Dziecko a zwierzęta domowe

Dziecko a zwierzęta domowe

Dziecko i zwierzak w jednym domu… to zapowiedź kłopotów, ale też bardzo dobra metoda wychowawcza, gdyż wpływ czworonoga na rozwój dziecka jest nie do przecenienia. Malec dorastający pod jednym dachem z psem, kotem lub innym domowym zwierzakiem uczy się empatii i odpowiedzialności, jednocześnie zyskuje najwierniejszego towarzysza i przyjaciela. To wszystko pod warunkiem, że rodzice nauczą odpowiednich zachowań i postaw. Poznaj wpływ psa i kota na rozwój dziecka i dowiedz się, jakie są korzyści płynące z wychowywania się pod jednym dachem zwierząt i dzieci.

Jak pies i kot wpływają na rozwój dziecka?

Już w latach 60. XX wieku pojawiły się badania nad wpływem wychowywania dziecka razem z psem. Opiekowanie się zwierzakiem domowym zwiększa wrażliwość, empatię, uczy opanowania i samoakceptacji. Nie bez powodu bezpośredni kontakt ze zwierzęciem ma potencjał terapeutyczny, a tak zwaną zooterapię wykorzystuje się w leczeniu różnych zaburzeń emocjonalnych i rozwojowych, szczególnie w terapii osób niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo, z zespołem Downa, czy dziecięcym porażeniem mózgowym.

Wychowywanie dziecka z psem niesie ze sobą korzyści ogólnorozwojowe, fizyczne, intelektualne, emocjonalne, a także społeczne. Dziecko uczy się odpowiedzialności za domowego pupila, wrażliwości na jego potrzeby, szacunku do innych żywych istot, miłości, czy wrażliwości na cierpienie. Wychowywanie psa z dzieckiem zapewnia korzyści jak: rozbudzenie ciekawości, skupienie uwagi, panowanie nad emocjami, radzenie sobie ze stresem, poczucie bezpieczeństwa, wzrost samoakceptacji, a także większą otwartość na świat, ludzi, zwierzęta, większą śmiałość i lepszą komunikację z otoczeniem. Tych korzyści jest znacznie więcej, a wszystkie one pomagają dziecku w lepszym przystosowaniu się do życia.

Warto zaznaczyć też, że wpływ psa na rozwój dziecka odbywa się nie tylko na polu emocjonalnym, ale również fizycznym. Głaskanie i przytulanie zwierzaka zwiększa poziom oksytocyny, hormonu odpowiedzialnego za uczucie szczęścia i miłości, a także powoduje redukcję stresu. Przebywanie z psem lub kotem zwiększa poczucie bezpieczeństwa i buduje postawę otwartą wobec świata. Zwierzęta wspomagają rozwój zarówno małego dziecka, jak i tego nieco starszego.

Korzyści z posiadania psa i kota dla dziecka i dla rodziny

 1. Obniżenie poziomu stresu,dziecko i pies zwierzę przyjaciele
 2. Nauka i rozwijanie empatii,
 3. Posiadanie wiernego towarzysza i przyjaciela,
 4. Rozbudzenie ciekawości u dziecka,
 5. Nauka odpowiedzialności,
 6. Nauka cierpliwości,
 7. Aktywność fizyczna,
 8. Nauka wyrozumiałości i dzielenia się,
 9. Nauka miłości,
 10. Nauka wrażliwości na cierpienie innych,
 11. Nauka kompetencji społecznych

Zwierzę domowe nie jest zabawką, lecz żywą istotą, członkiem rodziny i często najlepszym przyjacielem dziecka. Jeżeli tylko dziecko będzie wychowywane w poczuciu odpowiedzialności i obowiązkowości wobec psa lub kota i nauczy się dostrzegać i respektować potrzeby zwierzaka, będzie to dla niego niezastąpiona nauka życia.

To od rodziców i innych dorosłych, z których dziecko bierze przykład, zależy podejście dziecka do zwierzęcia. Istotne jest przygotowanie siebie i członków rodziny, wybór odpowiedniego zwierzęcia i skuteczne prowadzenie psa tak, aby był przyjazny. Warto jednak podjąć ten wysiłek, gdyż przyjaźń dziecka z psem i korzyści wynikające z wychowywania się zwierzaka z malcem są nie do przecenienia i zapunktują w przyszłości.

Czy dziecko i pies to zawsze dobry pomysł?

Chociaż wpływ psa na rozwój emocjonalny dziecka jest niepodważalny, trzeba pamiętać o tym, że nie każdy zwierzak nadaje się do mieszkania z dziećmi. Zwierzęta to istoty, które mają własny charakter i zachowania, dlatego trzeba zwracać na to uwagę. Decyzja o psie w rodzinie musi być przemyślana i odpowiedzialna, pamiętając o tym, że posiadanie psa to nie tylko te miłe strony, ale też wyzwania.

Niektóre zwierzęta są trudniejsze w ułożeniu i koegzystencji niż inne, warto więc zorientować się, która rasa psów dla dzieci będzie odpowiedniejsza, a która może okazać się problemem. Nie wszystkie zwierzęta bowiem tak samo dobrze znoszą towarzystwo. Szczególnym wyzwaniem może okazać się pies ze schroniska, który ma już swoje przyzwyczajenia, traumy i przeżycia. Pamiętaj, że pies to żywe stworzenie, które tak samo jak człowiek może nie tolerować pewnych zachowań, czy osób.

Trudno powiedzieć, która rasa psów dla dzieci będzie najodpowiedniejsza, bo tak naprawdę może być każda pod warunkiem odpowiedniego wychowania. Właściwie prowadzony pies stanie się towarzyszem, przyjacielem i strażnikiem dziecka, a maluch zyska znacznie więcej niż po prostu domowego pupila. Korzyści z wychowywania się dziecka z psem lub kotem są naprawdę ogromne.