Zajadanie stresu i inne negatywne sposoby na stres

Zajadanie stresu i inne negatywne sposoby na stres

Metody na stres u każdego mogą być inne. Jedni zawsze w trudnych chwilach sięgają po papierosy, drudzy próbują zajadać nerwy, a jeszcze inni nie są w stanie w ogóle nic przełknąć. Pod wpływem zdenerwowania, ale także smutku czy rozczarowania (lub czasami paradoksalnie nawet i ogromnej radości) szuka się sposobu na odreagowanie tych emocji. Potrzebna jest jakaś ucieczka, która przyniesie chociażby chwilowe rozluźnienie. Dlaczego tak się dzieje? Jak pozbyć się takiego zachowania i gdzie szukać pomocy?

Sposób na stres i nerwy

Wiele osób zgłasza się do specjalistów z uzależnieniem od alkoholu, papierosów czy jedzenia słodyczy dopiero wówczas, gdy zły nawyk zaczyna się bardzo negatywnie odbijać na ich zdrowiu i na relacjach z bliskimi. Bardzo często też zdarzają się przypadki, że chcąc uciec od jednego uzależnienia, wpada się w kolejne. Przykładowo, gdy pragniesz przestać palić, to szukasz zastępstwa tej czynności, czegoś co pozwoli Ci się lepiej poczuć, a w konsekwencji zaczynasz jeść więcej przekąsek. Wszystkie te sposoby na stres i nerwy są ucieczką od silnych emocji, które odczuwasz. Nie możesz sobie z nimi poradzić, więc szukasz najszybszej drogi ucieczki, ulgi i rozluźnienia.

Poszukaj przyczyny

Gdy ktoś mówi, że chce rzucić palenie lub przestać się objadać, zawsze trzeba zapytać dlaczego to robi? Czy to jego sposoby na stres w pracy? Co dzieje się w jego życiu i o czym myśli w momencie, gdy sięga po paczkę papierosów lub paczkę ciastek. Co czuje i co myśli, gdy już pali albo właśnie zajada się ulubioną przekąską? Zidentyfikowanie tych myśli to jedno, ale walka z nimi to kolejna kwestia, z którą trzeba będzie się zmierzyć. Być może w głowie pojawi się głos, który będzie próbował Cię usprawiedliwić. “Przecież zasłużyłem, pozwolę sobie na jeszcze ten jeden, ostatni kęs” albo “Nic się nie stanie, jeśli teraz zapalę papierosa, to takie przyjemne, nie będę przecież odmawiać sobie przyjemności”. Najlepiej zacząć zapisywać te argumenty i zacząć je kwestionować. Dzięki temu zyskasz dodatkowy czas na walkę z pokusą.

Najczęściej mechanizm działa tak samo za każdym razem. Pojawia się sytuacja, która wywołuje silną emocję, z którą nie można przejść do porządku dziennego, więc sięga się po przekąskę, a wówczas odczuwa się błogość i rozluźnienie. Pojawia się więc schemat:

Silne emocje → jedzenie lub palenie papierosów → odprężenie.

U niektórych zaraz po uczuciu pełnego relaksu pojawiają się od razu wyrzuty sumienia i wstyd. Wiele osób uwielbia się też nagradzać fast foodem lub dużą ilością alkoholu za przeżycie trudnego dnia w pracy lub przetrwanie nudnego spotkania, co z biegiem czasu może prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych. Takie nawyki niestety kształtują się już od najmłodszych lat, dlatego nie powinno się pocieszać lub nagradzać dziecka słodyczami. W ten sposób nieświadomie wpajamy mu złe nawyki, które za parę lat mogą przerodzić się w poważny problem z odżywianiem. Trzeba pamiętać, że czekolada i lody to nie sposoby na stres w szkole. O wiele lepsza będzie w tym przypadku szczera rozmowa, spotkanie z rówieśnikami, zabawa, sport i realizacja pasji czy zainteresowań.

Sztuka radzenia sobie z silnymi emocjami

wybórAby usunąć niepożądane nawyki ciągłego objadania się trzeba zidentyfikować emocję, która wywołuje w nas chęć sięgnięcia po kolejnego pączka i się z nią zmierzyć. Najlepiej jest spróbować kontrolować trudne emocje i zawsze, gdy się pojawią zadać sobie pytanie: jak się teraz czuję? A następnie zadać sobie kolejne: jak chciałbym się teraz czuć? Najprawdopodobniej odpowiedź będzie brzmiała: chciałbym się czuć spokojny, radosny, zrelaksowany. Następnym krokiem będzie więc znalezienie czynności, które pozwolą Ci się tak poczuć, ale niech to nie będzie kolejna używka, ale chociażby telefon do przyjaciela czy obejrzenie zabawnego filmu.

Stres – czego nie robić?

Jak wiadomo stres ma ogromny wpływ na samopoczucie i ludzka psychikę. Temat ten poruszany był tutaj. Dlatego warto nauczyć sobie z nim radzić lub spróbować wyeliminować z życia czynniki, które go wywołują. A więc jak nie odreagowywać stresu? Na pewno nie uciekać w używki i słodycze, ale poszukać innego sposobu na uspokojenie ciała i umysłu. Pomóc może spacer, aktywność fizyczna, spotkanie ze znajomymi, szczera rozmowa z przyjaciółmi lub rodziną, dobra lektura czy pójście do kina.

Jeżeli to wszystko Ci nie pomaga, nie bój się poprosić o pomoc specjalisty. Podczas terapii wspólnie z psychologiem zidentyfikujesz przyczynę Twoich problemów. Odnajdziesz również najlepsze, a przede wszystkim skuteczne rozwiązania, które sprawią, że raz na zawsze porzucisz niekorzystne dla Twojego zdrowia nawyki i znów zaczniesz cieszyć się życiem.