Accessibility tools panel
X

Kiedy przychodzi czas na zmianę pracy?

Decyzja o zmianie pracy nie jest łatwa, często wręcz zalicza się ją do jednych z bardziej stresujących momentów w życiu, jak np. rozwód, przeprowadzka do innego miasta, zdrada czy śmierć bliskiej osoby. Każdy oczywiście reaguje inaczej – być może Ciebie nigdy nie spotkał strach przed zmianą pracy i związany z tym stres. Dla większości osób nie jest to jednak przyjemna i komfortowa sytuacja. Na szczęście można się do niej przygotować.

Czemu warto rozważyć zmianę pracy?

Czasy, w których ludzie całe życie pracowali w jednym miejscu dawno minęły. Obecnie normą jest zmiana stanowiska pracy, przejście do innej firmy, a nawet diametralna zmiana zawodu. Mimo że chęć i potrzeba odmiany nikogo nie dziwią, podjęcie tej kluczowej decyzji nie raz jest odkładane w czasie przez długie miesiące, nawet lata. Często zmiana pracy to stres i różne obawy, wiąże się bowiem z koniecznością wyjścia poza strefę komfortu i znany schemat działania. Warto jednak pamiętać, że strach przed zmianą pracy jest zupełnie normalny i można sobie z nim poradzić. Do całego procesu spróbuj podejść więc stopniowo i z odpowiednim przygotowaniem.

Jeśli zastanawiasz się nad zmianą stanowiska pracy, może Ci pomóc wypisanie korzyści, jakie w związku z tym Cię spotkają. Każda lista będzie wyglądać inaczej, ale jest kilka elementów, które z pewnością często się powtarzają:

 • zmiana pracy nowa praca spotkaniewyższe zarobki oraz korzystne benefity;
 • perspektywa rozwoju i awansów w strukturze firmy;
 • łatwiejszy i szybszy dojazd do nowej pracy;
 • lepsze samopoczucie i nowa energia związane ze zmianą zawodu;
 • możliwość poznania nowych osób.

Podejmowanie odważnych kroków w obszarze zawodowym może bardzo pozytywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie, a nawet zdrowie, warto więc robić wszystko, by nie przegrać ze strachem przed zmianą pracy.

Jak podjąć decyzję o zmianie pracy?

Spróbuj zastanowić się z jakich powodów myślisz o zmianie stanowiska pracy. Przyjrzyj się poniższym punktom – jeśli są Ci bliskie, to znaczy, że odejście z obecnej firmy najpewniej wyjdzie Ci na dobre.

Sygnały świadczące o tym, że zmiana pracy to dobry pomysł:

 • Zła atmosfera – na pracę poświęcasz najpewniej 8 godzin dziennie, warto więc by był to czas spędzony w komfortowych warunkach. Jeśli w zespole panuje negatywna, przytłaczająca atmosfera i często pojawiają się konflikty, Twoja wydajność i samopoczucie spadają.
 • Brak możliwości rozwoju – jeżeli każdy dzień pracy polega na wykonywaniu tych samych obowiązków, które od dawna nie są dla Ciebie wyzwaniem, a szef nie widzi potrzeby na umożliwienie Ci nauki i rozwoju, to warto pomyśleć o zmianie stanowiska pracy.
 • Problemy z szefem lub współpracownikami – różne podejście do codziennych spraw czy ostrzejsza wymiana zdań mogą zdarzyć się w pracy, jednak gdy przeradza się to w częste kłótnie, utrudnianie sobie wypełniania obowiązków, codzienne docinki (a zwłaszcza mobbing), to najlepszym rozwiązaniem jest po prostu zmiana pracy.
 • Niskie wynagrodzenie – z coraz dłuższym stażem w firmie i zdobywanym doświadczeniem powinno iść w parze adekwatne do tego wynagrodzenie. W internecie łatwo możesz sprawdzić, ile najczęściej zarabia się na Twoim stanowisku, być może masz też znajomych w konkurencyjnych firmach, którzy co jakiś czas awansują i dostają podwyżki. Jeśli u swojego pracodawcy nie możesz na to liczyć, pomyśl o zmianie pracy.
 • Codzienny, przewlekły stres – wszystkie powyższe punkty, a do tego presja czasu i gonitwa za odpowiednim wynikiem, mogą prowadzić do długotrwałego stresu, który wpływa na zdrowie, samopoczucie i psychikę. Kładziesz się spać ze ściskiem żołądka, bo przed Tobą kolejny dzień pracy? W ciągu dnia się męczysz i czujesz ciągłe obawy? Niestety, nie świadczy to o niczym dobrym. Nawet, jeśli odczuwasz strach przed zmianą pracy, może to być dla Twojego zdrowia najlepszy krok.
 • Wypalenie zawodowe – być może nie są dla Ciebie problemem zarobki czy stosunki z szefem, ale po prostu wykonywana praca nie sprawia Ci już satysfakcji i radości. Nie podchodzisz już do obowiązków z energią i entuzjazmem, a codzienność w pracy Cię męczy. Dobrym rozwiązaniem może być zmiana zawodu i przejście do pokrewnej lub całkiem odmiennej branży. W znalezieniu najlepszej dla siebie drogi z pewnością pomogą Ci warsztaty rozwoju osobistego. Z takim wsparciem łatwiej ustalisz cele, do jakich chcesz dążyć oraz rozwiniesz przydatne do tego cechy.

