóc rozwinąć naszym dzieciom. Dziecko, które wierzy w siebie, łatwiej radzi sobie z trudnymi sytuacjami, podejmuje wyzwania ...
więcej »

Lęk przed odrzuceniem – jak go rozpoznać i pokonać?

Lęk przed odrzuceniem to jedna z tych emocji, które potrafią znacząco wpływać na jakość naszego życia. Często działa z ukrycia – sabotując relacje, obniżając poczucie własnej ...
więcej »

Cierpisz na bezsenność? Poznaj możliwe przyczyny

Sen to jedna z podstawowych potrzeb człowieka, niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Gdy pojawiają się trudności z zasypianiem lub przerywanym snem, nasze ciało i umysł szybko ...
więcej »

Czy afirmacje mają zastosowanie w psychologii?

Afirmacje to krótkie, pozytywne twierdzenia, które mają na celu wzmacnianie poczucia własnej wartości, redukcję stresu i zmianę sposobu myślenia. W ostatnich latach afirmacje stały się niezwykle ...
więcej »

Krytyka konstruktywna a destruktywna. Czym się różnią?

Krytyka to część naszego życia – pojawia się w pracy, w relacjach, a nawet w naszym własnym dialogu wewnętrznym. Może być motywująca i pomagać w rozwoju, ...
więcej »

Samoakceptacja. Jak zaakceptować siebie? Porady i ćwiczenia

Czy kiedykolwiek czułeś, że jesteś swoim najbardziej surowym krytykiem? Choć inni dostrzegają w Tobie zalety, Ty widzisz głównie niedoskonałości? Samoakceptacja to nie tylko modny termin, ale ...
więcej »

Granice w psychologii. Stawianie zdrowych granic osobistych

Granice osobiste to fundament dobrostanu psychicznego. Są jak niewidzialne ogrodzenie – jeśli ich nie mamy lub są zbyt słabe, inni mogą swobodnie wchodzić w naszą przestrzeń, ...
więcej »

Proszę obrócić urządzenie