Sposoby na wewnętrzne wyciszenie

Sposoby na wewnętrzne wyciszenie

Codzienne życie przysparza wiele stresów. Doświadczasz ich w pracy, w domu, a często także na urlopie. Umysł, który jest przemęczony natłokiem myśli, pracuje wolniej i mniej efektywnie, a zmiany odczuwasz w całym organizmie. Z poniższego wpisu dowiesz się jak wypocząć duchowo i umysłowo i jakie są metody na wyciszenie i uspokojenie. Podpowiadamy też gdzie szukać pomocy w wewnętrznym wyciszeniu.

Jak wypocząć duchowo i umysłowo?

Jak się wyciszyć? Zdenerwowanie i stres może być objawem trudnej sytuacji lub towarzyszyć Ci przez cały czas. Przewlekły stres może doprowadzić do poważnych chorób takich jak nadciśnienie tętnicze czy zawał serca. Często jest to także przyczyna depresji i zaburzeń na tle nerwowym. Stres jest reakcją organizmu na działanie pewnych czynników, takich jak choroba, porażka, obciążenie lub zmęczenie. W krwiobiegu pojawiają się hormony stresu, które reaktywują uciążliwe dolegliwości. Długotrwały stres może wyczerpywać pokłady energii i zasoby, jakie posiadasz, a tym samym załamać zdolności adaptacyjne do nowych warunków.

Badania dowodzą, że Polacy to bardzo zestresowany naród. Co piąty badany wskazuje, że stres towarzyszy mu codziennie. Na początku objawy są mało zauważalne i przypisywane są ogólnemu zmęczeniu.

Stres objawia się:

 • bólem głowy, szyi lub pleców,
 • drżeniem kończyn,
 • kołataniem serca,
 • suchością w gardle,
 • problemami ze snem,
 • chorobami wrzodowymi żołądka,
 • bólami jelit, biegunkami i zaparciami, a także nudnościami.

U każdego objawy są inne i mogą się różnić w zależności od ogólnego stanu zdrowia i odporności na stres. Taki objawów nie należy bagatelizować i od razu wdrożyć sposoby na wyciszenie. Znane są metody pomagające w walce ze stresem, które możesz przeprowadzić samodzielnie w domu lub w każdym miejscu, kiedy sytuacja tego wymaga. Jest to szereg zasad ograniczających szkodliwe nerwy, ćwiczenia i inne przydatne wskazówki dające świetne rezultaty, wyciszające strach i stres.

Jakie są sposoby na wyciszenie i uspokojenie?

Jeśli doświadczasz długotrwałego stresu, ważne jest, abyś nauczył się uspokajać własne myśli. Ta kompetencja jest niezwykle ważna i pozwala poznać sposoby na to, jak się wyciszyć.

 1. Po pierwsze uznaj, że Twoje myśli są „wymyślone” i nie oznaczają wcale niczego pewnego. Tak jak każdą myśl można zmienić, tak i zdarzenia w życiu są zmienne i nie muszą być tylko złe.
 2. Po drugie naucz się cierpliwości. Każda zmiana wymaga czasu, jeśli od razu uznasz, że nie wszystko musi udawać się za pierwszym razem, będziesz miał większe szanse, aby wyciszyć się i walczyć dalej.
 3. Po trzecie, naucz się zapominać o tym, co kiedyś było złe i przykre. Odpuszczanie sobie pewnych spraw pozwala zrzucić ciężar z barków i skupić się na tym, co dzieje się w twoim życiu tu i teraz.
 4. Ponadto otwarcie mów o tym, co cię martwi. Jeśli stres i natłok myśli nie dają Ci spokoju, poszukaj pomocy u innych.
 5. Kolejną sprawą są techniki relaksacji. Zajęcie myśli czymś innym pomoże osiągnąć wyciszenie np. do czasu spotkania u psychoterapeuty i przepracowania trudnych kwestii. Nie rezygnuj z wyjść z przyjaciółmi i uprawiania hobby. Małe przyjemności dają odetchnąć zapracowanej głowie i naładować nieco energii.

Gdzie szukać pomocy w wewnętrznym wyciszeniu?

jak się skupićNajskuteczniejszym sposobem na walkę ze stresem i natłokiem myśli są różnego rodzaju treningi i warsztaty relaksacyjne np. mindfulness, czy praca na zajęciach indywidualnych z terapeutą. Osoby zawodowo zajmujący się technikami relaksacyjnymi wskażą Ci na sposby na ukojenie nerwów i sposoby na odzyskanie wewnętrznej równowagi. Nie tylko pomogą oni uporać się z danym problemem, ale również pokażą, jak funkcjonować na co dzień i radzić sobie w przerwach od kolejnych spotkań. Doświadczeni terapeuci i specjaliści znają wiele skutecznych metod, które sprawdziły setki pacjentów i które wielu ludziom pomogły wrócić na dobre tory. Walka o swoje zdrowie pozwala znaleźć rozwiązanie tego, jak się wyciszyć i skupić w codziennych trudnych sytuacjach.

Pamiętaj, że dbanie o swoje zdrowie psychiczne jest tak samo potrzebne, jak wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Na zajęciach dostaniesz konkretne i sprawdzone sposoby na wyciszenie, których będziesz mógł używać wszędzie, gdzie dopadnie cię strach i niepewność. Terapia pomogła wielu osobom wyjść z problemów, które pozornie były nie do przejścia. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość i pozytywne nastawienie. Z pomocą specjalistów jesteś w stanie osiągnąć spokój i wyciszyć strach.