Informacja o ciężkiej chorobie. Gdzie szukać wsparcia?

Informacja o ciężkiej chorobie. Gdzie szukać wsparcia?

Informacja o ciężkiej chorobie (swojej lub kogoś bliskiego) jest jedną z najtrudniejszych wiadomości, jakie można otrzymać. Niekiedy szok jest tak duży, że bardzo trudno dojść do siebie. Ludzie reagują w różny sposób, niektórzy odczuwają silne emocje, inni popadają w obojętność i apatię, jeszcze inni próbują udawać, że nic się nie stało. Takim sytuacjom zawsze towarzyszą silne emocje, które muszą znaleźć ujście. Jak sobie z nimi poradzić? Jak się zachować w tej trudnej sytuacji?

Emocje, a przykre informacje

Pierwsze reakcje na informację o ciężkiej chorobie to zazwyczaj szok, niedowierzanie i próba zaprzeczania. Późniejsze reakcje są bardzo różne i zależą od indywidualnego charakteru osoby, a także od tego, czy choroba dotyka nas osobiście, czy kogoś bliskiego – w obu przypadkach reakcje są silnie emocjonalne, ale mogą przebiegać w różny sposób. Pojawiają się wątpliwości związane ze sposobem leczenia, sensownością jego podejmowania, a także pytania o to, jak sobie poradzić z sytuacją, jak się komunikować z bliskimi i wiele innych.

O jakich chorobach mówimy? Nie ma sensu kategoryzować, gdyż każda cięższa choroba, stanowiąca zagrożenie dla życia lub zdrowia na dotychczasowym poziomie może wiązać się z tego rodzaju przeżyciami. Najczęściej w kontekście ciężkiej chorobie mówi się o nowotworach złośliwych, AIDS, wirusowym zapaleniu wątroby, nagłych stanach, czy chorobach przewlekłych stanowiących zagrożenie dla życia. Ale tak naprawdę to może być wszystko, bo nawet zwykłe przeziębienie może przerodzić się w zapalenie płuc, a to w stan niewydolności oddechowej i doprowadzić do śmierci. Przykładem jest choroba COVID-19, którą część osób przechodzi łagodnie, a dla innych jest śmiertelna.

Choroba a pomoc psychologa

choroba emocje smutekPomoc psychologiczna dla osoby chorej powinna być obowiązkowa, niestety nie zawsze jest łatwy dostęp do specjalisty. O ile w przypadku chorych na nowotwór psycholog w szpitalu funkcjonuje od dawna, a dziedzina zajmująca się tym to psychoonkologia, o tyle osoby chorujące na inne schorzenia, pod względem pomocy psychologicznej często pozostawieni są sami sobie.

Psychoonkolog lub psycholog specjalizujący się w pracy z obłożnie chorym pełni niezwykle istotną funkcję w procesie leczenia, a skuteczność terapii w dużej mierze zależy od stanu psychicznego chorej osoby. Organizm ma wspaniałe mechanizmy regeneracyjne, gdy „chce zostać wyleczony” i ma ku temu motywację. Natomiast poddanie się, wpadnięcie w depresję, czy brak chęci do leczenia mogą zaowocować obniżoną skutecznością terapii. Nie można więc nie doceniać znaczenia wsparcia psychicznego osób ciężko chorych.

Już same emocje i ich wpływ na zdrowie mają ogromne znaczenie w procesie leczenia i rehabilitacji. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak różne emocje na nas oddziałują, zapraszamy Cię do zapoznania się z tym wpisem, polecamy też uzupełnić wiedzę o to, jak stres wpływa na samopoczucie, przeczytaj ten artykuł.

Pomoc psychologa rodzinie i bliskim chorego

Wieść o chorobie to ogromne obciążenie dla najbliższego otoczenia – żony, męża, dzieci, rodzeństwa, rodziców, przyjaciół. Również te osoby nie mogą pozostać bez opieki psychologicznej, a i same powinny przecież stanowić wsparcie dla chorego. Jak to zrobić, gdy z jednej strony informacja o cierpieniu kogoś bliskiego jest paraliżująca? To nie jest łatwe zagadnienie. Najpierw należy poradzić sobie z trudnymi emocjami, przykrymi myślami, a potem trzeba jeszcze znaleźć siłę, by towarzyszyć choremu w zaistniałej sytuacji.

Jak radzić sobie z trudnymi emocjami w chorobie?

Nie sposób rozwiązać wszystkich trudności bez pomocy specjalisty, jednak warto kierować się pewnymi zasadami, które pomogą ograniczyć stres, strach i inne emocje związane z chorobą. Przede wszystkim nazywaj emocje i uświadom sobie ich źródła; nie tłum ich i nie udawaj, że nic się nie dzieje, ale też nie poddawaj się negatywnym myślom. Poszukaj pomocy wśród bliskich i u specjalisty, np. psychoonkologa, czy psychoterapeuty.

Pomoc psychologiczna w chorobie

W centrum psychiatrii i psychoterapii SUPER-ego we Wrocławiu nasi specjaliści służą wsparciem w trudnych sytuacjach. Prowadzimy spotkania dla osób, które dowiedziały się o swojej chorobie lub kogoś bliskiego i próbują sobie poradzić z tą informacją, a także dla osób, które poszukują siły i motywacji do działania, by pokonać chorobę. Sprawdź, jak możemy Ci pomóc.