Co może pomóc zwalczyć strach przed zmianą pracy?

Mimo podjęcia decyzji o chęci zmiany stanowiska pracy możesz mieć problem z wykonaniem pierwszego kroku. Nic dziwnego, naprawdę dla wielu osób zmiana pracy to stres oraz wizja niepewnej przyszłości. Będąc w takiej sytuacji, warto skorzystać z coachingu osobistego i wsparcia profesjonalnego trenera, który podzieli się wiedzą, pomoże w zwiększaniu motywacji oraz rozwijaniu nowych umiejętności. W ten sposób nie tylko poprawisz pewność siebie w kontekście zmiany pracy, ale też pozytywnie wpłyniesz na jakość swojego życia i rozwiniesz określone obszary własnej osobowości.

Zobacz także

Kryzys wieku średniego – kiedy się zaczyna, ile trwa, co robić?

Kryzys wieku średniego u mężczyzn, jak i u kobiet to temat, który wzbudza często wiele emocji i skłania do głębszych refleksji. Dla niektórych jest to okres, ...
więcej »

Hejt w internecie – czym jest i jaki może mieć skutek

W ostatnim czasie można odnieść wrażenie, że brak życzliwości, a czasem wręcz agresja to już pewnego rodzaju norma w internecie. Nieprzyjemne komentarze w mediach społecznościowych, na ...
więcej »

Syndrom Piotrusia Pana – przyczyny, objawy, pomoc

Syndrom Piotrusia Pana to zjawisko, które w dzisiejszym społeczeństwie budzi coraz większe zainteresowanie, zarówno wśród psychologów, jak i osób zmagających się z trudnościami dorosłości. Choć większość ...
więcej »

Trudne dziecko – czyli jakie?

Jak postępować z trudnym dzieckiem? W jakich okolicznościach można w ogóle stwierdzić, że nasza pociecha to„trudne dziecko”? Wraz z wejściem w okres nastoletni, często zaczynają pojawiać ...
więcej »

Zakończenie psychoterapii. Kiedy i jak rozstać się z terapeutą?

Zakończenie psychoterapii to ważny etap w procesie zdrowienia i rozwoju świadomości. Podjęcie tej decyzji wymaga zrozumienia własnych potrzeb i gotowości do samodzielnego radzenia sobie z życiowymi ...
więcej »

Jak radzić sobie z samotnością?

Samotność to stan emocjonalny, a nie obiektywny fakt. To, że ktoś siedzi sam w domu, nie oznacza od razu, że jest samotny. Podobnie – można też ...
więcej »

Wewnętrzny krytyk – jak sobie z nim radzić?

W każdym z nas mieszka wewnętrzny krytyk – ten subtelny głos, który potrafi podważyć każdą decyzję, ocenić nasze umiejętności, a czasem nawet zrujnować wiarę we własne ...
więcej »

Zaburzenia ze spektrum autyzmu. Autyzm i zespół Aspergera – objawy u dzieci i dorosłych

Autyzm jest zaburzeniem rozwijającym się na wczesnym etapie życia. Dotyczy funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, a ponieważ może objawiać się w różny sposób i mieć zróżnicowany stopień ...
więcej »

Proszę obrócić urządzenie