Smartfon i tablet dla dziecka – czy to dobry pomysł?

Smartfon i tablet dla dziecka – czy to dobry pomysł?

Rośnie pokolenie, które z ekranami telefonów, tabletów i laptopów może mieć styczność już niemalże od kołyski. Od kiedy tablet dla dziecka ma rację bytu? Czy w ogóle powinno się dawać dziecku takie urządzenia? Jakie są zagrożenia i korzyści? Czy smartfon dla dziecka to na pewno dobry pomysł? Na te i kilka innych pytań poznasz odpowiedzi w tym artykule.

Jaki jest wpływ smartfona na rozwój dziecka?

Światowa Organizacja Zdrowia wydała w sprawie urządzeń ekranowych dla dzieci bardzo konkretne zalecenia: do drugiego życia nie powinno się umożliwiać dzieciom korzystania ze smartfonów czy tabletów. Urządzenia te emitują bowiem światło niebieskie, które może niekorzystnie wpływać na prawidłowy rozwój mózgu.

Jednak o tym, w jaki dokładnie sposób oddziałują one na umysł i postrzeganie świata przez najmłodszych, naukowcy dowiedzą się prawdopodobnie dopiero za kilka lat. Dlaczego? Ponieważ są to pierwsze pokolenia, które mają dostęp do urządzeń ekranowych w tak młodym wieku. Jako rodzic, musisz mieć więc na uwadze, że wpływ tabletu na rozwój dziecka może być bardzo negatywny. Z tego względu, po ukończeniu 2 roku życia, WHO zaleca korzystanie z tego typu urządzeń nie dłużej niż 15 minut dziennie, w wieku przedszkolnym 30 minut na dzień, a w wieku wczesnoszkolnym nie więcej niż 2 godziny dziennie.

Tablet a dziecko – korzyści i zagrożenia

Ważny jest nie tylko czas wpatrywania się w tablet. Dziecko pozostawione bez nadzoru ze smartfonem będzie kojarzyło korzystanie z niego wyłącznie jako sposób na zabicie czasu. Warto więc mądrze wprowadzać do życia najmłodszych urządzenia elektronicznie i pokazać im, że służą one do różnych, bardzo przydatnych rzeczy. Jeśli dziecko zapyta Cię “co robisz?”, nie zbywaj go ogólną odpowiedzią “siedzę w internecie”, ale opisz konkretnie: “robię przelew bankowy”, “odpisuję Twojej babci na wiadomość” lub “rezerwuję nam hotel na wakacje”. Wtedy dziecko będzie kojarzyło surfowanie w sieci z czymś użytecznym, a nie tylko z rozrywką czy bezsensownym scrollowaniem ekranu.

Korzyścią z używania tabletów, smartfonów czy laptopów będzie także oczywiście aspekt dydaktyczny. Dobrym pomysłem może być tutaj tablet edukacyjny dla dziecka, dzięki któremu będzie ono mogło przyswoić różne ciekawostki na temat świata. Tutaj jednak też należy uważać, ponieważ dzieci w wieku 3 lat o wiele lepiej zapamiętują i przyswajają treści szkoleniowe, które przedstawia im druga osoba, niż materiały, które zobaczą na ekranie. Dowiodły tego liczne badania.

Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka w sieci

Od kiedy tablet dla dzieckaJeśli zdecydujesz się na to, aby Twoje dziecko korzystało z urządzeń ekranowych i dostępu do internetu, musisz także zadbać o jego bezpieczeństwo w sieci. W tym artykule przeczytasz cenne wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób to zrobić. Dowiesz się także jakie zagrożenia mogą czyhać na najmłodszych w internecie. W żadnym wypadku nie możesz ich bagatelizować!

Sam również musisz dopilnować tego, aby Twoje dziecko nie wpatrywało się w ekran smartfona czy tabletu zbyt długo. Wiele godzin przed takim urządzeniem może spowodować m.in. kłopoty ze snem, rozdrażnienie i poważne zaburzenia koncentracji.

Urządzenia elektroniczne w życiu najmłodszych mogą przynieść wiele dobrego. Jednocześnie wpływ tabletu na rozwój dziecka przy nierozsądnym użytkowaniu może mieć bardzo nieprzyjemne skutki. Warto kontrolować sytuację i obserwować swoje pociechy. Jeśli zauważysz niepokojące zachowania tj. wycofanie się dziecka, problemy ze skupieniem się, zaburzenia snu, nie czekaj i zgłoś się do specjalisty SUPER-ego.

Podsumowanie

  1. Do drugiego roku życia nie pozwalaj dziecku używać smartfonów i tabletów.
  1. Po ukończeniu 2 roku życia wg Światowej Organizacji Zdrowia dziecko nie powinno korzystać z tego typu urządzeń dłużej niż 15 minut dziennie, w wieku przedszkolnym 30 minut na dzień, a w wieku wczesnoszkolnym nie więcej niż 2 godziny dziennie.
  1. Wprowadzaj urządzenia elektroniczne do życia dziecka w sposób mądry. Pokazuj mu korzyści płynące z korzystania ze smartfona czy tabletu, aby nie kojarzyło ich wyłącznie ze sposobem na bezmyślne zabicie czasu.
  1. Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka w sieci i nie bagatelizuj zagrożeń, jakie czyhają na najmłodszych w internecie.
  1. Pilnuj, aby Twoje dziecko nie wpatrywało się w ekran zbyt długo.
  1. Jeżeli zauważysz niepokojące objawy u swojej pociechy jak m.in. poważne zaburzenia koncentracji czy kłopoty ze snem, nie wahaj się zgłosić na konsultację z psychologiem dziecięcym czy terapeutą SUPER-ego.